Tak Żelazków świętował udane zbiory! [zdjęcia, wideo]

2023-08-13 22:59:17 redakcja@calisia.pl

13 sierpnia przemarszem korowodu dożynkowego z orkiestrą dętą "Wiwat" i mażoretkami rozpoczęły się dożynki parafialno-gminne w Żelazkowie. Gwiazdami imprezy byli Norbi & K.A.S.A i Daj To Głośniej. Mieszkańcy Gminy Żelazków świętowali do późnych godziny nocnych. 

Dożynki w Żelazkowie / fot. JM
Dożynki w Żelazkowie / fot. JM

W Korowodzie z przepięknymi wieńcami ze zbóż oraz chlebem wypieczonym na kilkanaście sposobów wzięli udział przedstawiciel wszystkich  Sołectw znajdujących się na terenie Gminy Żelazków. Korowód dożynkowy prowadziła orkiestra dęta "Wiwat" i mażoretki.

Korowód przeszedł  do miejsca, gdzie odbył się  tradycyjny obrzęd dożynkowy. Każda reprezentacja podchodziła do Wójta Gminy Żelazków  Michała Kraszkiewicza i symbolicznie przekazywała mu dary.  Wójt  dziękował rolnikom za ich trudną, codzienną pracę, która daje chleb każdemu. Docenił także ich trud w okolicznościowej mowie.

 

Po ceremonii obyła się dziękczynna  Msza Święta z udziałem proboszczów parafii z terenu Gminy Żelazków. Uczestniczyli w niej mieszkańcy oraz zaproszeni goście m.in. parlamentarzyści. Po Mszy księża i gospodarze częstowali wszystkich  zgromadzonych chlebem i ciastem. Wtedy ropoczął się program rozrywkowy i częstowanie  smakołykami na stoiskach poszczególnych Sołectw. Był tradycyjny chleb ze smalcem i dodatkami, bigos, szagówki z kapustą, wędliny pod różną postacią oraz ogromny wybór ciast i deserów. 

Dożynki to dla rolników zwieńczenie letnich trudów i wreszcie chwila wytchniena więc dziś był to dla nich bardzo radosny czas.   

 

Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się koncert kapeli "Sami swoi" z Opatówka, występ kabaretu "Dziura" pokaz kickboxingu w wykonaniu zawodników klubu Ziętek Team, koncert orkiestry dętej OSP Tykadłów, losowanie nagród loterii. Scenę rozgrzeją zespoły: Norbi & K.A.S.A. a jako gwiazdą wieczoru zapowiedziano Daj To Głośniej. 

Imprezę zwieńczył  pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna. Dożynki parafialno-gminne odbywały się na placu przy Urzędzie Gminy w Żelazkowie.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować