Społeczne

Schody na cmentarz droższe niż zakładano o 100 tysięcy złotych. Urząd tłumaczy, że to przez wojnę w Ukrainie.

2022-07-31 10:00:00 MW

Miasto 20 lipca poinformowało, że ruszyły prace związane przebudową schodów prowadzących do cmentarza rzymsko-katolickiego przy ul. Górnośląskiej. Wartość inwestycji to 346 tysięcy złotych, a termin zakończenia prac to koniec sierpnia. Jednak ta inwestycja według pierwotnego harmonogramu powinna zostać wykonana do 10 czerwca i być o 100 tysięcy złotych tańsza.

zdjęcie ilustracyjne/fot. Magdalena Bartnik
zdjęcie ilustracyjne/fot. Magdalena Bartnik

Jak przekazuje Urząd Miasta 28 grudnia 2021 roku opublikowano informację o wyborze oferty najkorzystniejszej. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone było w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy Pzp.

Przetarg wygrała firma EKO-NAJ Artur Różewicz, która zaoferowała pierwotnie za wykonanie inwestycji kwotę 245.443,18 zł.

 

Inne oferty w tym przetargu to:

- Izabela Mikulska USŁUGI KAMIENIARSKO BUDOWLANE, 26-060 Chęciny, cena oferty: 259.928,95

- ANDRZEJ KOSIOR ZAKŁAD BUDOWLANY BUD. MIESZKAŃ. I INFRASTRUKTURY TOWARZYSZĄCEJ, 62-800 Kalisz, cena oferty: 349.500,00

- PB HAUS Sp. z o.o. Sp. K., 64-100 Leszno, cena oferty: 516.723,15

 

Jednak z komunikatu Urzędu miasta z 20 lipca czytamy, że „wartość inwestycji to 346 tysięcy złotych.”, czyli o ponad 100 tysięcy złotych więcej niż pierwotnie zakładano i zatwierdzono w przetargu. Dlatego zapytaliśmy ratusz skąd wzięła się ta różnica? - W trakcie realizacji inwestycji wykonawca wystąpił z pismem o podwyższenie wynagrodzenia oraz przedłużenie terminu realizacji inwestycji w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, a co za tym idzie gwałtownym wzrostem cen materiałów budowlanych w szczególności granitu, który stanowi najbardziej cenotwórczy element materiałów potrzebnych do realizacji zadania. Zgodnie z art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp zmiana umowy, w tym zmiana wynagrodzenia, jest dopuszczalna, jeżeli wynika z okoliczności, których zamawiający nie mógł przewidzieć, a taką jest wybuch wojny na Ukrainie. W ocenie Zamawiającego (Miasta Kalisza) nastąpił gwałtowny wzrost cen w porównaniu do kalkulacji przy składaniu ofert. Zatem z przyczyn niezależnych od Wykonawcy zaszła potrzeba zmiany wynagrodzenia. W oparciu o wyceny producentów dokonano rewaloryzacji pierwotnej kwoty na kwotę 345.484,00 . Aneks nr 1 został zawarty 16 maja 2022 r. - informuje Katarzyna Ciupek rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Dopytaliśmy czy takie działanie zostało zatwierdzone przez odpowiednie wydziały i biuro prawne - Działając zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych oraz Regulaminem udzielania zamówień publicznych w Urzędzie Miasta Kalisza, których wartość jest równa lub przekracza 130 000 PLN netto, zmiany w umowie w sprawie zamówienia publicznego sprawdzane są przez stanowisko pracy ds. zamówień publicznych co do możliwości dokonania zmiany umowy w zgodności z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Biuro radców prawnych sprawdza, czy pod względem formalno-prawnym zmiana nie budzi zastrzeżeń, natomiast Skarbnik Miasta Kalisza, czy w budżecie Miasta zostały zabezpieczone środki na dokonanie zmiany. Wszystkie te okoliczności zaistniały przy zmianie umowy oraz zostały potwierdzone przez jednostki merytoryczne pieczątką z podpisem – tłumaczy K. Ciupek.

Co ciekawe pierwotny termin wykonania inwestycji zakładał jej zakończenie na 10 czerwca, teraz ten czas wydłużono do końca sierpnia.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować