Kultura

Taka rzeźba stanie w Kaliszu! Gdzie i z jakiej okazji?

2023-02-15 11:30:00 red. CKiS

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu pozyskało fundusze na rzeźbę współczesną "Piano-Forte", która ma upamiętnić historię 50 lat festiwalu jazzowego w Kaliszu.

CKiS
CKiS

- Z dumą i radością informuję, że w wyniku naboru programu Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023, prowadzonego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, z najlepszą oceną i pierwszym miejscem w rankingu, CKIS Kalisz pozyskał fundusze na rzeźbę współczesną "Piano-Forte", która ma upamiętnić historię 50 lat festiwalu jazzowego w Kaliszu i sławić ten festiwal przez następne dziesiątki lat - informuje Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Rzeźba o rozmiarach 3,2 m z białego marmuru (bianco carrara) i czarnego granitu (granit szwedzki), o wartości pół miliona złotych, ma stanąć przed siedziba główną CKIS przy ul. Łaziennej.

Autorem będzie światowej klasy i sławy Polak, mieszkający na co dzień w Rzymie Krzysztof M. Bednarski, znany z rzeźb upamiętniających wielkie postacie muzyki i filmu, wielu rzeźb i instalacji znanych w galeriach sztuki, oraz rzeźb w miejskiej przestrzeni publicznej.

- Co jest dla mnie symboliczne i ważne, artysta jest wychowankiem kaliszanina – prof. Jerzego Jarmuszkiewicza, autora pomnika Asnyka w Kaliszu i Małego Powstańca w Warszawie oraz wielkim miłośnikiem jazzu - mówi dyrektor CKiS.

O swojej pracy opowiedział rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski.

- Moja rzeźba pod tytułem Piano-Forte, która stanie w Kaliszu, jest uhonorowaniem niezwykłego wydarzenia, jakim będzie 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Ponieważ muzyka zawsze jest abstrakcyjna, więc przyjąłem, że najlepszą formą dla jej wizualizacji będzie abstrakcja. Pracując nad tą koncepcją uznałem, że ideę muzyki jazzowej dobrze odda wertykalnie ustawione koło, na którego konstrukcję złożą się elementy z czarnego i białego kamienia. Zestawienie białego z czarnym nawiązuje do klawiatury. Jednak aby uniknąć dosłowności, zróżnicowałem proporcje czerni i bieli oraz wielkość elementów. Dodatkowo zwiększyłem ekspresję formy przez wysunięcie niektórych bloków poza linię okręgu. Tak zdekonstruowana forma według mnie dobrze odpowiada swobodzie jazzowej improwizacji - mówi Krzysztof M. Bednarski, artysta. Koncepcja poprzedzająca powstanie rzeźby Piano-Forte na początku wydawała mi się niemal niemożliwa do zrealizowania, ponieważ moim zamiarem było przełożenie czegoś tak ulotnego i nieposkromionego jak muzyka jazzowa na twardy i nieruchomy język kamienia. Jednak odnoszę wrażenie, że to się udało. Potwierdzają to opinie krytyków sztuki, którym pokazywałem projekt

- Rzeźba będzie miała kształt wielkiego koła, złożonego z symbolicznej kompozycji białych i czarnych klawiszy. Do tego będzie użyty najwyższej jakości granit i marmur. Dla mnie osobiście ta rzeźba opowie historię pianistyki, która w Kaliszu nieprzerwanie kołem się toczy. Przekazując pałeczkę w sztafecie pokoleń upamiętniamy ją i dopisujemy kolejne wielkie rozdziały. Ta rzeźba to też dla mnie magiczny portal, przez który można przejść, zanurzając się w głębi muzyki jazzowej. Ta na wskroś współczesna rzeźba będzie zarazem trwałym pomnikiem kaliskiej historii i zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń - mówi Dariusz Grodziński.

Ponieważ rzeźba ma stanąć na terenie ronda (cypelka) wzdłuż ul. Łaziennej, przed siedzibą CKIS, będzie to wymagało współpracy z miastem Kalisz. Teren pierwotnie będący własnością CKIS jest obecnie wywłaszczany przez miasto pod inwestycje rewitalizacyjną, dlatego w projekcie jest zgłoszone miasto jako partner.

- Trwa kontakt roboczy z Zarządem Dróg Miejskich, później nastąpi procedura z Wydziałem Budownictwa Urbanistyki i Architektury, a o przedsięwzięciu poinformowany jest prezydent miasta Kalisza. Wielkie podziękowanie należą się Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu i dyrektorce galerii dr Joannie Dudek, za konsulting merytoryczny przy planowaniu dzieła - mówi dyrektor CKiS.

 

BIO artysty

Krzysztof M. Bednarski – rzeźbiarz, akcjoner, twórca instalacji i obiektów, plakacista. Urodzony 25 lipca 1953 w Krakowie, mieszka i pracuje w Rzymie i Warszawie. Studiował w latach 1973–1978 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza oraz prof. Oskara Hansena. Jeszcze jako student związany był z teatrem Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, dla którego projektował plakaty. Od 1986 roku mieszka w Rzymie, ale obecny jest również na polskiej scenie artystycznej. Jego najbardziej znaną realizacja jest instalacja rzeźbiarska „Moby Dick” z 1987 roku (w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi). Jest autorem rzeźb nagrobnych min.: Krzysztofa Kieślowskiego, Konstantego Puzyny, Wojciecha Fangora, Krzysztofa Krauzego, Ryszarda Cieślaka oraz pomników „Incontro con Federico Fellini (Rimini, 1994), Fryderyka Chopina „La note bleue” (Wiedeń, 2010), a także rzeźby „Thanatos Polski (kolekcja MN we Wrocławiu, 1984) poświęconej pamięci przyjaciół z Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Kilkakrotnie otrzymał stypendium MKiDN, a w latach 1988–1989 stypendium Rządu Włoskiego. Jest laureatem nagrody im. Katarzyny Kobro i Franco Cuomo International Award. Został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”

 

Opis zadania

Zakup projektu i wykonanie rzeźby zatytułowanej „Piano-Forte” autorstwa Krzysztofa Michała Bednarskiego, która zostanie umieszczona na skwerze znajdującym się przed budynkiem Centrum Kultury i Sztuki, usytuowanym w centrum miasta Kalisza. Rzeźba nawiązuje do odbywającego się w tym miejscu Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Uroczyste odsłonięcie nastąpi w roku obchodów 50-lecia festiwalu, które przypada w 2023 roku. W ramach wniosku, poza realizacją rzeźby, CKiS przeprowadzi prace mające na celu udostępnienie obiektu osobom ze specjalnymi potrzebami. Planowane działania promocyjne mają na celu zachęcenie publiczności do aktywnego współuczestnictwa w projekcie.

Teren wokół rzeźby zostanie utwardzony kostką granitową, co umożliwi osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się wokół rzeźby. Zostanie wykonany podjazd, tak aby umożliwić bliższy kontakt ze sztuką ludziom starszym, z chorobami narządów ruchu oraz innym, mającym ograniczoną sprawność w zakresie mobilności lub percepcji. Ponadto na pomniku zostanie umieszczona inskrypcja napisana w języku Braille'a, co będzie ułatwieniem dla osób niedowidzących i niewidomych.

 

Cele zadania

Rzeźba Piano-Forte, która stanie w Kaliszu, jest uhonorowaniem niezwykłego wydarzenia, jakim będzie 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Powstanie w miejscu, w którym od wielu lat odbywa się jeden z najstarszych i najważniejszych jazzowych festiwali muzycznych w Polsce. Jubileusz zostanie uświetniony paroma jeszcze wydarzeniami specjalnymi, z którymi rzeźba będzie korespondować, a których klamrą i dopełnieniem będzie powstanie rzeźby „Piano-Forte” stanowiącej doskonałe przełożenie języka muzyki na materię kamienia. Miejsce usytuowania tuż przy wejściu do budynku CKiS również nie jest bez znaczenia. Poza festiwalem jazzowym odbywa się tu również bardzo duża ilość imprez kulturalnych typu koncerty, festiwale, przeglądy, spektakle, spotkania z artystami i ciekawymi osobowościami. W budynku znajduje się kino oraz dwie galerie sztuki, w których cyklicznie otwierane są nowe wystawy. To usytuowanie, to doskonała okazja do popularyzowania sztuki nowoczesnej tak wybitnego artysty. Rzeźba stanie się częścią tego miejsca, stanowiącego centrum kulturalne miasta, jednocześnie podnosząc walory estetyczne przestrzeni otaczającej budynek oraz wejścia do zabytkowego, popularnego wśród mieszkańców parku miejskiego.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować