Święto Powiatu Kaliskiego. Medale i wyróżnienia wręczone! [Dużo zdjęć]
W hotelu Kristoff*** w Łaszkowie odbyła się uroczystość Święta Powiatu Kaliskiego. Była to doskonała okazja do uhonorowania tych, którzy w minionym, 2022 roku, swoją działalnością wyróżnili się w działając na rzecz rozwoju powiatu kaliskiego w rożnych dziedzinach.
Rada Powiatu Kaliskiego nadała Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”:
- Marii Krawiec - od 17 lat (2006) pełni funkcję Wójt Gminy Lisków. Wcześniej w latach 1998 – 2006 była Radną Rady Powiatu Kaliskiego, a w latach 2002 – 2006 pełniła funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Kaliskiego. Wspiera lokalny folklor i tradycje naszego regionu, dzięki czemu funkcjonują zespoły tańca towarzyskiego, Kapela i Zespół Ludowy „Liskowianie” oraz Orkiestra Dęta. Była również inicjatorką utworzenia w 2017 roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Liskowie oraz Regionalnej Izby Pamięci Gminy Lisków „Dziedzictwo Ziemi Liskowskiej” i Publicznego Żłobka w Liskowie.
- Jolancie Tomczyk - przez 11 lat była nauczycielem w Szkole Podstawowej w Dzierzbinie w gminie Mycielin. Od 1997r. pełniła funkcję najpierw dyrektora Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Dzierzbinie, a potem dyrektorem Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dzierzbinie – Kolonii. Była również Radną Rady Powiatu Kaliskiego Pracowała w Komisji rozwoju, strategii, promocji i współpracy międzynarodowej, w której objęła funkcję wiceprzewodniczącej oraz w Komisji oświaty i zdrowia.
- Janinie Kubiak - swoje życie zawodowe związała ze Wojewódzkim Zakładem Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce, działającym tak złożonej sferze jak ochrona zdrowia psychicznego i terapia uzależnień. Kierowana przez nią od 45 lat jednostka była liderem w zakresie działań restrukturyzacyjnych podejmowanych przy przekształceniu samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2022 roku Pani Janina Kubiak otrzymała Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” podczas otwarcia oddziału uzależnień. Obecnie przebywa na emeryturze.
- Orkiestrze Dętej OSP Blizanów - w 2023 roku obchodzi swoje 120-lecie: Pierwsze zapiski dotyczące powstania orkiestry dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Blizanowie sięgają 1903 roku. Na kartach kroniki zapisano „...Z chwilą powstania straży zorganizowano prawie równocześnie orkiestrę dętą, która początkowo miała 16 instrumentów muzycznych, zakupionych za fundusze pochodzące ze składek wszystkich członków OSP świadcząc po 20 rubli. Do zakupu tych instrumentów dopomogła w dużej mierze rada parafialna na czele z księdzem Choroszyńskim ..." Pierwszym kapelmistrzem nowo powstałej orkiestry był wg kroniki Pan Reszke. Obecnie orkiestra kieruje Alicja Sobczak
- Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP w Rychnowie - w 2023 roku obchodzi swój jubileusz 130- lecia działalności dla rozwoju kultury gminy Blizanów i powiatu kaliskiego. Zgodnie z pierwszymi zapisami w kronice wyłoniła się z działającej od 1909r. Orkiestry Dętej OSP w Rychnowie. Za datę jej odmłodzenia przyjmuje się 1 lutego 1993 r., kiedy to ogłoszono nabór do orkiestry z inicjatywy Mariana Wąsiewicza, przy współudziale Krzysztofa Chenczke, Andrzeja Michalaka ze Społecznego Komitetu Pomocy Szkole. Orkiestra może poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami zdobytymi na przeglądach wojewódzkich, powiatowych, krajowych i zagranicznych. Koncertowała kilkakrotnie w Niemczech i na Łotwie. Aktualnie zespół liczy 35 członków kapelmistrzem od listopada 2018r. jest Jacek Konopczyński
Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał Tytuł Honorowy „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego”:
- Kołu Gospodyń Wiejskich „Okupniczanki”
- ks. kanonikowi Pawłowi Jabłońskiemu
- Henrykowi Kubikowi
- Małgorzacie Miklas
- Dorocie Ostojski
- Patrycji i Adamowi Synowiec
- Jackowi Wolniaczykowi
- Zespołowi Dynamitki
- Szkole Muzycznej nr 2 we Lwowie
Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał Honorowy Tytułu „Osobowość Powiatu”:
- Marzenie Marczyk
- Marzenie Ugornej
- Łukaszowi Durajskiemu
- Romanowi Frątczakowi
- Marianowi Grabowskiemu
- Stefanowi Kobierskiemu
- Tadeuszowi Rzeźniczakowi
Podczas Święta Powiatu obecna była delegacja z Rejonu Baranówka reprezentowana przez burmistrza Oleksandra Migei wraz z żoną dyrektorką Artystycznej Szkoły w Baranówce Julią Eismont – Migei. W uroczystości uczestniczyła również 25 osobowa delegacja z Państwowej Szkoły Muzycznej we Lwowie z dyrektorką Galyną Lavrys na czele i z kierownikiem Chóru z Ukrainy Bochdanem Krywko. Goście z Ukrainy w trakcie ceremonii zaprezentowali swoje tradycyjne pieśni. O warstwę artystyczną zadbał zespół Tre Voci.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)
Wdzięczny Zespół Calisia.pl