Kultura

Tak świętowała ulica Niecała! Przyszły tłumy mieszkańców [zdjęcia, wideo]

2022-09-04 10:30:00 BK

3 września ulica Niecała świętowała po raz 10! Specjalnie na to jubileuszowe wydarzenie do Kalisza przyjechało 90 wystawców z całej Polski! Były zabytkowe pojazdy, zjawiskowe lalki, antyki, obrazy, grupy rekonstrukcyjne, turniej szachowy, konkurs piosenki retro i wiele innych atrakcji. Ulicę wypełnili kaliszanie przebrani na XIX-wieczną modę. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Święto Ulicy Niecałej - 3.09.2022 fot. Calisia.pl
Święto Ulicy Niecałej - 3.09.2022 fot. Calisia.pl

Tegoroczna edycja Święta Ulicy Niecałej odbyła się pod hasłem „Święto ludzi z pasją”, w które doskonale wpisała się prezentacja zbiorów lalek, będących niejako naturalnymi symbolami tej imprezy.

W tym roku pojawiło się stoisko Powiatu Kaliskiego, Studium Animatorów Kultury, Miasta Kalisza, Amazonek, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu, szkoły językowej Leader School, Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Nadleśnictwa Kalisz, Szkoły Podstawowej nr 18, I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka, DAVEMARIE, Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, Papilio Naturals, Galerii Efekt czy Baby Love - Gołębiowska handmade.

Odwiedzający ulicę Niecałą mogli zakupić świeże warzywa i owoce, antyki w postaci srebra, biżuterii, perfumy, naturalne kosmetyki, regionalne miody i wyroby z wosku, własnoręcznie robione ozdoby i naszyjniki, obrazy. 

Wielką atrakcją były zabytkowe pojazdy takie jak Rolls Royce m.in. 1949 roku. Robiły ogromne wrażenia na odwiedzających i na fanach motoryzacji. Pojawił się też Peugeot z 1933 roku. Rzadko mamy okazję oglądać takie perełki. Kaliszanie chętnie robili sobie przy nich zdjęcia.

Chętni mogli zrobić sobie zdjęcie zabytkowym aparatem fotograficznym.

Wśród wielu wystawców nie mogło zabraknąć Akademii Kaliskiej, uczelnianej biblioteki oraz wydawnictwa naukowego. Jak zawsze przygotowali wiele atrakcji.

Oprócz lalek i zabawek zobaczyliśmy klasyki motoryzacji, zbiory fajek, zegarków, biżuterii i innych zabytków. Ze swymi pracami odwiedzili nas też malarze, rysownicy, fotograficy, pisarze, rękodzielnicy, rzemieślnicy, lokalni  artyści i twórcy, pracujący na co dzień z kwiatami, tkaninami, papierem, szkłem i ceramiką.

Tradycyjnie pojawiły się dwie sceny - jedna na przeciw Komoda Club i druga przy fontannie, dedykowana tańczącej i śpiewającej młodzieży.

Scena przy Komodzie nie zamilkła ani na chwilę. Od godziny 12.00 oglądaliśmy występy uczniów szkół muzycznych i śpiewu, występy zespołów folklorystycznych a około godziny 15.00 odbył się mini konkurs wokalny Piosenki Retro. Wykonawcy mieli okazję występu przed Dyrektorem Artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. 

Jak co roku ogromnym zainteresowaniem cieszyła się scena przy fontannie, gdzie tańczyły dzieci i młodzież ze Studia Tańca Sieraszewski Dance Studio. Zgromadziła sporą widownię. 

Z okazji Święta Ulicy Niecałej zorganizowany został Turniej Szachowy - pod wodzą mistrza Macieja Sroczyńskiego. W zmaganiach udział wzięli zarówno dzieci jak i dorośli.

Do udziału i organizacji stoisk oraz pokazów zaproszone zostały miejskie służby Policji, Straży Miejskiej oraz Straży Pożarnej. Tam też nie zabrakło atrakcji. Można było zrobić sobie zrobić np. zdjęcie w policyjnej czapce i kamizelce.

Tradycyjnie o godzinie 12.00 została otwarta Cerkiew Prawosławna w Parafii Ewangelicko - Augsburskiej. Uczestnicy Święta mieli okazję zwiedzania Kaliskiej Cerkwi oraz salek w Parafii Ewangelickiej za sprawą wystawy Biblioteki Kaliskiej. Tym razem w ramach Święta Ulicy Niecałej Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka zaprosiła wszystkich na wystawę „Mariaże Marii” przygotowaną w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej. Ekspozycja zbudowana została w oparciu o dotąd nieudostępniane w Kaliszu dokumenty i opowiada o Marii z Wasiłowskich Konopnickiej poprzez różne aspekty jej życia i działalności. 

Każdy miał szansę wpisać się w szczególny sposób w klimat imprezy, przychodząc wystylizowany na czasy przełomu XIX i XX wieku. Pięknych dam i panów nie brakowało! Ulica przeniosła się 100 lat wstecz.

Na ulicy byłaokazja do zrobienia niepowtarzalnego zdjęcia z ciekawą osobą, znanym artystą, ciekawym eksponatem, czy we wnętrzu zabytkowego samochodu. Niemniej wdzięcznym obiektem do fotografowania była Grupa Rekonstrukcji Historycznych 25 Dywizji Piechoty w Cekowie-Koloni, odtwarzająca sylwetki żołnierzy oraz ludności cywilnej z lat 1863-1945. 

 

Impreza jest organizowana społecznie, bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego. To jedyna tak duża impreza w Kaliszu tworzona z pasją i chęcią wspólnego działania przez ludzi skupionych wokół tej pięknej i przepełnionej niezwykłą historią - Ulicy Niecałej. 

Podczas Wydarzenia odbył się także pokaz najnowszego "elektryka" EQS marki Mercedes  w najwyższej klasie „s” z Salonu Mercedes Garcarek. 

Fundatorami nagród w konkursach były firmy:

Nestle Kalisz

MTM - producent zapachów 

Paula - ekologiczne chrupki 

Komoda Club Residence

Udział w wydarzeniu wzięli:

Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk,
Akademia Kaliską 
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia,
Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich
Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza
Policealne Studium Animatorów Kultury w Kaliszu,
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka
Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu 
Szoła Muzyczna – Music Store,
Grupa wokalna ArtMuz,
Szkoła Muzyczna Talent Studio
MusicalArt Szkoła Wokalna,
Sieraszewski Dance Studio
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku,
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej,
U T W „Calisia",
WTZ Kalisz 
Kaliski Klub Amazonek,
Stowarzyszenie Anima & Corpo,
Gminny Ośrodek Kultury w Liskowie,
 
Klub Sympatyków ROLLS&ROYCE reprezentują między innymi
Paweł i Beata, Andrzej i Barbara z Poznania oraz Dariusz i Ewelina z Opola 
 
Kaliską zabytkową motoryzację reprezentować będą między innymi 
Paweł Michalak oraz Waldemar Kuberacki 
 
Państwo Piaseccy z Swarzędza,
Alicja Kokodyńska,
Alicja Tomasz,
Józef Wojciech Krenz,
Marian Ozdowski,
Michał Przybyłek,
Arleta Nowak Przybylska,
Dorota Jopek i Zuzia Bugaj,
Maciej Maciejewski,
Turniej szachowy 
GRH 25 Dywizji Piechoty- Izba Tradycji
Stowarzyszenie Cekowska Grupa Poszukiwawcza „Leszy"
Izba Historyczno-Regionalna Małgorzaty i Karola Matczaków
Współgospodarze imprezy wraz z Komoda Club 
Parafia Ewangelicko – Augsburska w Kaliszu,
Parafia prawosławna Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu,

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować