Święto ulicy Niecałej w stylu dawnego kina! 1 września zakątek znów ożyje!
Nauka tańca, stroje w stylu kina lat 20 i 30, koncerty, zabytkowe pojazdy i wiele atrakcji będzie czekało na ul. Niecałej w Kaliszu już 1 września. W tym roku chęć uczestnictwa w imprezie zgłosiło ponad 100 wystawców! Hasło tegorocznej imprezy „W starym kinie” pozwala na wyzwolenie najgłębszych pokładów wyobraźni.
- Tradycyjnie Święto ulicy Niecałej jest imprezą przeznaczoną dla twórców, artystów, malarzy, rzeźbiarzy, osób zbierających i fascynatów – mówi Cezary Suszyński, współorganizator imprezy. - Aby umożliwić formy artystycznej prezentacji przygotowane zostaną dwie sceny. Jedna z nich będzie koło ronda przy Parku Miejskim, dla dzieci, młodzieży, która stanie się królestwem tańca. Nowością w tym roku będzie błyskawiczna nauka tańca. O pełnych godzinach, od 13:00 do 17:00. Będzie zaprezentowany taniec na scenie, po czym osoba zainteresowana jego nauczeniem, będzie mogła to zrobić pod okiem doświadczonego tancerza.
Druga scena znajdzie się naprzeciwko Komoda Club, na której zobaczymy głównie kaliskich wykonawców m. in. Kamil Pyrek Band w repertuarze muzyki lat 20 i 30, Kaliski Kwartet Saksofonowy, Marek i przyjaciele oraz gwiazda – Maciej Klociński.
- Klimat lat 20 i 30 wynika z hasła tegorocznej imprezy tj. “W starym kinie”. Stare kino, trwający film, jak to w życiu bywa ma różne okresy, fazy i sytuacje. Jest to ciekawe hasło również z tego względu, że towarzyszy nam przez blisko 100 lat i mieści się w tych czasach, które odtwarzamy podczas tej imprezy – mówi Cezary Suszyński.
Organizatorzy zachęcają i zapraszają do przebrania się oraz wystylizowania na postać filmu, bajki bądź estrady z dawnych lat. Najlepsze przebrania zostaną nagrodzone biletami do Kina Helios na dowolnie wybrany film wraz z możliwością zwiedzenia projektorni.
Do tegorocznej imprezy włączyło się Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, które zaprezentuje nie tylko nowe książki ale poprowadzi też warsztaty z kolarzu starej fotografii.
- Historię starej fotografii przybliży nam po raz kolejny wystawa przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną, przy Parafii Ewangelickiej. Jest to kolejny ukłon dla naszych zakładów fotograficznych oraz edukacja mieszkańców Kalisza – mówi Barbara Fibiger, współorganizator imprezy. - Pamiętamy Wincentego Borettiego i jego legendarną pracownię mieszczącą się na ul. Niecałej, która po 1914 została przejęta przez Dawida Engela. Wystawa zaprezentuje kilkanaście efektów prac zakładów fotograficznych na terenie Kalisza. Przypomnijmy, że Dawid Engel portretował postać marszałka Józefa Piłsudskiego, który w 1927 roku przebywał w Kaliszu.
Tradycyjnie już w Cerkwi Prawosławnej, o godzinie 14:00 odbędzie się koncert chóru Katedralnego Diecezji Poznańsko-Łódzkiej.
- Wśród pasjonatów, którzy przyjeżdżają na tę imprezę z całej Polski nie zabraknie pasjonatów lalek, antyków, staroci. Wydaję się, że ta pasja kolekcjonerska udziela się, a chęć eksponowania i zetknięcia się z publicznością oraz wysłuchania ich ocen jest tak silna, że przyciąga coraz więcej osób z kraju – mówi Barbara Fibiger.
Jak co roku w Święcie ulicy Niecałej udział wezmą kaliskie szkoły w tym Zespół Szkół Gastronimiczno-Hotelarskich w Kaliszu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa a także wszelkiego rodzaju organizacje i stowarzyszenia. Pojawią się stoiska Straży Miejskiej oraz Policji, na których młodzież zapozna się z tematyką bezpieczeństwa, dopalaczy oraz cyber przestępczości.
Na ulicy Niecałej nie może zabraknąć atrakcji dla miłośników motoryzacji oraz dawnych pojazdów. - Pan Andrzej Roszkiewicz przedstawi dwa znakomite pojazdy – cud i podstawowy model techniki samochodowej francuskiej – Citroena 2CV i zawsze mile oglądanej i podziwianej techniki motoryzacji Stanów Zjednoczonych w postaci Chevrolete Corvette – mówi Marek Bogusz. - Uważam, że będzie to można podziwiać, przypomnieć i ocalić od zapomnienia motoryzację, która była początkiem dzisiejszych samochodów.
Po raz czwarty czeka nas mocne rockowe granie w wykonaniu zespołów w z Kalisza i nie tylko w ramach projektu Integracje Muzyczne.
- Imprezą towarzyszącą imprezie będzie już 4. edycja Integracji Muzycznych, pod hasłem integracji lokalnych zespołów muzycznych grających mocniejszą muzykę. Mamy ambicje by łączyć różne środowiska artystyczne – mówi Przemysław Kaczmarek. - W tym roku zagra 5 zespołów z Kalisza, Ostrowa Wlkp. oraz z Poznania – Wizja Lokalna, Side of mind, Rock Maszyna, Rat Eats Cat i Teren prywatny. Pojawi się mocne uderzenie, ballady i będzie to ciekawa propozycja na zakończenie dnia.
Święto ulicy Niecałej ciszy się ogromnym zainteresowaniem i popularnością w Polsce. Chętnych na uczestniczenie w tym projekcie nie brakuje.
- W tym roku zgłosiło się ponad 100 wystawców, którzy chcieliby uczestniczyć w Święcie ul. Niecałej. Jest to dla nas ogromna satysfakcja, że ludzie sami się zgłaszają, wiedząc, że jest to impreza bez dotacji. Wystawiają się z własnej woli – mówi Margota Suszyńska, współorganizator imprezy.
Zapraszamy już 1 września na ul. Niecałą! Na wspólne obchody organizatorzy zapraszają w godzinach 11.00 – 22.00.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)
Wdzięczny Zespół Calisia.pl