Kultura

Tłumy kaliszan odwiedziły kaliski ratusz. Atrakcji nie brakowało [zdjęcia]

2024-02-28 10:00:00 red.

Hucznie rozpoczęły się obchody 100-lecia istnienia kaliskiego ratusza. Miasto z tej okazji zaprosiło we wtorek na specjalne zwiedzanie budynku. Przyszły tłumy kaliszan. Według szacunków serce Kalisza odwiedziło 1000 osób.

fot. Kancelaria Prezydenta Miasta
fot. Kancelaria Prezydenta Miasta

Tym razem nie było to zwykłe zwiedzanie ratusza czyli stałych ekspozycji i wieży ratuszowej. Mieszkańcy mogli zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych. 

Wydarzenie rozpoczęło się przy fortepianie na Głównym Rynku, gdzie została przedstawiona architektura budynku z zewnątrz. Następnie zwiedzający weszli do środka, gdzie udostępnione zostało najbardziej reprezentacyjne z ratuszowych pomieszczeń – Sala Recepcyjna im. Ignacego Adama Bujnickiego. Oprócz wizyty w wieży i na tarasie widokowym, kaliszanie zajrzeli także w miejsca na co dzień niedostępne dla odwiedzających ratusz - np. do pomieszczeń, gdzie mieszkali dawni prezydenci, w miejsce, gdzie ukryty jest herb czy na strop Sali Recepcyjnej.

Architekturę obiektu przybliżył Tomasz Talar, kierownik kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. O historii ratusza opowiedział dr Piotr Sobolewski – ceniony przewodnik PTTK, regionalista.

Ratusz, wzniesiony w latach 1920-1925 jest jedną z wizytówek Kalisza. To nie tylko siedziba urzędu, ale też miejsce ekspozycji o dziejach Kalisza, zabytek, ale i atrakcja turystyczna.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować