W świecie fotografii i muzyki

2011-10-08 00:00:59 Aga

Piątkowy wieczór obfitował w kolejne atrakcje Multi Art Festivalu. Wyjątkowa wystawa zdjęć będących reportażem niecodziennego wydarzenia, które miało miejsce rok temu oraz koncert z udziałem Filharmonii Kaliskiej przyciągnęły wielu zainteresowanych.

Aga
Aga
Wieczorne spotkanie festiwalowe rozpoczęła wystawa zdjęć, dokumentująca wydarzenie, które miało miejsce dokładnie 1 października 2010 r.- wyjątkowy koncert na 10 fortepianów w ramach obchodów Jubileuszu 18 i pół wieku istnienia Kalisza. Organizatorami tego koncertu było Stowarzyszenie Multi.Art i Filharmonia Kaliska.
Podczas prób, przygotowań do koncertu, towarzyszyło nam trzech fotografów: Patysiak, Sobieraj i Woźny i to oni wykonali reportaż fotograficzny dokumentujący przygotowania i koncert - mówiła zapraszając do podziwiania wystawy Milena Anotoniewicz, organizatorka Multi Art Festivalu.
Sami autorzy zdjęć tak wspominają prace nad reportażem:
Obserwowaliśmy, jak wytworzył się jeden wielki dialog bez słów tak między dziesięciorgiem młodych pianistów pochodzących z różnych stron świata, jak i pozostałymi współtwórcami tego widowiska - dyrygentem, muzykami z orkiestry i z big bandu oraz zebraną publicznością. Zostaliśmy poproszeni o stworzenie reportażu z tego wspaniałego wydarzenia (codzienne próby, obserwacja przygotowań od środka, godziny spędzone na sali wśród muzyków, koncertowy backstage).
Przemek Woźny - niezależny fotograf urodzony i mieszkający w Kaliszu, właściciel agencji interaktywnej. Zajmuje się szeroko pojętą fotografią koncertową, fotografią uliczną oraz fotoreportażem. Od zawsze fascynują go ludzie oraz emocje. Wychwytuje z codziennego życia obrazy, na które większość z nas nie zwraca uwagi, a które na zdjęciu nabierają nowego znaczenia. Najpełniej cieszą go momenty, które nie powrócą, a które udaje się zarejestrować na zdjęciu. Jest fotografem szczególnie zafascynowanym kulturą jazzową. Jego zdjęcia są wyrazem miłości do muzyki oraz szczerego podziwu dla talentu portretowanych artystów. Stara się uchwycić ich energię, emocje, zaangażowanie oraz umiejętności. Członek Jazz Journalists Association.
Michał Patysiak - właściciel agencji fotograficzno-reklamowej. W jego filozofii fotografowania najcenniejszymi wartościami są emocje, dynamika i treść. Ulotność chwili jest dwukrotnie cenniejsza, gdy uda się utrwalić błysk w oku, uśmiech, radość czy łzy fotografowanych osób. To właśnie emocje które dostrzegł ok. 8 lat temu na czarno białych fotografiach z koncertu jazzowego zainspirowały go do rozpoczęcia fotograficznej przygody i wykreowania własnego stylu, który przejawia się zarówno w pracy komercyjnej, jak i projektach autorskich. Wystawa z koncertu na 10 fortepianów i orkiestrę stanowi ciekawe nawiązanie do wystawy sprzed 8 lat, która była pierwszym bodźcem w jego karierze. Wrażliwy, spokojny a zarazem wymagający, wobec siebie jak i innych. Nie lubi być nazywany artystą.
Maciej Sobieraj - łowca niepowtarzalnych momentów, wrażliwy na piękno otaczającej go rzeczywistości. Dynamiczny podczas pracy, precyzyjny w tworzeniu zdjęć. Gadatliwy pasjonat fotografii.
Wernisaż wystawy uświetnił występ 10 flecistów pod kierunkiem Ewy Murawskiej, którzy wykonali specjalnie napisaną na tę okazję "Humoreskę" Filipa Pinczewskiego.
Skład zespołu 10 flecistów: Emilia Brakoniecka, Joanna Jasińska, Natalia Wojtkowiak,Anna Rozińska, Patrycja Kubiak, Katarzyna Kamińska, Monika Konstantynowicz, Emilia Karpińska, Ewa Murawska, Zuzanna Borowiecka.
Przygotowanie zespołu 10 flecistów: Ewa Murawska.
Kompozycja : Filip Pinczewski
Filip Pinczewski jest 18-letnim uczeniem VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego oraz kompozycji Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej. Jako pianista koncertuje i bierze udział w warsztatach pianistycznych. Utwory Filipa Pinczewskiego były nagradzane na konkursach kompozytorskich: wyróżnienie specjalne na konkursie Uczniowskiego Forum Muzycznego (Warszawa) 2010, II nagrodę na konkursie kompozytorskim im. Wandy Landowskiej (UMFC w Warszawie) 2010, II nagrodę na regionalnym konkursie kompozytorskim (Poznań) 2010.
W 2011 roku zespół Fluent Ensable (w składzie: Wojciech Psiuk - saksofon; Paweł Janas – akordeon) włączył do swojego repertuaru konkursowego utwór Anegdota. Zespół zaprezentował kompozycję na ogólnopolskim konkursie akordeonowym w Chełmie zdobywając I nagrodę.
Ostatnio Filip Pinczewski zaangażował się także w działalność charytatywną pisząc muzykę do tekstu One Korea. Kompozytor i autor tekstu (Łukasz Byrdy) uczestniczą w kampanii na rzecz praw człowieka w Korei Północnej prowadzonej przez ISHR- Interantional Society Human Rights.
Kolejno Multi Art Festival przeniósł się do Filharmonii. Miłośnicy sztuki mogli wysłuchać koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej z udziałem Anny Gutowskiej, pod dyrekcją Adama Klocka. Wśród utworów rozbrzmiewał Koncert Skrzypcowy e-moll op. 64 F. Mendelssohna oraz Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Anna Gutowska
Urodziła się w 1980 r. w Rzeszowie. W wieku 7 lat rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej w klasie fortepianu mgr L. Strzeleckiej, rok później w klasie skrzypiec mgr D.Sendłak.Szkołę tę ukończyła z wyróżnieniem. Kontynuowała naukę w Zespole Szkół Muzycznych w Rzeszowie w klasie R. Naściszewskiego, równocześnie będąc studentką Conservatoire
du Lausanne w Szwajcarii w klasie prof .J. Jaquerod. Uczelnię tę ukończyła dyplomem z wyróżnieniem. Od 2001 r. była studentką Universitat fur Musik und darstellende Kunst Wien pracując pod kierunkiem Prof. E. Zienkowskiego. W 2007 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem uzyskując tytuł magistra sztuki.
Uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich im. Z. Brzewskiego w Łańcucie, Verbier Festival Academy, Wiener Meisterkurse i innych pracując pod kierunkiem cenionych pedagogów i wirtuozów jak: I. Haendel, I. Ojstrach, M. Jaszwili, K. A. Kulka, J. Kaliszewska, M.
Ławrynowicz, H. Krebbers, P. Farulli (Quartetto Italiano),P. Urstein.
Jest laureatką wielu konkursów: 1996 r. III miejsce oraz Nagroda Towarzystwa im. H. Wieniawskiego na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie 1998 r. I miejsce na Konkursie Młodych Talentów w Moudon (Szwajcaria), 1999 r. I miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym ,,Andrea Postacchini” w Fermo(Włochy), 2000 III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym wraz z Trio Itoyaka w Trondheim (Norwegia), 2005 r. I miejsce na Konkursie Muzycznym Interpretatorow Polskiego Pochodzenia organizowanym przez Polską Akademię Nauk w Wiedniu, 2006 r. I miejsce na Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Skrzypcowym w Gdańsku.
W latach 1989 -2008 była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Sztuki, Jmanuel und Evamaria Schenk Stiftung ( Szwajcaria),Maggini Stiftung,Viktor Bunzl Stiftung,Tokio Foundation (Japonia) .W ramach stypendium Sasakawa Young Leaders Fellowship Found (Tokio Foundation) uczestniczyła w kursach oraz koncertach muzyki kameralnej w Juilliard School of Music w Nowym Yorku oraz w Conservatoire national superiéur de musique et de danse w ParyŜu oraz w Universidade de Coimbra w Bibliotheka Joanina w Portugalii. Od 2003 roku jest stypendystką Fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now (Austria). Występowała, jako solistka z orkiestrami w Polsce (Sinfonia Varsovia, z orkiestrami filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w Rzeszowie, w Olsztynie, w Łodzi, Capellą Bydgostiensis, Slovenska Filharmonia Bratysława oraz Orchestre du Chambre du Lausanne w Szwajcarii i z Webern Sinfonietta w ORF i Bibliotece Narodowej w Wiedniu
w Austrii koncertując pod batutą dyrygentów: T. Wojciechowski, T. Strugała, M. Dworzyński, Jose Florencio Junior, J. Maksymiuk. Jako kameralistka aktywnie występuje w kraju i za granicą.
W maju 2008 roku uczestniczyła w Festiwalu Amber Baltic w Międzyzdrojach. W 2008 roku wraz z Marią Szwajger-Kułakowską i Piotrem Janosikiem (Kwartet Śląski) występowała na Festiwalu Muzyki Instrumentalnej w Akademii Muzycznej w Katowicach. W kolejnym roku otrzymała zaproszenie do ponownego udziału w Chopin Festival w Kartause Gaming w Austrii 2009. W październiku 2009 otrzymała 2 miejsce, srebrny medal oraz nagrodę specjalną międzynarodowej wymiany kulturalnej na 10 Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Osace w Japonii.
Adam Klocek
Określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji” dyrygent i wiolonczelista należy do grona wyróżniających się artystów swej generacji.
W roku 2004 artysta wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta-asystenta Maestro Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu „Vratislavia Cantans”. Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej.
Występ artysty na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Ermitage” w Petersburgu, podczas którego dyrygował on Państwową Orkiestrą Ermitażu został określony przez czołowy ogólnorosyjski dziennik „Niezawisimaja Gazeta” jako „dar niebios”. Zainteresowania i zdolności dyrygenckie Adama Klocka zauważył Jerzy Maksymiuk mianując swoim „asystentem”. Jako dziesięciolatek zadyrygował po raz pierwszy orkiestrą warszawskiej szkoły muzycznej z Miodowej. Zaraz potem wystąpił obok mistrza Maksymiuka dyrygując orkiestrami filharmonicznymi i studenckimi (m.in. w Filharmonii Bałtyckiej oraz Filharmonii Krakowskiej). Głównym nurtem rozwoju artysty stała się jednak kariera wiolonczelowa. Jako laureat licznych konkursów wiolonczelowych oraz nagród i stypendiów, występował w liczących się ośrodkach muzycznych.
Za premierowe nagranie ‘Concerto Grosso’ z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą A. Wita artysta otrzymał nagrodę ‘Fryderyk 2002’. We wrześniu 2004 dokonał wraz z Sinfonia Varsovia prawykonania napisanego dla niego Koncertu wiolonczelowego Krzesimira Dębskiego.
Wraz z Leszkiem Możdżerem występował w duecie, określonym przez BBC jako „sensational”, którego płyta została bestsellerem roku 2005. Gra na instrumencie Antonio Stadivariego z roku 1717. Dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce w tym Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Bałtyckiej, Podlaskiej czy Wrocławskiej. W latach 2007-2009 był także dyrygentem gościnnym orkiestry symfonicznej w Arizonie (USA). Występował z takimi artystami jak Shlomo Mintz, Heinrich Schiff, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Randy Brecker, Boris Pergamenschikow, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Sophia Gubaidulina, Freddy Kempf, Sayaka Shoji, Wanda Wiłkomirska, Leticia Moreno, Pierre Amoyal, Elmar Oliveira, Julius Berger, Gilles Vonsattel, Richard Hyung-Ki Joo, Waldemar Malicki, Włodek Pawlik.
Stale współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. filmy “Beautiful Country”, “Woman in Berlin”, “Funeral”, “Preisner’s Voices”) . Płyta „Preisner’s Voices” (SONY Music) z udziałem artysty otrzymała status potrójnej platynowej płyty.
Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Multimedia Amber Road Festiwal” a także międzynarodowego festiwalu muzycznego „Wszystkie Strony Świata” w Puławach.
Jako adiunkt wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej. W roku 2008 został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju.
Od sezonu 2006/07 Filharmonia powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bursztynowy Szlak”, który stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju.
Zespół występował z najwybitniejszymi polskimi solistami i dyrygentami. Filharmonia organizuje także cykl Filharmonia nie Gryzie łączący brzmienie symfoniczne z muzyką rockową, pop i jazzem (Zakopower, Gaba Kulka, Ceti, Di Galitzyaner Klezmorim).
W lutym 2010 zespół dokonał nagrania muzyki Zbigniewa Preisnera do spektaklu „Begräbnis” w reżyserii Thomasa Vinterberga dla Burgtheater w Wiedniu. Album „Preisner’s Voices” wydany przez Sony Music zawierający to nagranie otrzymał status potrójnej platynowej płyty i znakomite recenzje krytyki.
Międzynarodowy rozgłos zyskała orkiestra udaną próbą pobicia rekordu Guinnesa w kategorii „koncert na największej głębokości”. Koncert ten z udziałem rosyjskiego wirtuoza skrzypiec Dimitry Vasilieva odbył się na głębokości 600 m pod ziemią w kopalni soli w Kłodawie.
W roku 2010 na specjalne zamówienie Filharmonii Kaliskiej powstała suita Włodka Pawlika „the Amber Road Project” z udziałem światowej sławy trębacza jazzowego Randy Breckera.
Orkiestra Filharmonii Kaliskiej występowała także w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia S-1, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska.
Od roku 2006 dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej jest Adam Klocek.
Po wystawie i koncercie przyszedł czas na After Party i w jego ramach na Modest People oraz Hapaszamy.
Modest People
Modest People to wynik spontanicznej decyzji trzech utalentowanych i osobliwych producentów/DJ'ów/instrumentalistów (Little Mike, Matt Bazgier, Akme), którzy od lat powiązani są sciśle z muzyką w szerokim tego słowa znaczeniu. Modest People to odpowiedź na to co dzieje sie na polskiej undergroundowej scenie klubowej. Kolektyw ten prezentuje głębokie brzmienia zlepione z gatunków minimal, tech house, dub techno... a wszystko to, serwowane przez sety DJskie, live acty i wszelkiego rodzaju instrumenty. To ich muzyczne performance dają możliwość nie tylko usłyszenia ale i zobaczenia jak tworzą muzykę. Ich styl może i określany jako berliński, ale ma dużo więcej do zaoferowania, bo w końcu nikt inny jak oni nie eksperymentuje tyle przy twardych dźwiękach elektroniki, okraszając je wyrafinowanym brzmieniem tradycyjnych instrumentów...
LITTLE MIKE
Muzyka dla niego to przede wszystkim sztuka odkrywania własnej drogi, ludzkich emocji i obserwacja wszelkich przejawów twórczej interpretacji otaczającego nas świata.
W całym spektrum muzycznej twórczości, dj’ka to jedna z jego pasji muzycznych. Choć pojawiła się jako pierwsza, zaraz za nią powstała fascynacja turntablizmem, sztuką beatboxu, oraz co najważniejsze, chęć tworzenia własnej muzyki. Tak jak do dwóch pierwszych często brakuje mu wytrwałości i zapału tak do ostatniej, niezmiennie kroczy w stronę tworzenia studia i pochłaniania wiedzy na temat produkcji.
Po dziesięciu latach szlifowania techniki i poszukiwania inspiracji nadal posiada wiele do zaoferowania w charakterystycznym dla siebie stylu. Ostatnie lata spędził na zagłębianiu się w takie gatunki jak deep house, tech house i minimal. Jednak gdzie by nie był aktualnie na muzycznym kole fortuny, zawsze pozostaje wierny połamanym bitom takim jak drum&bas, breaki czy funky breaks.
Aktualnie skupiony jest na kolektywie Modest People, którego jest współtwórcą i na projekcie muzycznym Tech Dżem. W sztuce dj’ingu ponad wszystko ceni sobie sety i uwielbia tworzyć spontaniczne performance z udziałem żywych instrumentów i wokali, co stara się czynić jak najczęściej. Zawsze pobudza do odkrywania nieznanego. Niepoprawny idealista, człowiek renesansu. Zakochany w połamanych rytmach, dziwnych dźwiękach i pięknych instrumentach.
AKME
Akme [maciek kochański] - na świat przyszedł w rytmach "I'm Your Boogie Man" KC and the Sunshine Band. W szkole podstawowej zaczął grać na basie i założył swoja pierwsza kapele. Od wczesnych lat 90'tych stopniowo przeciągany na elektroniczna stronę mocy, był naocznym i nausznym świadkiem narodzin polskiej sceny techno. Swoje pierwsze DJ'skie kroki, począwszy od roku 1995 stawiał w Warszawskich klubach Blue Velvet, Grota, Lokomotywa... towarzysząc za dekami pionierom polskiej sceny elektronicznej. W muzyce potrafi połączyć siły Yin i Yang gdzie w ciężkie i mroczne brzmienie minimal techno wplata cieple dubowe basy. Dzięki starannej selekcji, jego sety to muzyczne podróże, których celu nikt nie jest w stanie przewidzieć...
Hapaszamy
Zespół beatboxowy Hapaszamy istnieje od wakacji 2007roku. Założony przez trzech najlepszych beatboxerów w Turku. Trzon zespołu tworzą Jakub Sulkowski (Żurek), Michał Haładyn (Hałka) i Radosław Gołębiak (Suseł). W rok później spotkali na swojej drodze wokalistkę Weronikę, z którą koncertowali razem przez cztery lata. W 2011 roku ich drogi się rozeszły a nowego brzmienia zespołu nadała wokalistka Martyna Kubiak. Oryginalność zespołu opiera się na indywidualnych cechach każdego członka zespołu. Najgłośniejsze wydarzenia gdzie można było usłyszeć zespół Hapaszamy to: coroczne występy na SCABB'ie, jednej z największych imprez beatboxowych w kraju; kulturalia Wrocław; WOW, Wielkie Otrzęsiny Wielkopolskie; półfinały miss polski 2009; mistrzostwa świata breakdance i electro boogie; Finał „Bitwy o Indeks”,Warszawa; letnie trasy nadmorskie, występy w klubach we Wrocławiu/Poznaniu/Kaliszu/Toruniu i wiele wiele innych.
Ponadto na swoim koncie mają występy w programach telewizyjnych „Mam Talent” oraz ”Must Be The Music tylko muzyka”.
Hapaszamy to Oficjalni Mistrzowie Polski Zespołów Beatboxowych, którzy będą reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Berlinie.
Skład:
Weronika Siepka (wokalistka)
Hałka - Michał Haładyn (wokalista/beatbox)
Żurek- Jakub Sulkowski (beatbox)
Suseł - Radosław Gołębiak (beatbox)

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować