To był weekend pasjonatów! [foto]

2016-09-17 14:50:00 bk

Eelektryczne kolejki, samochody, samoloty, ręcznie wykonane modele łodzi, pełen wyposażenie militarne, realistyczne makiety do gier a nawet stoisko z owadami – te i wiele innych atrakcji pojawiło się po raz 8 w kaliskiej Hali Arena, podczas Dni Modelarza i Pasjonata. Stoiska można oglądać jeszcze do godziny 18:00!

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W weekend owoce swych pasji prezentują kaliszanom modelarze, rekonstruktorzy, hobbyści i kolekcjonerzy z terenu naszego miasta oraz hodowcy. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy można oglądać tak wielki wachlarz nietypowych owadów. – W zeszły roku wystawiałam się z modelami artystycznymi i miałam karaczany madagaskarskie z żywych zwierząt. W tym roku poszerzyłam swoją hodowlę i chciałam pokazać żywe eksponaty. Mamy różne gatunki karaczanów, madagaskarskie, brazylijskie, ozdobne , paskowane oraz tureckie. Są również modliszki – dojrzałe gatunki oraz modliszka kwiatowa. Mamy również różne rodzaje straszyków. Straszyki pieszczotliwie nazywane karmelkami, straszyki australijskie przypominające duży suchy liść oraz patyczaki rogate i skrzydlate – mówi Katarzyna Fryś. Można oglądać zwierzęta jak również je zakupić. Sprzedaję młode osobniki patyczaków rogatych albo jaja. Zachęcam ludzi to zakupu jajeczek, bo wtedy człowiek inkubuje, opiekuje się, cieszy się z wyklucia i zajmuje się zwierzakiem od początku – dodaje.

Tradycyjnie nie zabrakło miłośników historii, wojskowości, broni i barwy, lotnictwa, broni pancernej, kolejnictwa, szkutnictwa, fantastyki, zdalnie sterowanych miniatur oraz zabytkowych pojazdów i rekonstrukcji historycznej. Zwyczajowo już miłośnicy modelarstwa kolejowego pokazali nam swoje imponujące makiety. Jedną z makiet, będącą jednocześnie grą zaprezentował major Marcin Matczak z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. – To jest makieta gry strategicznej Ogniem i mieczem, polska gra, która oddaje realia potopu szwedzkiego. Makieta jest fikcyjna, złożona z 4 nacji: Polaków, Kozaków, Wojska Siedmiogrodu, Brandenburgie i Królewskie miasto Gdańsk, które jest w grze sojusznikiem Rzeczypospolitej. Mamy fragment zamku, wieś, elementy pokazujące wielokulturowość w dawnej Rzeczypospolitej – kościół katolicki, kościół prawosławny i wierną kopię meczetu w Bohonikach. Jest to gra, która łączy dwie pasje – historyczną i strategiczną oraz pasję modelarską. Chcąc grać w tę grę, musimy kupić jednostki, sami je pomalować i skompletować teren, na którym będziemy grali. Tutaj nie gramy na planszy tylko na realnym terenie. Grając w nią uczymy się historii, ponieważ poznajemy ją czytając instrukcję, w której zawarte są statystyki jednostek, taktyka i różne ciekawostki – mówi major Marcin Matczak.

Tradycyjnie nie mogło zabraknąć zarówno perfekcyjnie wykonanych ręcznie łodzi z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. – To jest pracownia w Młodzieżowym Domu Kultury,gdzie działamy od 1952 roku. Kiedyś mieściliśmy się na przystani, na Wale Piastowskim, a od kilkunastu lat przy ul. Fabrycznej. Modele są robione przez młodzież od 5 klasy podstawowej wzwyż. Są to modele zdalnie sterowane – Międzynarodowa Klasa Regatowa RG 65. Zajęcia młodszej grupy odbywają się raz w tygodniu prze 2 godziny. Wybudowanie tych modeli zajęło 2 lata. Wszystkie elementy wykonywali sami – wycinali, sklejali, szlifowali oraz malowali. Jest to wyzwanie dla takich młodych ludzi, którzy żyją obecnie w dobie klikania, gdzie się kliknie i coś powstaje, a tu uczą się cierpliwości – mówi Krzysztof Czarciński, prowadzący pracownię przez 40 lat.

Podczas imprezy można podziwiać modele, ale również samemu spróbować swoich sił przy ich sklejaniu. Młodzież oraz dorośli przy specjalnie przygotowanych stolikach z akcesoriami wspólnie składali różne pojazdy. Wśród dzieci nie zabrakło pasjonatów, którzy już dawno rozpoczęli swoją przygodę z modelarstwem. – Dzisiaj składam transporter niemiecki półgąsenicowy. Interesuje się modelarstwem od 3 lat, głównie modelami militarnymi – składałem samoloty i czołgi. Złożenie bardziej wymagającego modelu, zajmuje mi do 2 tygodni – mówi Jakub Grajek, l3-letni pasjonat.

Działający w Kaliszu Modelarze RC zaprezentowali swoje zdalnie sterowane modele pojazdów na specjalnie przygotowanych torach. Działająca od 1992 roku w Kaliszu firma Pratt&Whitney prezentuje produkty fabryczne poszczególnych firm lotniczych. Pasjonaci chętnie rozmawiają o modelarstwie, które może stać się strategią na życie. Jest to jedna z nielicznych możliwości, kiedy możemy obejrzeć, a nawet dotknąć pojazdy nieeksponowane na co dzień.

Dodatkowo, przed halą, możemy zobaczyć wojskowe samochody, zabytkowe pojazdy straży pożarnej, zobaczyć i dotknąć repliki broni wojskowej a nawet postrzelać. Na zwiedzających czekają namioty z pełnym wyposażeniem militarnym.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ