Społeczne

W Kaliszu przybędzie mieszkań komunalnych za kadencji Eskana Darwicha? Kandydat odkrywa kolejne karty kampanii

2024-02-26 16:30:00 BK

Kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Kalisza, Eskan Darwich, przedstawił kolejne pomysły na miasto i założenia swojej kampanii wyborczej. Według niego kluczowym tematem dla rozwoju i ożywienia miasta jest budownictwo społeczne i komunalne. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Kolejny kandydat na prezydenta w tej kampanii samorządowej zapowiada ważne inwestycje, które spowodują, że w Kaliszu przybędzie mieszkań komunalnych a także tych budowanych w systemie TBS. Oddane do użytku zostałyby również już istniejące lokale - obecnie pustostany wymagające remontu.

- Rozmawiam z mieszkańcami miasta i znam ich problemy oraz potrzeby. Wielu z nich ma trudna sytuację mieszkaniową. Dzięki mojej interwencji i radnej Magdaleny Walczak udało się przekonać prezydenta miasta by przeznaczyć 900 tys. zł na pustostany 2023. Kwota przeznaczona na remont pustostanów w 2024 roku to tylko 50 tys. zł - mówi kandydat na prezydenta Eskan Darwich.

Środki na remont pustostanów według Eskana Darwicha można wydzielić z pieniędzy przeznaczonych na inwestycje - min. 3 mln zł rocznie.

- Budżet inwestycyjny w skali roku wynosi około 120 mln zł. 30 procent tek kwoty jest źle zagospodarowana i przekładana jest z roku na rok. To 30 procent można zainwestować w rozwój miasta. Wiemy jak to zrobić. Przy podziale budżetu miasta przeznaczymy min. 3 mln zł na remonty pustostanów i klatek schodowych w zasobie miasta. W ciągu jednej kadencji jesteśmy w stanie ten problem rozwiązać. Przez 5 lat przeznaczonych zostanie łącznie 15 mln zł. Jesteśmy w stanie wyremontować wszystkie ponad 270 pustostanów - wyjaśnia Eskan Darwich.

Według planów kandydata Trzeciej Drogi, w Kaliszu powstałyby nowe mieszkania komunalne i w systemie TBS. Zostałyby wybudowane przy ulicy Długosza. 

- Chcemy na tym terenie przy ulicy Długosza zbudować 4 budynki mieszkalne, łącznie 80 mieszkań komunalnych lub w systemie TBS. Jeżeli miasto zdecydowałoby się na tę inwestycję, mogłoby uzyskać dofinansowanie nawet 80 procent wartości wydatków na tę inwestycję. Jeżeli przykładowo wydalibyśmy na te budynki 20 mln zł, to można z programu rządowego pozyskać 17 mln zł - mówi kandydat na prezydenta.

Jak zapowiada kandydat, wpierał będzie wszystkie inicjatywy, dzięki którym w Kaliszu przybędzie mieszkań, niezależnie od tego kto będzie te inwestycje realizował.

- Jeżeli SIM buduje mieszkania a miasto podzieli się na zasadach komunalnych to będziemy taką inicjatywę wspierać. Jeżeli TBS będzie budowało mieszkania to też będziemy to wspierać. Ta oferta dla mieszkańców musi być różnorodna. Jedni będą wnioskować o mieszkanie komunalne, inni o mieszkanie w TBS z dojściem do własności a inni mieszkanie na wynajem - mówił Eskan Darwich.

Poprze również zapowiedzianą przez prezydenta Krystiana Kinastowskiego budowę 400 mieszkań przy ulicy Melcera w Kaliszu, z tym warunkiem jednak, że ceny czynszu w tych lokalach nie będą wygórowane. Już dziś wiemy, że opłaty będą nieco wyższe, ze względu na wysoki standard tej zabudowy. 

Jak zapowiada Eskan Darwich, nie będzie wyrzucał do kosza wykonanych już projektów i zaplanowanych inwestycji, na które wydano środki z budżetu miasta. Taką inwestycją jest planowana budowa siedziby Filharmonii Kaliskiej po byłym biurowcu KLA. 

- Jeżeli mamy już projekt budowlany, pozwolenia na budowę, dofinansowanie inwestycji, nie możemy przyjść i powiedzieć, że to nam się nie podoba i wyrzucamy to do kosza. Władza jest ciągła. Jeżeli pewne decyzje zostały podjęte, środki zostały wydatkowane, to warto kontynuować te projekty.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować