Polityka

Sukcesy koalicyjnej większości, budżet państwa i przygotowania do wyborów samorządowych. Dariusz Grodziński pokieruje specjalnym zespołem

2023-12-18 11:00:00 BK

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej z naszego okręgu podsumowali ostatnie wydarzenia i uchwały sejmowe a także zrelacjonowali pracę w Senacie. Chodzi m.in. od ustawę dotyczącą finansowania in vitro przez państwo. Przed Parlamentem spore wyzwanie - praca nad przyszłorocznym budżetem. Kaliskie struktury PO przygotowują się już do wyborów samorządowych. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Udało się wreszcie odwołać urojony, fantomowy rząd Mateusza Morawieckiego, który przeszedł już do historii. Straciliśmy prawie 2 miesiące na udawanie, że PiS będzie w stanie stworzyć większość sejmową. Mamy już to za sobą. Przechodzimy do wyzwań, które czekają nową koalicję, większościową, która wygrała wybory 15 października i została nazwana Koalicją 15 października. Udało nam się w ostatnich sesjach parlamentarnych powołać komisję śledczą, która była zapowiedzią i dotyczy kwestii wyborów kopertowych - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak.  - Zapowiedzi Andrzeja Dudy są optymistyczne. Przy zaprzysiężeniu rządu powiedział, że nie będzie przeszkadzał nowemu rządowi i wyborcom, którzy zdecydowali o takim rozstrzygnięciu w Polsce.

Jak podsumowuje poseł Mariusz Witczak, jednym z sukcesów koalicji demokratycznej było uchwalenie ustawy o in vitro. Sejm nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa przyjął 29 listopada. Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 268 posłów, przeciw było 118, wstrzymało się 50. Klub PiS podzielił się podczas głosowania: były 23 głosy za ustawą, 102 przeciw, 49 wstrzymujących się.

Ustawa o finansowaniu in vitro została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

- Senat 11 kadencji, to zupełnie inny Senat niż był do tej pory. Mamy 66 senatorów, którzy tworzą tzw. koalicję. Tylko 36 senatorów zostało z prawej strony. Działanie Senatu widoczne jest już przy chociażby ustawie o in vitro, która trafiła do Senatu i wyszła do Prezydenta RP bez poprawek, chociaż prawa strona robiła wszystko by odrzucić tę ustawę. Dyskusja była bardzo długa, 4-godzinna. Nie chodziło o różnego rodzaju medyczne aspekty in vitro tylko o finansowanie i dyskusja przerodziła się w czasami nie merytoryczną, a światopoglądową, ideologiczną - mówił senator RP Janusz Pęcherz. 

Kolejnym sukcesem jest odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

- Wizyta nowego premiera rządu koalicyjnego w Brukseli przyniosła bardzo optymistyczne informacje. Udało się odblokować pieniądze z KPO. Pierwsza transza, tj. 5 mld euro wpłynie do końca roku do budżetu państwa. Złożyliśmy wniosek całościowy w ramach KPO. Mamy w tej materii przychylność Komisji Europejskiej - mówił Mariusz Witczak. 

Przed parlamentem spore wyzwanie - prace nad budżetem państwa na 2024 rok. Ma być gotowy w styczniu przyszłego roku.

- Senat ukonstytuował się. Są wybrani przewodniczący komisji senackich, których jest 20. Jestem w Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Budżetu i Finansów Państwa. Zostałem wiceprzewodniczącym tej komisji. Mam duże zadanie przed sobą, bo budżet państwa wejdzie na wokandę. Zakładamy, że Sejm wprowadzi tylko te poprawki, które są konieczne. Tak, żebyśmy zdążyli przygotować budżet i nie było powodu do rozwiązania Parlamentu. Myślę, że wyzwania są bardzo duże, ale atmosfera zarówno sejmowa jak i senacka jest bardzo dobra. Rząd, który odszedł przygotował budżet, ale my tego dokumentu nie dostaliśmy, nie wiemy jak wyglądają finanse państwa. Dlatego musimy przeanalizować ten istniejący budżet, by wiedzieć, co jest do poprawy - mówił senator RP Janusz Pęcherz.

- Budżet, który zostanie wprowadzony do Sejmu będzie traktowany jako budżet kompletnie nowy. Donald Tusk zapowiedział w budżecie szereg podwyżek, m.in. podwyżki dla nauczycieli, dla budżetówki, wydatki związane z programem "babciowe", czy programem in vitro. Program in vitro ma za moment wejść w życie. Wszystkie te rozwiązania muszą mieć odzwierciedlenie w budżecie i nad tym będziemy pracować w pierwszej kolejności - mówił poseł Mariusz Witczak.

Koalicja Obywatelska przygotowuje się już do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Powołany został specjalny zespół, na czele którego stanie Dariusz Grodziński. 

- Odbyliśmy spotkania ze wszystkimi kołami Platformy Obywatelskiej w Kaliszu. Mamy 5 kół, ale będziemy dostosowywać liczbę kół do liczby okręgów, których są 4. Zarząd Platformy Obywatelskiej zdecydował o dwóch uchwałach kierunkowych. Jedna z nich dotyczy wyborów do Sejmiku. Marzena Wodzińska została upoważniona przez nasze środowisko polityczne w Kaliszu do koordynowania prac programowych i personalnych, przygotowywania naszej struktury do wyborów wojewódzkich. Druga uchwałą dotyczy przygotowania naszej struktury do wyborów samorządowych w Kaliszu. Powołaliśmy zespół, który składa się z szefów wszystkich kół i radnych KO. Ten zespół w najbliższym czasie przygotuje propozycje personalne, jeżeli chodzi o kandydatów na radnych. Szefem tego zespołu został Dariusz Grodziński - mówił Mariusz Witczak. 

Koalicja nie zdradza jeszcze nazwiska kandydata na prezydenta Kalisza w nadchodzących wyborach. 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować