Sport

Wielkie emocje sportowe przed nami, od piątku Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W kadrze są kaliszanie

2024-07-23 11:00:00 Michał Styś

Igrzyska Olimpijskie są najbardziej prestiżową i najstarszą międzynarodową imprezą sportową na świecie. Każdy sportowiec marzy, żeby na nie pojechać i walczyć o medal. Na tegorocznej Olimpiadzie w Paryżu Polskę będą reprezentowali także kaliszanie.

Na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie pojedzie 213 sportowców z Polski. Nasi zawodnicy wywalczyli sobie kwalifikację olimpijską m.in. w jeździectwie, kajakarstwie, wioślarstwie, judo, lekkoatletyce, pływaniu, kolarstwie torowym, szosowym, górskim. Wśród reprezentantów Polski znalazło się 27 sportowców z Wielkopolski, z czego czwórka z naszego regionu. Pierwszym z nich jest Łukasz Kaczmarek z Krotoszyna, atakujący reprezentacji polski w siatkówce, który, grał już na Igrzyskach w Tokio (Polacy odpadli wówczas w ćwierćfinale, grając z Francją). Kolejny zawodnik, zapaśnik Robert Baran, to także krotoszynianin (w 2016 roku na igrzyskach w Rio zajął jedenaste miejsce).

Do Paryża jedzie też dwójka kaliszan. Polskę reprezentować będzie Julia Maik, pływaczka, zawodniczka Włókniarza Kalisz, która kwalifikację olimpijską wywalczyła podczas Mistrzostw Świata w Doha, gdzie pięknie popłynęła w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Ma 21 lat i jest najmłodszą reprezentantką naszego kraju. Drugi zawodnik z Kalisza to pływak Piotr Ludwiczak, który wywalczył przepustkę do Paryża podczas Mistrzostw Europy w Belgradzie, gdzie pobił swój rekord życiowy na dystansie 50 m stylem dowolnym.  W Paryżu wystąpi również rodowity kaliszanin Bartosz Piszczorowicz, który będzie startował w sztafecie.

Póki co, jeśli chodzi o sportowców z Kalisza, największym sukcesem olimpijskim może się pochwalić Marta Walczykiewicz, która na Igrzyskach w Rio zdobyła srebrny medal w kajakarstwie na dystansie K1 200 m.