W niedzielę rusza Kaliska Liga Żeglarska na Prośnie

2016-05-17 08:30:00 sk

Regaty w ramach Kaliskiej Ligi Żeglarskiej 2016 otworzą sezon wodniacki na Prośnie. W niedzielę, 22 maja na rzece zobaczymy łódki klasy 420 i Ankora 13. Będzie można również popływać rekreacyjnie.

Jachty Ankora 13 i 420
Jachty Ankora 13 i 420

Imprezę żeglarską wspólnie przygotowały organizacje: Polacy Dookoła Świata, Szkoła Żeglarstwa MORKA i Harcerski Klub Żeglarski „Odkrywca”, które postawiły sobie za główny cel ożywienie Prosny oraz popularyzację żeglarstwa. Regaty będą miały charakter rekreacyjno-rodzinny i będą rozgrywane na łódkach klasy 420 i Ankora 13 w dwuosobowych załogach.

Sędzią głównym zawodów będzie Robert Papuziński, komandor HKŻ „Odkrywca”, który chciałby zachęcić do uprawiania żeglarstwa zarówno nowych i dawnych wodniaków:

- Zainteresowani przychodzą do nas na przystań i pytają, co się tu dzieje? Widzą, że przystań zaczęła w końcu żyć od 1 maja. Chcemy zachęcić młodzież, która tu się kręci i przygląda się naszym działaniom i stworzyć miejsce, gdzie młodzi będą mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Do regat mamy przygotowane 4 żaglówki w klasie 420, czyli w klasie przygotowawczej do regat olimpijskich oraz dwie ankory. W niedzielę przyjadą załogi, zgłoszą się do zawodów, wylosują łódki i rozpoczniemy regaty. Będziemy się starali, aby wzięło w nich udział tyle osób ile się zgłosi – powiedział podczas konferencji prasowej Robert Papuziński.

Chętni mogą zgłaszać się na przystań żeglarską przy Wale Piastowskim 3 w Kaliszu od godziny 10.00. Start do pierwszego wyścigu zaplanowano na godzinę 12.00. Zawodnicy popłyną od przystani w kierunku mostu kolejowego i z powrotem.

Organizatorzy zadbali też o tych, którzy chcieliby popływać po rzece tylko rekreacyjnie. Dla nich do dyspozycji będzie motorówka ze sternikiem.

- Park od strony rzeki wygląda zupełnie inaczej, niż od strony lądu. Ostatnio tyle mówi się o ożywianiu miasta i wielu kaliszan oczekuje od nas, że ożywimy naszą Prosnę. Mam nadzieję, że tak się stanie – zapewnia kpt Piotr Lewandowski ze stowarzyszenia Polacy Dookoła Świata.

Jeszcze przed regatami wodniacy uprzątną brzegi Prosny ze śmieci. Inicjatywę taką zgłosił instruktor Radek Markiewicz ze Szkoły Żeglarstwa MORKA.

- Pływając po rzece widzimy, że ludzie nie dbają o przyrodę i wyrzucają śmieci także do wody. Chcemy, aby Prosna wyglądała ładnie nie tylko z brzegu ale i z perspektywy łódki. Nie chcemy pływać pośród plastikowych butelek i innych odpadków, dlatego będziemy cyklicznie sprzątać naszą rzekę z pomocą żeglarzy, harcerzy, wędkarzy i OSP. Zaczynamy w ten piątek – powiedział Radek Markiewicz.

Na przystani żeglarskiej przy Wale Piastowskim 3 prowadzone są zajęcia dla około 50 osób, w tym w ramach programu Energa Sailing naukę pływania na deskach z żaglem rozpoczęło 10-cioro dzieci.

Pierwsze regaty w ramach Kaliskiej Ligi Żeglarskiej 2016 rozpoczną się 22 maja o godz. 10.00, zaś zakończą około godz. 16.00 wspólnym ogniskiem integracyjnym.

Kolejne terminy żeglarskich zmagań zaplanowano na:
- 19 czerwca w Kaliszu na rzece Prośnie
- 16 lipca w Jarocinie na zalewie Roszków
- 20 sierpnia na zalewie w Gołuchowie
- 25 września w Szałe na zalewie Pokrzywnicy
- 15 października w Kaliszu na rzece Prośnie

Zdjęcia: Szkoła Żeglarstwa MORKA

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować