Sport

Spokojnie jedną! AWS Energa Szczypiorno Kalisz wygrywa z MTS-em Żory i zostaje w ORLEN Superlidze Kobiet!

2024-05-23 15:00:00 Biuro Prasowe AWS Energa Szczypiorno Kalisz

AWS Energa Szczypiorno Kalisz pokonało MTS Żory 30:29 (11:15) i wywalczyło utrzymanie w ORLEN Superlidze Kobiet. MVP spotkania została wybrana skrzydłowa kaliskiej drużyny Milena Kaczmarek.

Kaliszanki po meczu w Żorach miały trzy bramki przewagi. Jasne było, że przyjezdne będą szybko chciały nadrobić stratę. Jednak po nieudanych akcjach z obu stron w 3. minucie gry o czas poprosił trener gospodyń Pether Krautmeyer. Lepiej czas wykorzystały żorzanki, które w 5. minucie po bramkach Olesi Donets i Moniki Grucy prowadziły 0:2. Kaliszanki odpowiedziały trafieniem Oleksandry Zamyshliak, jednak to MTS zaczął dominować na parkiecie. W 11. minucie przyjezdne prowadziły czterema bramkami 3:7, a po kwadransie przewaga wynosiła już pięć trafień 4:9. Sygnał do odrabiania strat dała Milena Kaczmarek, to dzięki jej dwóm trafieniom oraz Pauliny Kucharskiej i Katarzyny Wilczek przewaga MTS stopniała do dwóch bramek – 8:10. Żorzanki jednak nie odpuszczałyi w ostatnich dwóch akcjach podwyższyły przewagę do czterech trafień. W ostatniej akcji tej części meczu miały bezpośredni rzut karny, jednak Karolina Herian zamiast do braki trafiła w twarz Martyny Borysławskiej za co dostała czerwoną kartkę. Mimo to MTS prowadził po 30. minutach 11:15.

Kaliszanki wiedziały, że przy takiej przewadze awans do ORLEN Superligi Kobiet mają żorzanki. Dlatego drugą część spotkania otwarły dwoma trafieniami – Wiktorii Gliwińskiej i Martyny Borysławskiej. W 33. minucie było 13:15. To jednak nie zatrzymało żorzanek, które dwie minuty później prowadziły znów różnicą pięciu bramek 13:18. Wtedy znów nastąpił zryw gospodyń, które w 42. minucie znów miały dwie bramki straty – 18:20. Mecz się wyrównał, lecz stopniowo stratę zmieszały kaliszanki, które ostatecznie po bramce Darii Miłek w 51. minucie doprowadziły do remisu 24:24. Do końca meczu żadna z drużyn nie mogła wyjść na więcej niż jedną bramkę przewagi. Ostatecznie wojnę nerwów wygrały kaliszanki, które wygrały 30:29.

AWS Energa Szczypiorno Kalisz – MTS Żory 26:29 (11:15)

AWS Energa Szczypiorno Kalisz: Kukharchyk, Prudzienica – Pilitowska, Zamyshliak 2, Konatar 3, Lisewska 4, Stanisławczyk 1, Miłek 3, Gliwińska 3, Wilczek 2, Kucharska 2, Kaczmarek 7, Borysławska 3

Kary: 4 minuty (po 2 minuty – Lisewska, Kaczmarek)

Karne: 3/3

MTS Żory: Piotrowska, Opelt – De Sousa Lira 2, Gruca 3, Donets 7, Wołczyk 2, Kanicka 2, Herian, Sójka 7, Pędziwiatr 3, Barska 1, Opara 2

Kary: 10 minut (po 2 minuty – Donets, Kanicka, Herian, Sójka, Barska) – cz. kartka – Herian