Kultura

Wianki wróciły do Kalisza! Tłumy wzięły udział w obrzędach w Rezerwacie na Zawodziu [zdjęcia, wideo]

2024-06-23 10:54:58 red.

Wydarzenia związane z nocą przesilenia letniego, tzw. Wianki czy Noc Kupały, powróciły do Kalisza z wielkim przytupem. Dawne obrzędy zostały wiernie i spektakularnie odtworzone 22 czerwca, w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu. Impreza przyciągnęła tłumy zwiedzających. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Świętowanie nocy przesilenia letniego było praktykowane w różnych formach we wszystkich okresach historycznych. Z biegiem czasu zmieniały się nazwy oraz obrzędowość. Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu pokazał ciągłość historii łącząc podczas jednego wieczoru możliwie wiernie odtworzony rytuał pogańskiej Nocy Kupały, ludowe zwyczaje puszczania wianków czy przesiąkniętą baśniowością Noc Świętojańską.

Podczas wydarzenia odbyła się inscenizacja słowiańskich obrządków kupalnych w wykonaniu dobrze wam znanego stowarzyszenia Drużyna Wojów Kolovrat.
 
Na żywo zagrał zespół Rodzanice, a zgodnie z tradycjami świętojańskimi zwiedzający tańczyli i świętowali przy muzyce Kapeli Kaliskiej.
 
 
Nie mogło zabraknąć obowiązkowej atrakcji jaką jest własnoręczne plecenie oraz wspólne puszczanie wianków.
 
Z Nocą Kupały związany jest szereg czynności i obrzędów, takich jak zbieranie ziół i kwiatów i ozdabianie nimi ludzi, zwierząt i domów, wchodzenie do wody, kąpanie się, oblewanie wodą, posyłanie wianków na wodzie, rozpalanie ognisk, tańce, śpiewy, skoki przez ogień, polowanie na czarownice i odstraszanie ich. Wierzono także, że tego dnia słońce oddaje się igraszkom i dzieją się inne cuda natury. Świętowanie odbywa się w pobliżu wody, na wzgórzach. Uczestniczą w nim młodzi mężczyźni i kobiety.
 
Pierwotne obchody Nocy Kupały przeprowadzane były w okresie przesilenia letniego, podczas najkrótszej nocy w roku, wypadającej zwykle około 21-22 czerwca. Zbiegły się one z przypadającą na 23 czerwca wigilią św. Jana, w Polsce potocznie zwaną Nocą Świętojańską, poprzedzającą chrześcijańskie święto Narodzenia św. Jana Chrzciciela (24 czerwca). Na drodze inkulturacji Noc Świętojańska przejęła wiele starożytnych, słowiańskich tradycji letniego przesilenia.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować