Społeczne

Urzędy przyjazne osobom z niepełnosprawnością – wózkowicze w urzędach

2024-07-22 07:30:00 Karolina Jurkiewicz

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się, jak wygląda dzień z życia ON? Całkiem zwyczajnie. Prawdopodobnie prawie tak samo jak twój, kiedy wychodzisz z budynku, wsiadasz do samochodu i podjeżdżasz np. do ulubionego urzędu pocztowego, bo akurat ten jest bliżej twojej pracy i spokojnie zdążysz wysłać list, zanim na zegarze wybije 10:00. Prawie tak samo, bo, inaczej niż u osób z niepełnosprawnością ruchową, twoim środkiem lokomocji nie jest wózek. 

Fot. Calisia.pl
Fot. Calisia.pl

To te niepozorne cztery kółka, które prowadzą go/ją przez życie. Nie definiują go/jej, ale czy tego chce, czy nie, są częścią życia wszystkich wózkowiczów. I znacznie im to życie ułatwiają, bo to dzięki nim mogą się poruszać po terenie jak inni. Z tą tylko różnicą, że zejście np. o kuli ze schodów zajmuje nie 5, a 15 minut. Włożenie wózka do samochodu i  wejścia do pojazdu to kolejne, dodatkowe minuty. Nieocenione jest więc tutaj dostosowanie do osób z niepełnosprawnościami wszelkich ważnych instytucji, jak urzędy pracy czy poczty, bo znacznie ułatwia to załatwianie swoich spraw i skróca czas pobytu w instytucji. Czas, który i tak przez wiele czynników zdrowotnych może być wydłużony.

Czy urzędy w Kaliszu są dostosowane do niepełnosprawnych mieszkańców miasta? Sprawdźmy to!

Kierunek: Ratusz, Główny Rynek 20


Fot. Calisia.pl

Siedziba Ratusza w Kaliszu znajduje się przy ul. Główny Rynek 20. Jak można zauważyć, nie ma miejsc parkingowych wokół budynku ratusza dostępnych dla ON, za to możemy je znaleźć w uliczkach dochodzących do Rynku Głównego.  Takie parkingi znajdują się przy ul. Kanonickiej i Zamkowej (w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Ratusza są 4 takie miejsca parkingowe). Kolejne zlokalizowane są na ul. Łaziennej, Śródmiejskiej (przy Głównym Rynku), Świętego Stanisława czy na ul. Rzeźniczej.

Do budynku można dostać się  przemieszczając się windą schodową (obecnie jedna z wind jest w trakcie remontu, ponieważ po niedawnych ulewach jej system elektorniczny uległ uszkodzeniu). Po prawej stronie od wejścia do windy widoczny jest znak wózka inwalidzkiego, a pod nim dzwonek, którym można bez problemu przywołać pracownika, jeśli będziemy potrzebować pomocy. Drzwi wejściowe do budynku (wejście dla osób z potrzebami szczególnymi) są otwierane automatycznie. Na parterze (koło wejścia z windą) znajduje się także podjazd, który pomoże dostać się nam do środka. Dużym plusem jest winda osobowa po lewej stronie od wejścia głównego. Do dyspozycji mamy również pętlę indukcyjną (urządzenie przeznaczone dla osób słabosłyszących, które za pomocą indukcji elektromagnetycznej i pola magnetycznego poprawia pracę aparatów słuchowych  przyp. red.) umieszczoną  tuż przy portierni (parter). Przy każdym drzwiach na klamkach są umieszczone tabliczki z numerem danego pokoju/gabinetu zapisane Braille’em. Jeśli chodzi o toaletę, to taką dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajdziemy w wygodnej lokalizacji, również na parterze.

Kierunek: Urząd Miasta, Kościuszki 1

Fot. Calisia.pl

Biuro Obsługi Interesanta Urzędu Miasta (BOI) znajduje się w budynku przy ul. Kościuszki 1a. Przed budynkiem znajdziemy dwa miejsca parkingowe dla klientów niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnością ruchu mogą dostać się do budynku wejściem głównym, które mieści się na poziomie chodnika. Drzwi wejściowe do budynku otwierają się  automatycznie. Jeśli chodzi o salę obsługi klientów, to znajduje się ona na parterze, na wprost wejścia do budynku.  Po prawej stronie od wejścia dostępna jest winda osobowa.

Jest także możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej (dostępnej w sali obsługi klientów) przy stanowisku informacji. W punkcie informacji znajduje się również stanowisko, które obsługuje platformę języka migowego on-line. Przy wejściach do każdego pokoju czy gabinetu, po stronie klamki, umieszczone są tabliczki z numerem danego pokoju/gabinetu zapisane Braille’em. Na parterze mamy także dostępną toaletę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Kierunek: Urząd Miasta, Jasna 2

Fot. Calisia.pl

Mieści się tam Wydział Edukacji oraz Wydział Geodezji i Kartografii. Nie ma wyznaczonego miejsca do obsługi dla osoby niepełnosprawnej. Przed budynkiem natomiast znajduje się parking. Jest na nim dostępne jedno miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnością po lewej stronie od wejścia głównego. Samo wejście do budynku niestety nie jest dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. Na poziomie chodnika znajduje się  bowiem stopień. Nie ma także oznaczeń i udogodnień dla osób niedowidzących i słabosłyszących. Niemiłe zaskoczenie – drzwi  wejściowe do budynku nie otwierają się automatycznie. Są za to dwuskrzydłowe, co umożliwia przejazd wózka. 

Przy wejściach do każdego pokoju/gabinetu po stronie klamki umieszczone są tabliczki z numerem danego pokoju/gabinetu zapisanym Braile'em. Na poziomie parteru, przy wejściu głównym, umieszczone jest stanowisko umożliwiające przywołanie wskazanego pracownika. Budynek nie jest również dostosowany pod względem sanitarnym, brak tutaj toalety dostosowanej do osób niepełnosprawnych.

Kierunek: Villa Calisia, Aleja Wolności 4

Fot. Calisia.pl

W budynku tym  znajdziemy  Salę Ślubów (parter) oraz Kancelarię Rady Miasta (1 piętro). Warto podkreślić, że znajdujący się tu ogólnodostępny parking posiada zaledwie jedno miejsce oznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Niestety, jeżeli chodzi o samo wejście, nie wygląda to lepiej. Tutaj użytkowników wózka spotka przykra niespodzianka w postaci schodów. Dotyczy to zarówno wejścia głównego, jak i wejścia bocznego od strony rzeki do Kancelarii Rady Miasta.

W Sali Ślubów, znajdującej się na parterze, jest możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej. Brak tutaj otwieranych automatycznie drzwi. Na pierwszym piętrze mamy natomiast stanowisko, które obsługuje platformę tłumacza języka migowego online. I chociaż znów mamy dostępne tabliczki z numerami napisanymi Braile'em na drzwiach gabinetów, osoby poruszające się na wózkach raczej mogą odejść (czy też odjechać) z kwitkiem ze względu na brak windy.

Kierunek: Centrum Organizacji Pozarządowych, Babina 1

Zostaniemy tutaj obsłużeni na parterze. Natomiast biuro umieszczone jest za salą warsztatową po prawej stronie korytarza. Sporym minusem może okazać się fakt, że brak tutaj miejsc dla niepełnosprawnych na parkingu. Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą dostać się do budynku wejściem głównym, zlokalizowanym na poziomie chodnika. Co ważne, drzwi wejściowe nie otwierają się tutaj automatycznie. Po raz kolejny mamy dostępną pętlę indukcyjną. Występuje jedna różnica poziomu posadzki – stopień. Wewnętrzne ciągi komunikacyjne pozwalają jednak na swobodne poruszanie się po Centrum. Na wprost sali warsztatowej dostępna jest toaleta dostosowana do potrzeb ON. 

Kierunek: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, Warszawska 95

Na teren biura schroniska  można dostać się bramą, przy której umieszczony jest dzwonek do wezwania pracownika schroniska. Do biura schroniska wózkowicze nie dostaną się w swobodny sposób ze względu na stopień. Pracownik Schroniska może ewentulanie wyjść na zewnątrz budynku by obsłużyć osobę z niepełnosprawnością.  Znaczący jest tu brak miejsc parkingowych, także dla osób niepełnosprawnych. Toaleta również nie jest przystosowana tutaj odpowiednio. 

Kierunek: Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu, Wrocławska 12


Fot. Calisia.pl 

W Pierwszym Urzędzie Skarbowym mamy dostępne jedno wejście od ul. Wrocławskiej, a do wejścia prowadzą schody. Przy samych schodach umiejscowiona jest platforma dla wózkowiczów. Można skorzystać z pętli indukcyjnej. Wspomniana platforma schodowa zewnętrzna (na schodach zewnętrznych prowadzących do budynku) pomaga w dostaniu się do budynku. W holu na parterze znajduje się Centrum Obsługi. Na ścianie frontowej występuje przycisk przywoławczy, umożliwiający wezwanie osoby odpowiedzialnej za obsługę platformy. Brak tutaj odpowiednich oznaczeń alfabetem Braille’a. Do dyspozycji są dwa miejsca parkingowe przed budynkiem dostosowane do ON. Toaleta przystosowana do osób ze szczególnymi potrzebami znajduje się tuż obok stanowiska ochrony na parterze. Jest możliwość skorzystania z pomocy pracownika przeszkolonego w języku migowym w stopniu podstawowym, nie ma jednak opcji skorzystania z tłumacza online. Do budynku można wejść z psem asystującym.

Kierunek: Sąd Okręgowy w Kaliszu, siedziba główna (Wydział III Karny i sprawy penitencjarne), wejście "A",  Aleja Wolności 13

Fot.Calisia.pl

Od strony zewnętrznej sąd nie posiada barier architektonicznych, jeśli jednak przejdzie się przez strefę bezpieczeństwa i kontroli, trzeba pokonać kilka schodów, co jest ogromnym utrudnieniem dla użytkowników wózków. Już w samym holu natomiast udostępniona jest platforma dla ON. Na końcu korytarza po lewej stronie znajduje się winda. Drzwi windy otwierane są automatycznie. Winda wyposażona jest w system sygnalizacji optycznej (przyjęcie wezwania i dotarcie do celu sygnalizowane jest poprzez wyświetlenie numeru piętra) oraz system głosowy informujący o piętrze, na którym znajduje się winda. Winda wyposażona jest również w przyciski Braille’em. Jeżeli chodzi o wejście od strony parkingu, możemy się dostać do budynku podjazdem, po którego pokonaniu dotrzemy do tej samej windy.

Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami umiejscowiona jest na końcu korytarza po lewej stronie po przejściu przez strefę bezpieczeństwa i kontroli. Toaleta wyposażona jest w system przywoławczy dla osób niepełnosprawnych. Dozwolone jest także wejście z psem asystującym.

Kierunek - Sąd Rejonowy w Kaliszu ul. Asnyka 56a

Do budynku osoby niepełnosprawne dostaną się tu podjazdem dla wózków, ale w środku brak jest windy. Przystosowana toaleta znajduje się natomiast na parterze. Przy wejściu głównym znajduje się dzwonek umożliwiający przywołanie pracownika obsługi  celem udzielenia np. pomocy w transporcie osobie chętnej. Osoby niewidome i słabowidzące również nie mogą tutaj narzekać- dostępne są takie programy jak Window-Eyes, JAWS czy NVDA(są to rodzaje czytników ekranowych, wspomagające osoby z dysfunkcjami wzroku w pracy przy komputerze przyp. red.)

Kierunek: Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Staszica 47a


Fot. Calisia.pl 

Urząd ten oferuje możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. Należy jedynie na co najmniej 3 dni robocze przed odwiedzeniem tej instytucji zgłosić taką potrzebę za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: biuro@orzecznictwo.kalisz.pl, wysyłając fax na numer 62 766 77 47 lub też poprzez sms na telefon 516233382. Można również złożyć pisemne podanie  w siedzibie urzędu. Osoby słabosłyszące mogą skontaktować się z urzędem pod tym samym numerem telefonu.

Co nie mniej ważne, w pobliżu, na wprost tej samej ulicy swoją siedzibę ma też Powiatowy Urząd Pracy. Nie jest on jednak kompletnie dostosowany dla ON. Osoba z niepełnosprawnością chcąca np. zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy i odwiedzić tę placówkę osobiście, skazana jest na pomoc osób trzecich.

Powiatowy Urząd ds. Orzekania o Niepełnosprawności  zapewnia natomiast  podjazd, który ułatwia poruszanie się osobom korzystającym z wózków. Na parterze niestety znajdują się schody. Tutaj jednak już znaleziono rozwiązanie – na prośbę osoby na wózku jest możliwość przestawienia przenośnych szyn podjazdowych. Ponadto mamy tutaj dostosowaną łazienkę do osób niepełnosprawnych. Można wchodzić z psem asystującym, a przed budynkiem znajdują się dwa miejsca parkingowe dla ON.

Kierunek: Starostwo Powiatowe w Kaliszu, plac Świętego Józefa 5


Fot. Calisia.pl

Budynek ten jest bardzo dobrze dostosowany do wózkowiczek/ów. Mamy tutaj podjazd (który znajduje się od strony banku SGB). Co bardzo istotne, dostępna jest tez winda. W pomieszczeniu znaleźć można także toaletę dla osób niepełnosprawnych.

Kierunek: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS), Graniczna 1

Jeżeli chodzi o MOPS przy ul. Granicznej 1 to dostępna jest tutaj winda jak i również toaleta dla osób niepełnosprawnych. Sytuacja w oddziale Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na ul. Obywatelskiej 4 wygląda następująco: do środka prowadzą dwa wejścia: jedno posiada  barierę architektoniczną w postaci schodów, a przy drugim mamy dostępną windę. W budynku znajduje się również toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.

Kierunek: Placówki Poczty Polskiej

Mówiąc o Poczcie Polskiej warto wymienić dobrze dostosowany urząd przy al. Wolności 7, gdzie jest dostępna platforma i przycisk, który umożliwia wezwanie pomocy. Podobnie jest na poczcie zlokalizowanej na Zamkowej 18–20. Mamy tam dostępną platformę schodową, która pozwoli nam dostać się do środka do okienka pocztowego. Całkiem dobrze przystosowana jest również placówka w Galerii Kalisz Carrefour, zlokalizowana przy ul. Poznańskiej 121/131. Nie wszędzie jednak pomyślano o ON. Np. na pocztę na ul. Ciasnej 9 osoba z niepełnosprawnością ruchową się nie dostanie.

fot. Calisia.pl

Kierunek: Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu, Dobrzecka 18

Budynek posiada dwa wejścia. Wejście główne usytuowane jest na poziomie wysokiego parteru od frontu budynku, do którego prowadzą schody. Wejście boczne usytuowane jest na poziomie wysokiego parteru, do którego prowadzi podjazd ON. Wejście to zlokalizowane jest z prawej strony budynku.

Centrum Obsługi Interesanta znajduje na parterze, do którego możemy się dostać wejściem głównym oraz wejściem dla osób z niepełnosprawnością. Z wejścia głównego można przejść do drzwi znajdujących się po prawej stronie korytarza, za którymi znajduje się centrum obsługi. Z wejścia dla osób niepełnosprawnych można udać się korytarzem w kierunku drzwi przejściowych do drugiego korytarza.

Potem przechodzimy do drugich drzwi po lewej stronie, prowadzących do kolejnego korytarza, następnie przechodzimy przez znajdujące się po lewej stronie drzwi, za którymi znajdziemy centrum obsługi interesanta. Budynek instytucji nie jest wyposażony w windę. Za to toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze. Do budynku można także wejść z psem asystującym. Nie znajdziemy tutaj żadnych oznaczeń Braille’em. Dostępne są również dwa miejsca parkingowe dla ON, które możemy znaleźć przy podjeździe do wejścia dla osób niepełnosprawnych. Wszelkie zapytania możemy kierować na maila: sekretariat@mzbm.kalisz.pl lub dzwonić na nr tel.: +48625985500.

Wygląda więc na to, że dostosowanie urzędów kaliskich do potrzeb osób niepełnosprawnych nie jest na najgorszym poziomie, wciąż istnieje jednak wiele obszarów wymagających dalszych działań. Inwestycje w infrastrukturę, szkolenia oraz rozwój technologii mogą znacznie poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych oraz umożliwić im pełne korzystanie z usług publicznych.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować