Społeczne

To był pierwszy taki zabieg w historii kaliskiego szpitala

2023-01-31 11:00:00 red. za Szpital Kalisz

Rak gruczołowy jelita grubego jest trzecim najczęściej rozpoznawanym nowotworem na świecie, a śmiertelność stawia go na drugim miejscu. Wczesne kolonoskopowe rozpoznawanie i usuwanie gruczolaków na bazie których rozwija się rak stanowi obecnie standard postępowania.

fot. Szpital Kalisz
fot. Szpital Kalisz
Gdy rozpoznajemy raka odbytnicy o wyższych stopniach zaawansowania nie mamy wątpliwości, że niezależnie od ewentualnego leczenia uzupełniającego (radioterapia, chemioterapia) duży zabieg operacyjny z wycięciem tzw. mezorektum z dostępu przezbrzusznego będzie konieczny. Co jednak zrobić, gdy kolonoskopowa próba usunięcia dużego, zwłaszcza przysadzistego polipa okaże się nieskuteczna, albo przy niedoszczętnym usunięciu w podstawie znajdują się komórki raka?
 
W takich przypadkach z pomocą przychodzą nowoczesne chirurgiczne techniki małoinwazyjne.
W dniu 26/01/2023 r. chirurdzy z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej Szpitala w Kaliszu z dostępu przezodbytowego usunęli guza odbytnicy (rak gruczołowy w stopniu zaawansowania T1N0M0 G1 "low risk carcinoma") metodą TEM (Transanal Endoscopic Microsurgery) z zastosowaniem najnowszej generacji zestawu do TEO (T.E. Operations). Pacjentka opuściła szpital 24 h po zabiegu operacyjnym, bez jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Szew założony endoskopowo nie wymaga usunięcia. Zgłosi się dopiero po odbiór wyniku badania Histopatologicznego.
 
- To pierwszy w historii Naszego Szpitala tego typu zabieg. Otwiera szeroką paletę możliwości małoinwazyjnego leczenia raków jelita grubego w bardzo wczesnych stadiach zaawansowania zlokalizowanych do 20 cm od odbytu - mówi dyrektor Radosław Kołaciński.
 
Przezodbytowa mikrochirurgia endoskopowa (TEM) została wprowadzona przez Gerharda Buessa w Tubingen w Niemczech w 1983 roku. W Polsce pierwsze zabiegi wykonano w 1996 roku.
Od czasu kiedy Kraske w 1885 r. opublikował zabieg z dostępu okołokrzyżowego oraz Strauss w 1910 r. zastosował rektoskop w wycięciu egzofitycznego raka odbytnicy musialo minąć 100 lat, aby postęp technologiczny umożliwił bezpieczne /pod kątem czystości onkologicznej/ i bezkrwawe miejscowe wycięcia guzów odbytnicy.
 
- Cieszymy się, że obok sprawnie działającego Konsylium Onkologicznego, gwarancji rozpoczęcia leczenia do 2 tyg. od dnia konsylium, pełnego onkologicznego leczenia skojarzonego, laparoskopowych resekcji onkologicznych całego jelita grubego, teraz naszą paletę możliwości uzupełniliśmy o przezodbytowe endoskopowe mikrochirurgiczne operacje (TEM/TEO).
Rzadkie występowanie powikłań, bardzo szybki powrót do zdrowia i pełnej aktywności życiowej oraz możliwość uniknięcia przetoki kałowej czynią je atrakcyjnymi w leczeniu starannie dobranych chorych - dodaje dr n. med. Sławomir Kaczmarek-Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej Onkologicznej i Małoinwazyjnej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować