Kultura

Statut Kaliski na wystawie w Galerii Kordegarda w Warszawie

2023-11-19 15:00:00 MBP Kalisz

„Patriota/Artur Szyk” - tak zatytułowana jest wystawa, którą od 16 listopada można oglądać w Galerii Kordegarda Narodowego Centrum Kultury na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Lwią część ekspozycji stanowią karty „Statutu Kaliskiego” ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

fot. MBP Kalisz
fot. MBP Kalisz

Dedykowany Józefowi Piłsudskiemu album z 1927 roku przywołuje bezprecedensowe rozwiązanie prawne w średniowiecznej Europie – edykt księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego, który normował sytuację Żydów w Wielkopolsce, stając się z czasem podstawą tolerancji dla wyznawców judaizmu w całej Polsce i późniejszej Rzeczpospolitej. Jego twórca Artur Szyk, iluminator, miniaturzysta i karykaturzysta żydowskiego pochodzenia, przez całe życie deklarował swój patriotyzm i polską przynależność narodową. Stąd też – jak podkreśliła kuratorka wystawy, Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz – myśl przewodnia ekspozycji, która zwraca szczególną uwagę na patriotyczne wątki twórczości artysty.

Iluminowanym kartom „Statutu” towarzyszą pocztówki ilustrowane miniaturami, antywojenne karykatury, druki ulotne oraz mobilizacyjne plakaty z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Oprócz 15 eksponatów z kaliskiej Biblioteki, na wystawie pokazywane są druki ze zbiorów Muzeum Karykatury, Muzeum Plakatu, Muzeum Niepodległości i z kolekcji prywatnych. W otwarciu wystawy uczestniczyli: Robert Kuciński, dyrektor MBP, Anna Kubiak, zastępca dyrektora oraz Arkadiusz Błaszczyk, kierownik Biblioteki Głównej, w której na co dzień przechowywane jest dzieło Artura Szyka.

Wystawę w Galerii Kordegarda można oglądać do 10 grudnia 2023 r.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować