Stanęli w obronie polskich sądów - 3 lipca może być za późno!

2018-06-12 10:10:00 BK

W blisko 90 miastach w Polsce, w tym w Kaliszu odbyły się wczoraj demonstracje w obronie niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Obywatele RP, KOD Kalisz oraz mieszkańcy zgromadzili się pod historycznym napisem “Przywrócić godność prawu”.

fot. Organizatorzy
fot. Organizatorzy

“Nie ma wolności bez państwa prawa” czy “Europo nie odpuszczaj” – takie hasła pojawiły się na kartkach i transparentach kaliszan, którzy przyszli 11 czerwca pod gmach Sądu na al. Wolności.

Demonstracje odbywają się w związku z ważnymi dla Polski wydarzeniami – rozstrzyga się czy Komisja Europejska zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości ustawę o Sądzie Najwyższym, według opozycji sprzeczną ze standardami państwa prawa.

- Bronimy niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Teraz rozstrzyga się, czy Komisja Europejska zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości ustawę o Sądzie Najwyższym. Chcemy, by KE zobaczyła naszą determinację. Sąd Najwyższy to ostatni bastion demokracji. To on zatwierdza ważność wyborów. Dlatego tak ważne jest, by był niezależny. Ustawa autorstwa PiS nie daje takiej gwarancji – mówi Tomasz Wasiak, KOD Kalisz.

W blisko 90 miastach w Polsce odbyły się demonstracje pod hasłem
“Europo nie odpuszczaj”. W ramach akcji powstała petycja do Przewodniczącego Komisji Europejskiej:

Jako przedstawiciele organizacji obywatelskich w Polsce wzywamy Komisję Europejską do podjęcia niezwłocznych działań w celu zapobieżenia postępującemu demontażowi niezależnego sądownictwa w naszym kraju.

Od przejęcia władzy jesienią 2015 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości dokonał systematycznego podporządkowania władzy sądowniczej władzy wykonawczej oraz upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Komisja Europejska wielokrotnie krytykowała niekonstytucyjne i naruszające fundamentalne zasady trójpodziału władzy zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, sądach powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Proces niszczenia wolnych sądów w Polsce zostanie wkrótce dopełniony. 3 lipca na mocy niekonstytucyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym blisko 40 proc. sędziów SN może przejść na wymuszoną przedwczesną emeryturę. Zastąpią ich nominaci upolitycznionej już Krajowej Rady Sądownictwa, w pełni kontrolowanej przez rząd. Liczba sędziów SN zostanie znacząco zwiększona i nowi, z nadania politycznej KRS, stanowić będą aż 60 proc. Będzie to ostatni akt przejmowania sądów przez partię rządzącą.

Komisja Europejska może zapobiec temu scenariuszowi, który w innym przypadku będzie miał dalekosiężne negatywne skutki nie tylko dla Polski, lecz także całej Unii Europejskiej(…)

Pełna treść listu i petycji pod linkiem: europonieodpuszczaj.pl/podpisz-list

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować