Polityka
Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak oddać ważny głos?
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r. odbywają się w Polsce w niedzielę 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00. Jak głosować w Polsce? Jak oddać ważny głos? Ile kart do głosowania wręczy nam komisja?
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w niedzielę 9 czerwca. Polacy wybiorą w nich 53 europosłów, którzy będą reprezentować nasz kraj w tej unijnej instytucji w latach 2024-2029. Lokale wyborcze w Polsce będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości ze zdjęciem. Dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.
Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza w najbliższych wyborach do europarlamentu otrzymamy jedną kartę do głosowania.
Ważne! Koniecznie sprawdź, czy na karcie do głosowania (w prawym dolnym rogu) są dwie pieczęcie: obwodowej komisji wyborczej i (wydrukowany odcisk pieczęci) okręgowej komisji wyborczej. Bez tych pieczęci karta jest nieważna i głos na niej oddany nie będzie ważny.
Na tej karcie można zagłosować zaznaczając znak X tylko w jednej kratce (w obrębie jednej kratki) przy nazwisku kandydata z tylko jednej listy.
Postawienie większej liczby znaków X przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata (albo niepostawienia żadnego znaku X) spowoduje, że taki głos będzie nieważny.
Zasady oddania ważnego głosu będą też wydrukowane na dole karty do głosowania.
Sprawdź, czy masz czynne prawo wyborcze, gdzie zagłosujesz podczas nadchodzących wyborów oraz swoje dane, które znajdują się w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Jak sprawdzić miejsce głosowania?
- Zaloguj się do mObywatela w przeglądarce.
- Wybierz sekcję Twoje dane, a następnie Centralny Rejestr Wyborców.
- Możesz zamówić dane z rejestru. Otrzymasz je na swoją skrzynkę ePUAP.
W Polsce jest 13 okręgów wyborczych do Parlamentu Europejskiego.
Przedstawiamy podział okręgów wyborczych.
Okręg 1.: województwo pomorskie;
Okręg 2.: województwo kujawsko-pomorskie;
Okręg 3.: województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie;
Okręg 4.: część województwa mazowieckiego (Warszawa i 8 powiatów: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński);
Okręg 5.: część województwa mazowieckiego (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4;
Okręg 6.: województwo łódzkie;
Okręg 7.: województwo wielkopolskie;
Okręg 8.: województwo lubelskie;
Okręg 9.: województwo podkarpackie;
Okręg 10.: województwa małopolskie i świętokrzyskie;
Okręg 11.: województwo śląskie;
Okręg 12.:województwa dolnośląskie i opolskie;
Okręg 13. :województwa lubuskie i zachodniopomorskie.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)
Wdzięczny Zespół Calisia.pl