Kultura

Spotkanie z Andrzejem Pągowskim w Wieży Ciśnień

2023-05-22 10:30:00 WKST

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Twórca plakatów, grafik, scenografii teatralnych i filmowych, Andrzej Pągowski, będzie gościem OKP Wieża Ciśnień. W galerii przy Górnośląskiej 66a artysta pojawi się w piątek, 26 maja.

OKP Wieża Ciśnień
OKP Wieża Ciśnień

Przypomnijmy, że do 11 czerwca można oglądać wystawę Andrzeja Pągowskiego, zatytułowaną "Apetyt na teatr". Ekspozycja, której wernisaż miał miejsce 5 maja, jest wydarzeniem towarzyszącym 63. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym. Spotkanie z twórcą odbędzie się w piątek, 26 maja, w Galerii Wieża Ciśnień, o godzinie 18.30.

Andrzej Pągowski to wybitna postać życia artystycznego. Jest autorem scenografii teatralnych i filmowych, scenariuszy filmów i teledysków. Przez wiele lat jego specjalnością był plakat teatralny i filmowy. Wśród reżyserów, do których filmów i sztuk tworzył plakaty, są niemal wszystkie nazwiska polskiego kina.

Andrzej Pągowski to twórca całkowity, legenda krajowej grafiki, dziecko Polskiej Szkoły Plakatu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie zdobył dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu profesora Waldemara Świerzego. W 1978 roku zdobył Brązowy Medal na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie za pracę dyplomową “Mąż i żona”. Od tamtego momentu spod jego ręki wyszło około 2 000 plakatów. W bogatym portfolio twórcy znajdują się prace prezentowane w czasopismach (m.in. “Playboy”, "Brief"), plakaty filmowe realizowane dla cenionych reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland, czy Andrzeja Wajdy, plakaty społeczne (cykl „Papierosy są do dupy”), telewizyjne spoty (dla kanału Discovery Historia) oraz plakat "Uśmiech wilka" zasilający kolekcję stu najlepszych plakatów na świecie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku. Na wystawie znajdą się prezentowane drugi raz w Polsce i na świecie rzeźby, wykonane na podstawie znanych i znaczących w dorobku artystycznym Pągowskiego plakatów, prace graficzne oraz malarskie.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować