Biznes

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!

2023-12-04 07:00:00 reklama@calisia.pl

Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2020 roku realizuje program retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów pn. "Deszczówka", wspierając tym samym jednostki samorządu terytorialnego w łagodzeniu negatywnych skutków zmian klimatu. Dzięki tym działaniom na terenie naszego województwa nawadnianych jest już ponad pół miliona metrów kwadratowych terenów zielonych. 23 listopada 2023 r. ruszył nabór wniosków do piątej edycji tego programu.

DPS Chodzież
DPS Chodzież

Celem programu jest przeciwdziałanie skutkom suszy w wielkopolskich gminach i powiatach, spowodowanych niską sumą opadów atmosferycznych, jak również wydłużaniem się okresów bez opadów w czasie wegetacji roślin.

Działania realizowane w ramach programu „Deszczówka” przynoszą wymierne korzyści. Niemarnowanie wody pitnej do podlewania wpływa na obniżenie rachunków za wodę, jak również poprzez odciążenie kanalizacji deszczowej przy tzw. deszczach nawalnych, zapobiega występowaniu lokalnych podtopień i powodzi.

Do tej pory na realizację programu Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył blisko 5 milionów złotych, wspierając realizację ponad 90 inwestycji w całym województwie. W tegorocznej edycji programu zwiększyliśmy do 150 tysięcy złotych wysokość możliwej do uzyskania dotacji, stanowiącej nawet do 80% sumy kosztów inwestycji. Zachęcam do udziału w piątej edycji programu „Deszczówka” - mówi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Powstała w ramach programu infrastruktura pozwala na zmagazynowanie rocznie ponad 25 tysięcy m3 wody deszczowej zebranej z dachów budynków użyteczności publicznej i nawodnienie ponad 500 tysięcy m2 terenów zielonych – jest to obszar odpowiadający 75-ciu pełnowymiarowym boiskom do gry w piłkę nożną.

Program pn.: „Deszczówka” ma również swój wymiar edukacyjny, buduje świadomość ekologiczną wśród dzieci i młodzieży na temat racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. Zgromadzona woda opadowa służy m.in. do nawadniania szkolnych boisk sportowych oraz zieleni wokół placów zabaw na terenie placówek przedszkolnych – dodaje Szymon Wdowczyk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW w Poznaniu.

Wnioskodawca, czyli jednostka samorządu terytorialnego (miasto, gmina lub powiat), może ubiegać się o dotację w wysokości do 150 tysięcy złotych na jedno zadanie. Każda z jednostek może w ramach naboru złożyć nawet dwa wnioski, obejmujące budowę systemów magazynowania (element konieczny) i rozprowadzania wody deszczowej, a tym samym uzyskać wsparcie w wysokości do 300 tysięcy złotych.

W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do kontaktu:

Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, telefon: 61 626 65 00, adres e-mail: dr.sekretariat@umww.pl, strona internetowa: www.umww.pl/program-deszczowka

Nabór wniosków do programu pn. "Deszczówka" trwa do 29 lutego 2024 r. Wnioski można składać osobiście w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej.

 

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować