Kultura

Wernisaż Kingi Popieli "fajnie, miło, kolorowo" w Galerii Sztuki im. jana Tarasina w Kaliszu

2024-02-12 11:30:00 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Tym razem wyjątkowo w piątek 9 lutego o godzinie 19.00 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprosiła widzów na wernisaż Kingi Popieli. Artystka związana obecnie z poznańskim środowiskiem artystycznym dla lokalnej widowni znana jest z prezentacji swoich prac m.in. podczas trzech edycji „A-Kumulacji, Kaliskiego Biennale Sztuki”, była także kuratorką tegoż biennale  w 2021 roku.

fot. Jakub Seydak
fot. Jakub Seydak

Aktualnie artystka prezentuje w Galerii  Sztuki im. Jana Tarasina prace malarskie, z których większość  podejmowana jest na papierze. To materia, w której Kinga Popiela odnajduje prawdziwą radość tworzenia. Paulina Olszewska –  kuratorka, pisarka i producentka projektów artystycznych  - w tekście towarzyszącym ekspozycji pisze: „na wystawie „fajnie, miło, kolorowo“ zrealizowanej w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu Kinga Popiela poszerza swoją abstrakcyjną praktykę, wychodząc dosłownie z głębi na powierzchnię. Nadal operuje intensywnymi kolorami, ale zmienia charakter komponowanych struktur. Tracą one swój przestrzenny charakter i stają się uproszczone. Malowane są płasko, szerokimi pociągnięciami, jednowymiarowo. Używane intensywne kolory tracą ostrość konturu i rozmywają się. Zyskują przejrzystość, która sprawia, że zachodzące na siebie linie i płaszczyzny przezierają prze siebie, wprowadzając w kompozycje dodatkową głębię. Same kompozycje stają się tym sposobem bardziej rozedrgane, pojawia się dynamika”.

Sama artystka zdaje się pytać widzów, co czują patrząc? Kinga Popiela twierdzi, że jeśli naszą uwagę skoncentrujemy na dostrzeżeniu koloru, to zauważymy pewne nienamacalne, a jednak wyraziste uczucia. Pojawiające się wrażenia, mają często charakter fizyczny,  ponieważ nasze oczy, badając oczywisty urok koloru, rejestrują również jego haptyczne właściwości. Tym samym, poza wizualnymi doznaniami, możemy odczuwać także dużo bardziej złożone i fizyczne impresje. Głęboką radość i satysfakcję, innym razem kłucie czy szczypanie oczu, przypominające drażnienie podniebienia pikantnym sosem, a to znowu ukojenie bądź ostre zimno, jakbyśmy dotknęli kawałka lodu. Kolor może wyglądać chropowato, kłująco, ślisko, może zachęcać do dotykania, głaskania, albo odstręczać, odstraszać czy drażnić. Nawet powierzchowne wrażenia barwne mogą stać się silnym, wewnętrznym rozemocjonowaniem, które odpowiednio podsycone, może dotrzeć do najgłębszych warstw i zakamarków jednostki.

Dla wszystkich spragnionych dynamiki, kolorów, zabawy z formą wystawa pt. „fajnie, miło, kolorowo” będzie z pewnością także doznaniem pozawizualnym. Wierząc, że możemy doświadczać wielu pozytywnych wrażeń w kontakcie ze sztuką, zapraszamy do Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Wystawa potrwa do 8 marca 2024 roku.

W ramach cyklicznego projektu „Postój ze Sztuką” Kinga Popiela stworzyła w 7 witrynach przystanków autobusowych na terenie Kalisza oryginalne, niepowtarzalne instalacje z malowanych przez siebie zwojów papieru. Jest to wyjątkowa odsłona wystawy pt. „fajnie, miło, kolorowo”.

 

 

 

 

 

Kinga Popiela (ur. 1991, Kalisz) mieszka i pracuje w Poznaniu.

Dyplom magisterski obroniła na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w pracowni prof. dr hab. Dominika Lejmana i prof. dr hab. Andrzeja Pepłońskiego. W 2022 roku obroniła pracę doktorską pt.: „Postpictor. Ciało narzędziem”.

Jej pole zainteresowań dzieli się na dwa obszary. Pierwszy to część twórcza i wizualna: obrazy i prace na papierze, które stanowią przestrzeń do myślenia o geście, kolorze, skali obrazu oraz jego wpływie na odbiorcę. Pracuje głównie w obszarze abstrakcji geometrycznej, którą łączy z ekspresją ciała. Część druga jej zainteresowań to próba obserwacji i analizy procesu twórczego oraz wszelkich zagadnień mu towarzyszących: wpływu otaczającego świata na jednostkę, potencjalność pogłębiania procesu twórczego oraz możliwości poszerzenia umiejętności manualnych poprzez ćwiczenia fizyczne oraz rozwój samoświadomości. Postępy w tym obszarze publikuje w formie tekstów oraz prac naukowych. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w kategorii Sztuk Wizualnych (Kalisz, 2021), 27. Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE (Legnica, 2017) oraz Festiwalu Art&Fashion Forum Powered by Grażyna Kulczyk (Poznań, 2014). Wyróżniona w 13. Konkursie im. Gepperta (Wrocław, 2020).

Swoje prace pokazywała na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce oraz za granicą, m.in. w: Galerii Bielska BWA, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Fundacji im. Stefana Gierowskiego w Warszawie, Galerii Wizytującej w Warszawie, Galerii BWA Wrocław Główny, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu czy Galerii Labirynt w Lublinie.

 

Czas trwania wystawy: 9.02-8.03.2024


Patronaty medialne nad wystawą objęli:
NOTES NA 6 TYGODNI, Magazyn SZUM, Radio POZNAŃ, Radio Centrum, Ziemia Kaliska, CALISIA.PL

Partnerzy Galerii:
GRUPA Mo, SCHIMMEL PIANOS, POLIFARB KALISZ S.A., M&P ALKOHOLE WINA CYGARA

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować