Więziennicy będą uczyć się historii

2013-01-22 08:34:00 HB

Wykłady, prelekcje oraz wystawy dotyczące najnowszej historii Polski dla słuchaczy COSSW w Kaliszu - to efekt porozumienia o współpracy, jakie zostało podpisane wczoraj przez komendanta Ośrodka płk Danutę Kalaman oraz Marka Drużkę, dyrektora oddziału IPN w Łodzi.

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Podobny charakter ma współpraca nawiązana przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Łodzi. Działania edukacyjne realizowane w podległych Inspektoratowi jednostkach skierowane są jednak przede wszystkim do osadzonych w nich penitencjariuszy. Wykłady mają na celu zapoznać ich z historią Polski, w szczególności regionu łódzkiego, w okresie 1939-1989. Stanowi to element działalności informacyjno-edukacyjnej IPN.
- Korzystając z ogromnego dorobku i wiedzy członków reprezentujących łódzki oddział IPN przybliżymy naszym słuchaczom współczesną historię - powiedziała po podpisaniu porozumienia płk Danuta Kalaman, komendant COSSW w Kaliszu. - Dzięki współpracy, oprócz prelekcji i wykładów, będą organizowane również wystawy dla pracowników służby więziennej dotyczące najnowszej historii Polski.
- Chciałbym serdecznie podziękować pani komendant za możliwość podpisania porozumienia i rozpoczęcia współpracy z jednostką - powiedział Marek Drużka, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi. - Prowadzimy zajęcia z najnowszej historii Polski w zakładach karnych m.in. w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, a także w Łodzi i Sieradzu. Staramy się zapraszać na nasze spotkania uznanych wykładowców i historyków. Stwierdziliśmy, że warto by było zainteresować tymi wykładami także pracowników służby więziennej.
Tuż po podpisaniu porozumienia funkcjonariusze wzięli udział w pierwszej prelekcji, którą wygłosił prof. dr hab. Albin Głowacki z Katedry Historii Polski i Świata po 1945 r. Instytutu Historii UŁ. Tematem wystąpienia był jeniecki szlak polskich żołnierzy na wschodzie po 17 września 1939 r.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować