Społeczne

Tragedia w Skorzęcinie. Utonęła 17-latka z naszego powiatu

2024-07-08 11:48:18 red.

6 lipca, po południu, służby ratunkowe interweniowały nad Jeziorem Niędziegiel w Skorzęcinie. Tam pod wodą zniknęła młoda dziewczyna.  

zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: Freepik
zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: Freepik

W sobotę ok. godziny 16:00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, że nad Jeziorem Niędziegiel w Skorzęcinie jedna osoba nie wynurzyła się z wody. Według ustaleń służb, 17-latka pływała na rowerze wodnym z koleżankami i w pewnym momencie wskoczyła do wody bez kapoka. 

Na miejsce zadysponowano 6 zastępów straży pożarnej oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Kobieta została podjęta z wody przez ratowników WOPR, którzy rozpoczęli również przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Niestety, po trwającej około pół godziny resuscytacji przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon nastolatki. Obecnie pod nadzorem prokuratora ze Słupcy ustalane są przyczyny i okoliczności tragedii. 
 
Tragicznie zmarła 17-latka to mieszkanka gminy Żelazków, w powiecie kaliskim.
 
W opublikowanym w sobotę raporcie dobowym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o czterech przypadkach utonięcia. Do tragedii doszło w Parsowie i Czaplinku (woj. zachodniopomorskie) oraz w Rudnej Małej (woj. podkarpackie), gdzie utonęły 2 osoby.
 
Od 1 kwietnia 2024 r. Komenda Główna Policji zanotowała 126 utonięć. RCB przypomina, by pływać jedynie w wyznaczonych miejscach, stosować się do poleceń ratownika i nigdy nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
 

Po raz kolejny przypominamy o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w pobliżu akwenów wodnych:

 1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

 2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

 3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

 4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

 5. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

 6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

 7. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

 8. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

 9. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

 10. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

 11. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

W związku z trwającym sezonem wakacyjnym, apelujemy o odpowiedzialne zachowania podczas wypoczynku nad wodą. Wybierajmy strzeżone kąpieliska i stosujmy się do ich regulaminów. Pamiętajmy również o zachowaniu trzeźwości podczas zażywania kąpieli. Alkohol i środki odurzające ograniczają właściwe postrzeganie zagrożeń, co w połączeniu z brawurą, może stać się przyczyną traged

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować