Społeczne

Szpital w Wolicy od 1 lipca nie będzie już jednoimienny. Dyrektor Sławomir Wysocki: „Przyszłość szpitala rysuje się w bardzo czarnych barwach”. [Wideo]

2020-06-10 14:29:46 red

Od początku następnego miesiąca szpitala w Wolicy przestanie pełnić funkcję jednoimiennego „covidowskiego”. Przekształcenie spowodowało ogromne koszty, które do tej pory nie zostały zwrócone. Problemy finansowe, mogą odbić się na funkcjonowaniu placówki w przyszłym roku. - Przyszłość w tej chili jest bardziej niż niepewna – mówi dyrektor Sławomir Wysocki.

fot. MW
fot. MW

- Mamy informację, że od 1 lipca przestajemy być szpitalem jednoimiennym. Dalsza przyszłość szpitala rysuje się w bardzo czarnych barwach – mówi dyrektor szpitala jednoimiennego w Wolicy Sławomir Wysocki.

Zła sytuacja wynika z wysokich kosztów poniesionych związanych z przekształceniem placówki na jednoimienną – Na razie nie dostaliśmy za to środków finansowych – mówi dyrektor – Mówiono nam, że szpital będzie finansowany z tzw. ryczałtu pulmonologicznego, a dodatkowo będzie rozliczenie jako dla szpitala „covidowskiego”. W maju zmieniły się decyzje, nie mamy zapłaconego ryczałtu pulmonologicznego. Szpital stracił prawie milion złotych – dodaje twierdząc, że wzrosły koszty utrzymania szpitala.

- Dalej nie wiemy jak będziemy finansowani po przekształceniu w szpital pulmonologiczny – twierdzi dyrektor S.Wysocki, który wielokrotnie powtarzał, że ponowne przekształcenie nie odbędzie się „z dnia na dzień” - Potrzeby jest czas, żeby przygotować szpital i potrzebny jest czas, żeby wrócili do niego pacjenci – podkreśla.

Problemy z finansowaniem odbiją się na przyszłości placówki, która sama nie da rady odrobić poniesionych strat - Przez trzy miesiące w szpitalu jednoprofilowym nie nadrobimy strat. To wiąże się z tym, że w przyszłym roku w związku z ujemnym wynikiem finansowym będą musiałby być podjęte decyzje o przyszłości tego szpitala i ta przyszłość w tej chili jest bardziej niż niepewna - tłumaczy dyrektor, który liczy na konkretne decyzje ze strony Ministerstwa Zdrowia i Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Dyrektorzy szpitali jednoimiennych w przyszłym tygodniu mają odbyć wspólne zebranie, na którym przygotują oficjalne pismo w których określą z jakimi problemami muszą się mierzyć.

Sytuacja szpitala, niepewność jutra, to są rzeczy niesamowicie wpływające na stan psychiczny personelu, na ich aktywność zawodową i chęć do przyjścia do pracy – mówi Ewa Zalc-Budziszewska zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ