Kultura

Spotkanie z Archeologią i Historią w Rezerwacie na Zawodziu! [program]

2024-06-10 12:00:00 red.

Koncert muzyki dawnej, ognisko, zwiedzanie Rezerwatu z przewodnikiem czy warsztaty ceramiczne - Już w niedzielę, 16 czerwca, odbędzie się Festyn Archeologiczno - Historyczny w Rezerwacie Zawodzie-Kalisz. Wydarzenie organizowane przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, w ramach Europejskich Dni Archeologii. 

EDA2024
EDA2024

Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 12:00 do 18:00Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu, Bolesława Pobożnego 87-105.

Na zwiedzających będą czekały warsztaty ceramiczne, warsztaty rozpoznawania skał i minerałów, oprowadzanie po obiekcie z przewodnikiem, ognisko z kiełbaskami a także prelekcje naukowe.

16 czerwca będziemy mogli poczuć się jak prawdziwi archeolodzy i zobaczyć jak wygląda ta praca. Nie zabraknie warsztatów archeologicznych, piaskownicy wykopaliskowej, rekonstrukcji historycznych, wystawy prac plastycznych. Będzie można spróbować swoich sił w grach średniowiecznych, zobaczyć jak wygląda bicie monet, a także wysłuchać koncertu muzyki dawnej, w wykonaniu zespołu Rodzanice.

Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, jako stowarzyszenie, które zgodnie ze statutem „ma na celu krzewienie i upowszechnianie nauki, oświaty i kultury, prowadzenie regionalnych badań naukowych, w szczególności dotyczących Wielkopolski południowo-wschodniej (czyli regionu pozostającego w historycznym, kulturowym, społecznym oraz gospodarczym oddziaływaniu Kalisza) w zakresie różnych gałęzi nauki, a także działanie na rzecz aktywizacji ochrony zabytków” w ub.r. dołączyło do grona organizatorów Europejskich Dni Archeologii, aby obok największych instytucji kultury, takich jak m. in. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie czy Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, zorganizować obchody tego ważnego wydarzenia także w Kaliszu.

Europejskie Dni Archeologii (#EDA), zainicjowane w roku 2010 jako wydarzenie francuskie, realizowane są w Polsce od 2019 roku pod postacią różnorodnych wydarzeń prezentujących bogactwo dziedzictwa archeologicznego oraz promujących i przedstawiających zabytki archeologiczne. Adresowane są do szerokiego grona odbiorców, od pasjonatów archeologii po rodziny z dziećmi. W 2022 roku w Europie odbyło się ponad tysiąc wydarzeń, w Polsce było ich prawie sto. 

Program

12:30 Oprowadzanie po obiekcie z przewodnikiem

13:00 Warsztaty ceramiczne

14:00 Warsztaty rozpoznawania skał i minerałów

14:30 Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

15:00 Oprowadzanie po obiekcie z przewodnikiem

16:00 Ognisko z kiełbaskami

17:00 Koncert muzyki dawnej - zespół Rodzanice

 
Prelekcje naukowe

12:15 - Grzegorz Szczurek, Maciej Kaczmarek

Późnobrązowe znaleziska gromadne przedmiotów metalowych na Pomorzu. Konceptualizacja zjawiska deponowania dóbr na przykładzie skarbów z Kalisk, pow. szczecinecki, woj. zachodniopomorskie

13:00 - Leszek Ziąbka

Nowe spojrzenie na problematykę Calisii Ptolemeuszowej i jej wpływ na kształtowanie się osadnictwa

13:45 - Małgorzata Walczak - Kubiak

Rola ruchu rekonstrukcji historycznej w popularyzacji odkryć archeologicznych

14:30 - Adam Kędzierski

Gdzie palatyn Sieciech wybijał monety?

15:15 - Anita Przybysz

Wykorzystanie surowców skalnych we wczesnym średniowieczu na przykładzie piaskowcowej Kolegiaty na Zawodziu.

 
Bilet wstępu kosztuje 1 zł. Z Kartą Mieszkańca wejście jest bezpłatne!

 

Wydarzenie organizowane przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, w ramach Europejskich Dni Archeologii. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować