Społeczne

Wielkopolskie szpitale podpisały porozumienie ws. ochrony środowiska. Zakończyła się międzynarodowa konferencja dotycząca zielonych szpitali

2023-06-15 11:00:00 BK

W dniach 13 i 14 czerwca w Komoda Club Residence odbywała się II Międzynarodowa konferencja pt. "Rola „Zielonych Szpitali” w przeciwdziałaniu zmianom klimatu". W drugim dniu wydarzenia wielkopolskie szpitale podpisały porozumienie ws. ochrony środowiska.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

To już druga w naszym mieście międzynarodowa konferencja poświęcona ochronie środowiska i gospodarki wodnej w opiece zdrowotnej. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele szpitali z Europy - m.in. Włoch, Grecji, Szwecji, Kijowa, 21 dyrektorów szpitali z Wielkopolski oraz placówki zdrowia z całej Polski. Obecni byli także przedstawiciele organizacji  The Global Green and Healthy Hospitals.

Drugiego dnia wielkopolskie szpitale i placówki zdrowia podpisały porozumienie ws. ochrony środowiska.

- Jako przedstawiciele wielkopolskiego środowiska samorządowego oraz organizacji zdrowia, mając na uwadze, że zmiany klimatyczne są jednym z większych zagrożeń dla zdrowia publicznego w XXI wieku, dostrzegają potrzebę podjęcia współpracy, której celem jest popularyzacja zrównoważonego środowiska działań, które wpłyną korzystnie na redukcję śladu węglowego, ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów i racjonalne wykorzystywanie zasobów - odczytała deklarację Anna Jackowska, dyrektor biura Departamentu Zdrowia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. 

Placówki zdrowia w ramach porozumienia będą propagowały ideę zielonych i zdrowych szpitali, promowały zdrowe środowisko i zdrowie publiczne, będą wymieniały doświadczenia na temat funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce, współdziałały w zakresie wymiany personelu i szkolenia kadr medycznych. Organizowane będą spotkania, konferencje, debaty a także realizowane będą wspólne projekty. 

- Celem porozumienia jest to by placówki wzajemnie wymieniały się doświadczeniami, wiedzą i inspirowały się nawzajem do działań, tak jak przez te dwa dni konferencji. Cieszę się, że przedstawiciele wszystkich szpitali, których organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, złożyli swoje podpisy. Są też inne jednostki czyli pogotowia ratunkowe. Miejsca, które dbają o zdrowie, będą dbały też o to by dbałość o zdrowie panowała w ich przestrzeni, technologii i rozwiązaniach stosowanych na co dzień - mówiła Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

- Jesteśmy po dwudniowej konferencji. Wszyscy dużo zyskaliśmy i nauczyliśmy się. Panel dyskusyjny był bardzo szeroki, było 34 prelegentów, którzy poruszyli różne tematy. Rozmawialiśmy o sposobach ochrony środowiska, nowych technologiach, o tym jak to jest zorganizowane w innych placówkach. Gościliśmy przedstawicieli zielonych szpitali z zagranicy a także przedstawicieli organizacji  The Global Green and Healthy Hospitals - mówił Sławomir Wysocki, dyrektor Szpitala w Wolicy.

Porozumienie podpisali: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy, Wielkopolskie Centrum Medycyny Pracy, Szpital Wojewódzki w Poznaniu, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Śremie, Zakład Leczenia Uzależnień w Charcicach, Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie w Poznaniu, Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie, Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Poznaniu, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, Wojewódzki Zakład Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce, Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie, Centrum Rehabilitacji im. prof. Mieczysława Walczaka w Osiecznej, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu, Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie, Wielkopolskie Centrum Neuropsychiatryczne im. Oskara Bielawskiego w Kościanie i Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Dziekanka im. Aleksandra Piotrowskiego w Gnieźnie. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować