Społeczne

Stare fotografie odnalezione w Orlim Stawie

2021-01-13 11:20:27 red za ZUOK "Orli Staw"

Kilkanaście starych fotografii odnaleziono w odpadach przywiezionych do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Dzięki spostrzegawczości Łukasza Werbińskiego, kierownika sortowni i kompostowni udało się ocalić je od zniszczenia.

fot. ZUOK Orli Staw
fot. ZUOK Orli Staw

Najprawdopodobniej są to pamiątki żołnierzy z okresu służby wojskowej odbytej w jednostce w Sejnach - Fotografie datowane są na lata 30. XX wieku. Ponieważ na jednym ze zdjęć widnieje podpis Tłokinia 4.VIII.35 r. zdecydowano, że zostaną one przekazane do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku. Odnalezione, stare fotografie to kolejna cenna rzecz uratowana przez pracowników Zakładu „Orli Staw” - informuje Piotr Szyszkiewicz specjalista ds. edukacji i informacji w ZUOK Orli Staw.

Wcześniej w zakładzie ocalono książkę pt. „ZIEMIA I MORZA, czyli Opis Fizyki Kuli Ziemskiej” z 1873 roku przekazaną do Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Już niedługo renowacji zostanie poddana, odnaleziona w ubiegłym roku niezwykle ciekawa i rzadka pozycja wydawnicza, pochodząca z okresu dwudziestolecia międzywojennego, pt. PARLAMENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 1919-1927.

- W ten sposób udało się ochronić od zniszczenia kolejną ciekawą pamiątkę z lat minionych. Przekazana do Gminnej Biblioteki pozostanie na wieki w pamięci potomnych – informuje Piotr Szyszkiewicz.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować