Biznes

Wielkie podsumowanie pierwszej edycji programu „Moja pierwsza firma”

2023-05-24 09:12:08 red

W Komoda Club Residence we wtorek 23 maja odbyła się uroczysta gala podsumowująca pierwszą edycję programu „Moja pierwsza firma” organizowanego przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu przy współudziale Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu oraz wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

fot. MW
fot. MW

- To pierwsza edycja autorskiego projektu Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu dla młodzieży. Inspiracją dla powstania tego projektu były ostatnie lata spędzone z młodzieżą w szkołach na zajęciach związanych z doradztwem kariery, gdzie otrzymywaliśmy sygnały, że większość z nich chce po ukończeniu szkoły otworzyć własny biznes. Jednak z drugiej strony otrzymywaliśmy także sygnały, że nie posiadają praktycznej wiedzy i doświadczenia jak to zrobić – mówi dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu Magdalena Sekura-Nowicka - inicjatorka Projektu. 

Projektem pilotażowo zostało objętych 36 uczniów ze szkół ponadpodstawowych branżowych i technicznych funkcjonujących na terenie działania CWRKDiZ – Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie, Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krotoszynie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu oraz Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu.

Zależało nam na tym, aby w projekcie wzięli udział uczniowie, którzy już w danych zawodach pojęli decyzję o kształceniu i dużym prawdopodobieństwem jest to, że będą chcieli w wyuczonym zawodzie stworzyć swoje małe biznesy – mówi Magdalena Sekura-Nowicka.

Młodzież została podzielona na trzy grupy po 12 osób.

Cały projekt trwał pół roku, w tym czasie spotkaliśmy się sześć razy. W każdym miesiącu realizowaliśmy jeden moduł tematyczny – od pomysłu na firmę, poprzez zakres marketingowy i szukanie dofinansowania, aż po stworzone biznesplanu – tłumaczy dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu – Młodzież miała na początku problem, aby się otworzyć, ale z każdym spotkaniem ich pewność siebie zdecydowanie wzrastała i z każdą dawką wiedzy i praktyki coraz lepiej wyglądały ich projekty. Każdy z projektów jest bardzo ciekawy – dodaje.

Przed wręczeniem nagród dla uczestników projektu odbyła się debata pt. „Zmieniajmy świat razem”, podczas której doświadczeni przedsiębiorcy odpowiadali na pytania młodzieży, ale też wysłuchiwali ich rad i doświadczeń na temat podejścia do pracy i biznesu.

Z każdej grupy Komisja wybrała najciekawsze pomysły na biznes oraz ich opracowanie i postanowiła nagrodzić voucherami po 500 zł. 

Z pierwszej grupy wygrał  Gabriel Gałka, który postanowił stworzyć Restaurację "Morze i Ogień" z kuchnią  śródziemnomorską.

W drugiej grupie najlepszym okazał się Wojciech Skorupa - z Zespołu Szkół Gastronomicznych Janka Bytnara w Kaliszu z pomysłem na sklep ze zdrowa żywnością.

W trzeciej grupie wygrała Julia Szczepańska - z Zespołu  Szkół Usługowo Gospodarczych w Pleszewie - za pomysł na Salon Fryzjerski "Good Look".

 

Dodatkowo przyznano wyróżnienia, w ramach których młodzież została zaproszona na jeden dzień do wybranych firm, aby doświadczyć ich funkcjonowania w rzeczywistości:

  • Tomasz Guźniczak Biuro Podróży „Wędrownik” Sp. z o.o., będzie gościć w swojej firmie Zuzannę Paprzycką - właścicielkę firmy „ ŻYCIE W BAJCE” reprezentującą zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego" w Kaliszu

  • Dominik Sadowski z Zakładu Doskonalenia Zawodowego, będzie gościł Jagodę Grad – właścicielka firmy „SCHOOLMATE” reprezentująca Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie

  • Marzena Bąkowska z Arboretum Trojanów Prywatna kolekcja botaniczna roślin użytecznych ugości Wiktorię Kuźmę – właścicielkę firmy „ZIELONA OTULINA” reprezentującą Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta w Krotoszynie

  • Danuta Jędrak Rehabilitacja i Rekreacja u której zagości Julia Wysocka – właścicielka firmy „CENTRUM REHABILITACJI I MASAŻU”. Julia reprezentuje Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie

  • Paweł Śledziński Perfectone Software Sp. z o.o., który chętnie wprowadzi do swojej firmy Oskara Ziezio twórcę firmy „MAKEAPP”. Oskar reprezentuje Zespół Szkół Techniczno - Elektronicznych w Kaliszu

Młodzież uczestnicząca w programie była bardzo zadowolona z efektów spotkań z przedsiębiorcami. Z ich relacji wynika, że zdobyte podczas programu doświadczenia przełożą się na przyszłe założenie przez nich firmy.

 

Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu planuje organizację kolejnych edycji tego Projektu.

W ramach projektu  młodzież uczyła się metod badania rynku, rozpoznawania potrzeb klienta, obsługi programów graficznych i innych praktycznych umeijętności. 

Wśród wykładowców byli: 

Ewa Tomczak : moderator design thinking

- generator pomysłów na biznes,kanały dystrybucji, grupa docelowa, polityka cenowa Twojej firmy, skuteczny marketing

Lidia Secler : dyrektor RIG

- Finanse firmy ( najważniejsze zagadnienia finansowe, rodzaje prowadzonej działalności)

Kamila Orzechowska : pracownik CWRKDiZ Kalisz

- źródła finansowanie ( skąd pozyskać środki na otwarcie i prowadzenie firmy)

Marta Wojciechowska : pracownik CWRKDiZ Kalisz

- canva ( narzędzia promocji i reklamy)

Agnieszka Wojciechowska : pracownik CWRKDiZ Kalisz

- Twoje zasoby i możliwości ( lepiej zrozumieć siebie, mocne i słabe strony, typy osobowości a założenie biznesu)

- obsługa klientów ( rozmowy biznesowe, typy osobowości, temperamenty, klient korporacyjny i indywidualny)

- koordynator projektu

Do projektu zaproszeni zostali również przedsiębiorcy, aby podzielić się wiedzą o swoim biznesie. Jeden z modułów "Buduj Firmę od razu jako markę" poprowadziła Elżbieta Magnuszewska - współwłaścicielka portalu Calisia.pl i  Agencja.Calisia.pl  

Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować