Motoryzacja

Spowodował kolizję na skrzyżowaniu w Kaliszu. Okazało się, że jest pod wpływem alkoholu

2024-03-26 11:00:00 red. za KMP Kalisz

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali prawo jazdy nietrzeźwemu kierowcy, który był sprawcą kolizji drogowej. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 68-latka blisko półtora promila alkoholu. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet trzech lat pozbawienia wolności.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Do zdarzenia doszło w weekend na jednym ze skrzyżowań w KaliszuZ ustaleń policjantów wynikało, że kierowca citroena nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu seatem. Doszło do zderzenia obu pojazdów. Na szczęście żaden z uczestników kolizji nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Już podczas rozmowy z 68-letnim sprawcą kolizji policjanci nabrali podejrzeń, co do jego stanu trzeźwości. Chwilę później badanie potwierdziło, ich przypuszczenia. Okazało się, że kierowca citroena miał w organizmie blisko półtora promila alkoholu. Jego nieodpowiedzialne zachowanie mogło doprowadzić do tragedii na drodze.

Policjanci zatrzymali 68-latkowi prawo jazdy. O tym na jak długo, zadecyduje wkrótce sąd. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara trzech lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na dłuższy czas.

Każdy uczestnik ruchu drogowego, a zwłaszcza kierujący samochodem powinien znać przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, dlatego przypominamy:

Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Jest to wykroczenie zagrożone: grzywną nie niższą niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł), aresztem do 30 dni, zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz kara pieniężna od 5 000 zł do 60 000 zł).

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować