Społeczne

W niedzielę do Warszawy wyrusza XXIV Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów WOŚP

2024-01-25 16:30:00 Powiat Kaliski

W najbliższą niedzielę, 28 stycznia o godzinie 8.30 w trasę do Warszawy wyruszy tradycyjna Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów. W tym roku składać się będzie z 27 rowerzystów, którzy jadąc systemem sztafetowym pokonają ok. 250 kilometrową trasę do stolicy, by dostarczyć do studia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy symboliczny czek z kwotą zebraną przez wolontariuszy podczas Kaliskich Imprez Zamkniętych koordynowanych przez Sztab #5222 Powiat Kaliski.

fot. MW
fot. MW

Partnerami Powiatu Kaliskiego w tym przedsięwzięciu są: Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, firma Colian, stacje paliw Paweł Leń, KIA Nowicki KaliszUKS Koźminianka Koźminek, a także Sklep Bike Serwis Kalisz, którego właściciele udostępniają uczestnikom sztafety profesjonalne rowery, a także sami wezmą udział w sztafecie.

Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów pierwszy raz wyruszyła w trasę do stolicy Polski w 2000 roku. Pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem tego przedsięwzięcia, a także Kaliskich Imprez Zamkniętych towarzyszących WOŚP, był nieżyjący już Bronisław Krakus. Od 2010 roku w tym zakresie współpracował ze Starostą Kaliskim Krzysztofem Nosalem,  Wiolettą Przybylską – rzecznikiem sztafety i Starostwem Powiatowym w Kaliszu. W tym roku sztafeta wystartuje już po raz 24. Będzie składać się z 27 rowerzystów, którzy w systemie sztafetowy, wspólnymi siłami, pokonają całą trasę. Ponadto 4 rowerzystów dołączy na pojedyncze odcinki.

Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów wyruszy w trasę w niedzielę, 28 stycznia, o godzinie 8.30. Jednym z etapów rowerowej podróży będzie Tłokinia Kościelna. To właśnie na tamtejszym cmentarzu znajduje się grób Śp. Bronisława Krakusa. Cykliści odpalą znicze pamięci i złożą kwiaty, by upamiętnić wspaniałego pomysłodawcę Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów i Kaliskich Imprez Zamkniętych. Start sztafety tradycyjnie nastąpi sprzed siedziby Starostwa Powiatowego w Kaliszu.

- Bronka nie ma z nami, ale myślę, że  czuwa nad nami  jak zawsze. Był pomysłodawcą sztafety i Kaliskich Imprez Zamkniętych, a także człowiekiem bardzo szlachetnym, o wielkim sercu, moim przyjacielem. Bardzo nam go brakuje. Współpracowaliśmy przy organizacji sztafety i zbiórek WOŚP już od ponad 10 lat. Będziemy więc kontynuować tę inicjatywę i grać z WOŚP do końca świata i jeszcze jeden dzień dużej.  To wielkie dzieło, a w ten sposób, możemy pomagać i wspierać WOŚP oraz upamiętnić naszego Przyjaciela, Bronisława Krakusa – mówi Wioletta Przybylska.

Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów w studio WOŚP

Co roku na rowery wsiadają śmiałkowie, którzy mimo śniegu, mrozu, deszczu czy wiatru, jadą do Warszawy na Wielki Finał WOŚP. To jedyna w Polsce sztafeta cyklistów, która zimą jedzie przez Polskę. Wyjazd wspiera zbiórki prowadzone przez WOŚP i promuje zdrowy tryb życia. Cel tegorocznego 32. Finału WOŚP: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

W tym roku do sztafety dołączyli również utytułowani sportowcy z miasta Kalisza i powiatu kaliskiego, którzy reprezentują barwy trzech klubów: Ziętek Team, UKS Koźminianka Koźminek i KTK Kalisz.

Sebastian Kusz (Ziętek Team) to m.in. medalista mistrzostw Polski seniorów w boksie olimpijskim i mistrz Europy juniorów w kickboxingu, a jego klubowy kolega – Olaf Pera – wywalczył w swojej sportowej karierze mistrzostwo świata w kickboxingu, mistrzostwo Europy w kickboxingu, a także mistrzostwo Polski juniorów w boksie. To również członek kadry narodowej.

W sztafecie pojadą również reprezentanci UKS Koźminianka Koźminek (Marcin Włodarski, Adam Stysiak) i KTK Kalisz (Michał Gilicki, Igor Juszczak). To młodzi, ale bardzo dobrze rokujący kolarze, którzy na swoim koncie już mają medale uzyskane na imprezach rangi ogólnopolskiej.

Do studia w Warszawie autokarem dojadą ponadto zawodniczki ze Szkoły Podstawowej w Zakrzynie, autorki wielu sukcesów na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim w unihokeju. To podopieczne Rafała Kaczmarka nauczyciela i trenera, które udowadniają, że nawet ucząc się i mieszkając w niewielkiej miejscowości można osiągać wspaniałe sukcesy sportowe.  

Sztafeta cyklistów nierozerwalnie jest związana z Kaliskimi Imprezami Zamkniętymi i zbiórkami, które organizuje sztab Powiat Kaliski #5222. Cykliści zawsze zawożą coś słodkiego do studia WOŚP, przekazują na aukcje WOŚP słodycze z firmy Colian oraz czek z Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej podsumowujący zbiórki dzieci z terenu powiatu kaliskiego i miasta Kalisza, które są przeprowadzane w ramach Kaliskich Imprez Zamkniętych.

Zbiórki w ramach XVIII edycji Kaliskich Imprez Zamkniętych kończą się w piątek (26 stycznia) Powiatowym Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie. Pieniążki w ramach Kaliskich Imprez Zamkniętych zbierają głównie uczniowie szkół (zarejestrowani wolontariusze) z terenu powiatu kaliskiego, miasta Kalisza i jedna ostrowska szkoła. Łącznie w akcje włączyło się 120 zarejestrowanych wolontariuszy. Wśród nich największą liczbę stanowią uczniowie, którzy prowadzą akcje w szkołach ze specjalnie oznaczonymi puszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku do akcji przystąpiły łącznie 44 szkoły (29 z terenu powiatu kaliskiego, 14 szkół z Kalisza i 1 szkoła z Ostrowa Wielkopolskiego). Warto zaznaczyć, że oprócz tradycyjnych puszek, w sztabie #5222 Powiat Kaliski, zarejestrowano również 6 wirtualnych eSkarbonek. Do akcji włączyli się również sportowcy ze Szkoły Boksu i Kickboxingu "Ziętek Team", a także pracownicy 9 oddziałów Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej. Wszystkie zebrane środki trafią do Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku jest organizowana pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych".

Warto nadmienić, że podczas wszystkich dotychczasowych edycji Kaliskich Imprez Zamkniętych wolontariusze zarejestrowani w sztabie koordynowanym przez Powiat Kaliski zebrali na rzecz WOŚP łączną kwotę 400 761, 73 złotych, z czego w minionym roku udało się zebrać aż 50 481 złotych!

Uczestnicy 24. Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów Kalisz- Warszawa, którzy wystartują  28 stycznia 2024r. o godzinie 8.30 sprzed Starostwa:

Krzysztof Nosal – Starosta Kaliski

Grzegorz Kaczmarek – Burmistrz Stawiszyna

Rafał Szelągowski – Wójt Gminy Mycielin

Ewa Turska – przedsiębiorca z terenu gminy Brzeziny

Jan Kolański – Prezes Zarządu Firmy Colian

Daniel Linder – Reprezentant firmy Colian

Wioletta Przybylska – Dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady w Starostwie Powiatowym w Kaliszu, szef sztabu WOŚP #5222 Powiat Kaliski, Rzecznik Prasowy Sztafety, po raz 14. Uczestnik Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów

Michał Marszałkowski – pracownik Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady
w Starostwie Powiatowym w Kaliszu

Piotr Krakus – wnuk pomysłodawcy, twórcy Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów
śp. Bronisława Krakusa

Piotr Wolarz – samorządowiec, pracownik Biura Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym
w Kaliszu

Robert Bielawski – wieloletni uczestnik Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów, propagator kolarstwa na terenie powiatu kaliskiego, kontynuator wydarzeń sportowych organizowanych przez śp. Bronisława Krakusa

Przemysław Laskowski – pasjonat kolarstwa, wieloletni uczestnik Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów, propagator kolarstwa na terenie powiatu kaliskiego, kontynuator wydarzeń sportowych organizowanych przez śp. Bronisława Krakusa

Andrzej Wolniak – wielki pasjonat sportu, wieloletni uczestnik Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów

Tomasz Walczak – szef grupy morsów z gminy Stawiszyn

Marek Sołtysiak - pasjonat sportu, wieloletni uczestnik Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów

Zbigniew Sobczak - pasjonat sportu, wieloletni uczestnik Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów

Adam Michalak – pasjonat sportu, muzyk, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu WPA UAM w Kaliszu

Marcel Przybylski – wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pasjonat sportu, piłkarz w klubie sportowym Szczyt Szczytniki

Klaudia Bielawska – pasjonat sportu, wielokrotna medalista imprez kolarskich o zasięgu ogólnopolskim, w tym medalistka kolarskich Mistrzostw Polski

Krzysztof Wydra – pasjonat jazdy na rowerze, turystyki i fotografii, organizator wielu Rajdów Rowerowych na terenie powiatu kaliskiego

Igor Juszczak - utalentowany zawodnik z klubu kolarskiego KTK Kalisz, odnoszący sukcesy na arenie ogólnopolskiej

Michał Gilicki - utalentowany zawodnik z klubu kolarskiego KTK Kalisz, odnoszący sukcesy na arenie ogólnopolskiej

Sebastian Kusz – zawodnik klubu „Ziętek Team”, medalista mistrzostw Polski seniorów w boksie olimpijskim, wicemistrz Europy juniorów w kickboxingu

Olaf Pera – zawodnik klubu „Ziętek Team”, mistrzostwo świata w kickboxingu, mistrz Europy
w kickboxingu, mistrz Polski juniorów w boksie i członek kadry narodowej.

Marcin Włodarski – utalentowany zawodnik z klubu kolarskiego UKS Koźminianka Koźminek odnoszący sukcesy na arenie ogólnopolskiej, medalista imprez rangi Mistrzostw Polski

Adam Stysiak - utalentowany zawodnik z klubu kolarskiego UKS Koźminianka Koźminek odnoszący sukcesy na arenie ogólnopolskiej

Daniel Kupczyk – trener Szkółki Kolarskiej Opatówek/KTK Kalisz

Jacek Garncarek – przedsiębiorca prowadzący sklep rowerowy Bike Serwis

Wiktor Garncarek – przedsiębiorca prowadzący sklep rowerowy Bike Serwis

Marcin Chorąziak – wieloletni uczestnik Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów

Paweł Swojak - wieloletni uczestnik Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów

Sponsorzy Sztafety i Sztabu #5222 Powiat Kaliski: Firma Colian z Opatówka, Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, Sklep Bike Serwis w Kaliszu, KIA Nowicki Kalisz, stacje benzynowe Pawła Lenia i UKS Koźminianka Koźminek.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować