Polityka

Trudna sytuacja WSK w Kaliszu. Andrzej Grzyb: WSK zasługuje na powrót na mapę przemysłową

2024-04-02 13:00:00 BK

Poseł PSL Andrzej Grzyb oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski zwrócili uwagę na trudną sytuację i konieczne wsparcie ze strony państwa dla Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego mieszczącej się przy ulicy Częstochowskiej w Kaliszu. - Zakład jest w bardzo trudnej sytuacji i wymaga inwestycji, a potrzeby są olbrzymie - mówił Krzysztof Grabowski.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Poseł Andrzej Grzyb został przewodniczącym sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Komisja jest kolejną z 26 stałych komisji sejmowych. Do zakresu jej zadań należą sprawy obrony państwa, dotyczące zwłaszcza działalności sił zbrojnych, systemu oraz funkcjonowania obrony terytorialnej kraju i obrony cywilnej, wykonywania obowiązków w dziedzinie umacniania obronności przez organy państwowe i przedsiębiorstwa państwowe, organizacje spółdzielcze i społeczne oraz przez obywateli, a także sprawy zakładów przemysłu obronnego.

Poseł PSL Andrzej Grzyb oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski spotkali się z kierownictwem Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego mieszczącej się przy ulicy Częstochowskiej w Kalisz, by poznać sytuację zakładu.

- Zakład ten należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i jest jednym z bardzo ważnych zakładów, który obecnie zmaga się z problemami. Zostaliśmy zaproszeni przez kierownictwo by poznać obecną sytuację WSK, potrzeby rozwiązania problemów i dalsze jego funkcjonowanie -  mówił Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Zakład zatrudnia blisko 500 pracowników. Jest przedsiębiorstwem polskiego przemysłu lotniczego od 1952 roku. Jest jedynym producentem różnych wersji silników tłokowych rodziny ASz-62IR. W zakresie produkcji lotniczej współpracuje z najważniejszymi producentami światowymi. 

- Jest to zakład, który ma perspektywę związaną z rozwojem nowej produkcji zbrojeniowej w Polsce. Jest potrzeba wsparcia WSK, nie pod względem merytorycznym, ale finansowym, aby procesy przygotowań do nowej produkcji zostały spełnione. WSK należy do PGZ ale też Ministerstwa Aktywów Państwowych, które ją nadzoruje. Widzimy tu duże możliwości rozwojowe, ale bez solidnego wsparcia ze strony właściciela te zmiany nie będą przebiegać zbyt szybko. Trend modernizacyjny trwa i można połączyć produkcję cywilną silników a z drugiej strony wdrożenie produkcji na rzecz programów obronności - mówił poseł Andrzej Grzyb. 

Potencjał Wytwórni jest ogromny ale wymaga sporych nakładów finansowych.

- Zakład jest w bardzo trudnej sytuacji i wymaga inwestycji, a potrzeby są olbrzymie. Sytuacja nie wynika z obecnego kierownictwa zakładu tylko z wieloletnich zaszłości jeszcze poprzedniego kierownictwa. Mimo obietnic i deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego nic nie zostało zrealizowane - mówił Krzysztof Grabowski. - Zwrócę się do prezesa PGZ by zainteresował się w szczególny sposób tym zakładem, by go odwiedził i zobaczył jaki jest potencjał, możliwości. Tu potrzebne są bardzo konkretne działania. Ważne są miejsca pracy w tym zakładzie oraz elementy produkcji związane z obronnością, które mogłyby być wkładem do produkcji czołgów. 

Potrzebne są inwestycje i zmiany, dzięki którym zakład mógłby uczestniczyć również w produkcji zbrojeniowej.

- Umiejętności są unikalne w zakresie produkcji, która tu jest prowadzona, są ogromne potrzeby jeżeli chodzi o poszczególnych kontrahentów, którzy chcą kupować części produkowane przez zakłada, ale są też potrzeby produkcji na eksport na rynek azjatycki. Wszystko to co ma być przyszłością zakładu i stanowić o profilu obronnym jest wyzwaniem, z którym zakład sobie poradzi, ale wymaga wsparcia. WSK zasługuje na to, przy przywrócić ją na mapie przemysłowej południowej Wielkopolski - mówił poseł Andrzej Grzyb. 

WSK „PZL-KALISZ”S.A. jest zakładem produkcyjnym działającym głównie w branży lotniczej. Spółka posiada nowoczesny park maszynowy, wykwalifikowany personel konstrukcyjno-technologiczny. Wykonuje złożone procesy produkcyjne w własnym zakresie wraz z kompleksowym projektowaniem wszystkich składowych procesów technologicznych zgodnie z wymogami światowej branży lotniczej zapewniając najwyższą jakość produktów dzięki posiadanym certyfikatom jakości oraz rozbudowanemu procesowi kontroli jakości wytwarzanych produktów.

WSK „PZL-KALISZ” S.A. oferuje swoją wiedzę i 70-cio letnie doświadczenie w zakresie:

 • produkcji wyrobów,
 • usług przemysłowych,
 • w tym:
  • obróbki skrawaniem,
  • obróbki plastycznej,
  • obróbki cieplnej,
  • obróbki chemicznej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować