Sportowe archiwum rodzinne Bronisława Ekerta

2014-04-01 12:48:00 Archiwum Państwowe w Kaliszu

Archiwum Państwowe w Kaliszu w ramach III Marcowego Maratonu Archiwalnego zorganizowało 28.03.2014 r. spotkanie z cyklu „Moje archiwum rodzinne” z Bronisławem Ekertem – gimnastykiem i wybitnym trenerem KKS „Włókniarz” w Kaliszu.

fot. Archiwum Państwowe w Kaliszu
fot. Archiwum Państwowe w Kaliszu

Słowo wstępne wygłosiła dyrektor APK dr Grażyna Schlender, która nawiązała do cyklu spotkań „Moje archiwum rodzinne”, które od 2014 r. prowadzi kaliskie archiwum. Cykl skierowany jest dla wszystkich, którzy chcą tworzyć i mają archiwa rodzinne. W kaliskiej placówce, tak jak w 33 archiwach państwowych, utworzony został punkt konsultacyjny „Archiwa Rodzinne”. Tytułem wstępu dyrektor APK dr Grażyna Schlender przedstawiła historię Kaliskiego Klubu Sportowego od 1925 r. do chwili obecnej. Początkowo nosił nazwę KKS Bielarnia, później KKS „Włókniarz”. W 1992 r. podzielił się na dwa kluby: KKS Hellena (obecnie Kaliskie Towarzystwo Kolarskie) oraz klub piłkarski WISTIL (obecnie KKS Włókniarz 1925 Kalisz).
Bronisław Ekert swoją opowieść rozpoczął od czasów harcerskich, kiedy to w 1945 r. wstąpił do drużyny harcerskiej przy Szkole Podstawowej Nr 7 im. Lisa Kuli w Kaliszu. Pierwsze kroki w karierze sportowej stawiał w 1947 r. jako bokser. Uprawianie sportu kontynuował we wojsku, gdzie należał do klubu „Gwardia Wisła” w Krakowie. Po wojsku związał się z sekcją gimnastyki sportowej KKS „Włókniarz”, najpierw jako zawodnik, później instruktor i trener. Był założycielem Koła Sportowego przy Szkole Włókienniczej w Kaliszu, Ogniska TKKF przy Fabryce Firanek i Koronek “HAFT” w Kaliszu i „Gimnastyrio – Bruno” w Grecji. Do chwili obecnej jest czynnym działaczem sportowym. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień z pobytu w Moskwie podczas Olimpiady w 1980 r. i poznania tyczkarza Władysława Kozakiewicza. Opowiedział również o wyjeździe do Grecji, o pierwszych dniach pracy w studiu gimnastycznych bez znajomości języka greckiego, pracy w greckich klubach: ARIS NIKEAS ATENY i JONIKOS ATENY oraz znajomościach, jakie zawiązał z trenerami Kazimierzem Górskim i Jackiem Gmochem.
Ważnym momentem spotkania było przekazanie do zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu materiałów ze zbiorów prywatnych Bronisława Ekerta. Jak podkreśliła dyrektor dr Grażyna Schlender, po raz pierwszy osoba, która miała prelekcję nt. swoich zbiorów rodzinnych przekazała je do Archiwum w obecności zgromadzonych gości. Są to m.in. dyplomy, zdjęcia, odznaczenia i legitymacje. Stanowić one będą ważne źródło badań dla wszystkich historyków i dla ludzi, którzy interesują się sportem.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować