W niedzielę rusza Kaliska Liga Żeglarska na Prośnie

2016-05-17 08:30:00 sk

Regaty w ramach Kaliskiej Ligi Żeglarskiej 2016 otworzą sezon wodniacki na Prośnie. W niedzielę, 22 maja na rzece zobaczymy łódki klasy 420 i Ankora 13. Będzie można również popływać rekreacyjnie.

Jachty Ankora 13 i 420
Jachty Ankora 13 i 420

Imprezę żeglarską wspólnie przygotowały organizacje: Polacy Dookoła Świata, Szkoła Żeglarstwa MORKA i Harcerski Klub Żeglarski „Odkrywca”, które postawiły sobie za główny cel ożywienie Prosny oraz popularyzację żeglarstwa. Regaty będą miały charakter rekreacyjno-rodzinny i będą rozgrywane na łódkach klasy 420 i Ankora 13 w dwuosobowych załogach.

Sędzią głównym zawodów będzie Robert Papuziński, komandor HKŻ „Odkrywca”, który chciałby zachęcić do uprawiania żeglarstwa zarówno nowych i dawnych wodniaków:

- Zainteresowani przychodzą do nas na przystań i pytają, co się tu dzieje? Widzą, że przystań zaczęła w końcu żyć od 1 maja. Chcemy zachęcić młodzież, która tu się kręci i przygląda się naszym działaniom i stworzyć miejsce, gdzie młodzi będą mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Do regat mamy przygotowane 4 żaglówki w klasie 420, czyli w klasie przygotowawczej do regat olimpijskich oraz dwie ankory. W niedzielę przyjadą załogi, zgłoszą się do zawodów, wylosują łódki i rozpoczniemy regaty. Będziemy się starali, aby wzięło w nich udział tyle osób ile się zgłosi – powiedział podczas konferencji prasowej Robert Papuziński.

Chętni mogą zgłaszać się na przystań żeglarską przy Wale Piastowskim 3 w Kaliszu od godziny 10.00. Start do pierwszego wyścigu zaplanowano na godzinę 12.00. Zawodnicy popłyną od przystani w kierunku mostu kolejowego i z powrotem.

Organizatorzy zadbali też o tych, którzy chcieliby popływać po rzece tylko rekreacyjnie. Dla nich do dyspozycji będzie motorówka ze sternikiem.

- Park od strony rzeki wygląda zupełnie inaczej, niż od strony lądu. Ostatnio tyle mówi się o ożywianiu miasta i wielu kaliszan oczekuje od nas, że ożywimy naszą Prosnę. Mam nadzieję, że tak się stanie – zapewnia kpt Piotr Lewandowski ze stowarzyszenia Polacy Dookoła Świata.

Jeszcze przed regatami wodniacy uprzątną brzegi Prosny ze śmieci. Inicjatywę taką zgłosił instruktor Radek Markiewicz ze Szkoły Żeglarstwa MORKA.

- Pływając po rzece widzimy, że ludzie nie dbają o przyrodę i wyrzucają śmieci także do wody. Chcemy, aby Prosna wyglądała ładnie nie tylko z brzegu ale i z perspektywy łódki. Nie chcemy pływać pośród plastikowych butelek i innych odpadków, dlatego będziemy cyklicznie sprzątać naszą rzekę z pomocą żeglarzy, harcerzy, wędkarzy i OSP. Zaczynamy w ten piątek – powiedział Radek Markiewicz.

Na przystani żeglarskiej przy Wale Piastowskim 3 prowadzone są zajęcia dla około 50 osób, w tym w ramach programu Energa Sailing naukę pływania na deskach z żaglem rozpoczęło 10-cioro dzieci.

Pierwsze regaty w ramach Kaliskiej Ligi Żeglarskiej 2016 rozpoczną się 22 maja o godz. 10.00, zaś zakończą około godz. 16.00 wspólnym ogniskiem integracyjnym.

Kolejne terminy żeglarskich zmagań zaplanowano na:
- 19 czerwca w Kaliszu na rzece Prośnie
- 16 lipca w Jarocinie na zalewie Roszków
- 20 sierpnia na zalewie w Gołuchowie
- 25 września w Szałe na zalewie Pokrzywnicy
- 15 października w Kaliszu na rzece Prośnie

Zdjęcia: Szkoła Żeglarstwa MORKA

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ