Edukacja

Uroczyste otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku położnictwo na Akademii Kaliskiej [Zdjęcia]

2022-12-06 09:57:49 red

W obecności Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg dokonano uroczystego otwarcia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku położnictwo na Akademii Kaliskiej. To jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w całej Polsce. Uroczystego poświęcenia MCSM dokonał biskup kaliski Damian Bryl.

fot. MW
fot. MW

Otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku położnictwo to kolejny etap rozwoju Akademii Kaliskiej – Dzisiaj otwieramy już drugie Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych- tym razem dla kierunku położnictwo – przyznał dyrektor centrum, prof. Akademii Kaliskiej, dr Wojciech Grzelak.Trzy lata temu otworzyliśmy centrum symulacji dla pielęgniarek i wiemy, że jest to niezbędny element naszej dydaktycznej działalności. Gdyby takiego centrum nie było, to przygotowanie przyszłych studentów do praktyk zawodowych, byłoby o wiele gorsze. Zrealizowany przez nas projekt dał możliwość przećwiczenia różnych symulacji, różnych jednostek chorobowych, nie tylko internistycznych czy neurologicznych, ale także zabiegowych. W związku z tym przygotowanie studentki czy studenta do praktyki zawodowej jest zupełnie inne. Dzięki temu przygotowaniu na pewno będzie mniej niepożądanych zdarzeń medycznych, ponieważ nasza działalność spowoduje, że wyszkolenie tej grupy studentów będzie o wiele lepsze niż dotychczas. W nowym centrum jedna z sal jest salą wysokiej wierności – to symulator, który umożliwia odbieranie porodów nie tylko fizjologicznych, ale również związanych z patologią w trakcie porodów. Student i studentka nie uczą się na żywej pacjentce, na sali położniczej ale na symulatorze. W związku z tym do praktyk zawodowych w szpitalu podchodzą z pewnym zasobem wiedzy i umiejętności. Student i studentka nie boją się tego, co może ich spotkać na sali porodowej – dodaje.

Chciałem i podkreślić, że inne uczelnie miały 5 lat na przygotowanie się do parametryzacji. Ja jestem rektorem naszej uczelni od 2018 roku. Gdy tylko objąłem tę zaszczytną funkcję, powstał dział nauki, który gromadzi dorobek naszych naukowców. Okazało się, że przy odpowiednim podejściu jest możliwe osiąganie sukcesów, o czym, świadczy fakt, iż nasza uczelnia w naukach o zdrowiu uzyskała ocenę A+. To nie tylko potwierdza prawo do nadawania stopnia naukowego doktora, ale również stwarza możliwość nadawania habilitacji. A w konsekwencji, mamy prawo myśleć o kolejnych etapach rozwoju, a takim będzie Uniwersytet Kaliski – powiedział rektor Akademii Kaliskiej, prof. Andrzej Wojtyła.Korzystając z okazji chciałbym podziękować dzisiejszemu gościowi, ministrowi zdrowia, dr. Adamowi Niedzielskiemu za wystawienie bardzo pozytywnej opinii jeśli chodzi o wydział lekarski. Plany utworzenia uniwersytetu, i to wszystko, co dzieje się dobrego wokół naszej uczelni sprawia, że stajemy się ważnym ośrodkiem akademickim. Proszę sobie wyobrazić, że sami naukowcy pochodzący z Kalisza i okolic zgłosili się z projektem tworzenia wydziału prawa! Te dwa nowe wydziały, które planujemy stworzyć – będą kształciły absolwentów, którzy z kolei zasilając rynek pracy, odpowiedzą na konkretne potrzeby – dodaje.

Państwo nie macie żadnych powodów, żeby mieć kompleksy – powiedział w swoim wystąpieniu minister zdrowia, dr Adam Niedzielski.Ten proces kształcenia taka ścieżka, jaką państwo przeszliście, jest oczekiwana. Proszę z pełną determinacją realizować swoje ambicje i udowadniać światu, że można mieć z realizacji marzeń dużo radości. Akademia Kaliska jest bardzo dobrym przykładem, jak można się rozwijać – dodaje.

- Serce rośnie, że na ziemi kaliskiej rozwija się Akademia Kaliska. Jeszcze Akademia Kaliska, ale jestem pewna, że niebawem ta uczelnia będzie miała inną nazwę. Widać, że wszyscy stawiamy na rozwój i chciałbym, abyśmy wszyscy wyznaczali nadal sobie ambitne cele – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Nowe centrum poświęcił ordynariusz diecezji kaliskiej, ks. biskup Damian Bryl. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, władze i pracownicy Akademii Kaliskiej, a także studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Projekt ,,Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku położnictwo’’ realizowany jest przez Akademię Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu w partnerstwie z Pleszewskim Centrum Medycznym sp. z o.o. Celem projektu jest poprawa jakości kształcenia poprzez opracowanie i wdrożenie “Program Rozwojowego Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – Położnictwo”. Dofinansowanie projektu z UE wynosi 2 184 344,38 PLN.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować