Społeczne

Samorząd dla Dziedzictwa 2022 - Kalisz wśród najlepszych!

2022-09-27 08:00:00 WKST

Kalisz uzyskał nominację do grona najlepszych gmin realizujących Gminne Programy Opieki nad Zabytkami. To decyzja jury, organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa”.

fot. Przemysław Szczeblewski, PrzemoDronPhoto
fot. Przemysław Szczeblewski, PrzemoDronPhoto

Z ogromną dumą informujemy, że decyzją jury konkursowego pod przewodnictwem prof. Moniki Murzyn-Kupis z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zatwierdzoną przez Generalnego Konserwatora Zabytków dr. Jacka Selina, w kategorii duże i średnie gminy miejskie (powyżej 50 tysięcy mieszkańców) Miasto Kalisz otrzymało nominację w tegorocznym Konkursie. W tej kategorii nominację otrzymało także Miasto Zabrze.

Ogólnopolski konkurs „Samorząd dla Dziedzictwa” organizowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków. Narodowy Instytut Dziedzictwa realizuje procedurę konkursową w imieniu Generalnego Konserwatora Zabytków oraz pełni funkcję sekretariatu konkursu.

Celem konkursu jest promocja i upowszechnianie najlepszych wzorców w zakresie opracowywania i wdrażania gminnego programu opieki nad zabytkami. Konkurs jest skierowany do samorządów gminnych, które wzorowo wywiązują się z obowiązku tworzenia i realizacji tych programów. Zgłoszenia oceniane są w 3 kategoriach: duże i średnie gminy miejskie, małe gminy miejskie, oraz gminy miejsko-wiejskie i wiejskie.

W maju Prezydent Miasta Kalisza zgłosił Gminny Program Opieki nad Zabytkami dla Miasta Kalisza na lata 2017-2020 oraz jego wdrażanie do III edycji Konkursu.

Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych w konkursie „Samorząd dla Dziedzictwa” odbędzie się podczas uroczystego spotkania Warszawie w listopadzie 2022 r.

Nagrodzone samorządy, laureaci i wyróżnieni, otrzymają dyplomy oraz pamiątkowe tablice. Dodatkowo, Narodowy Instytut Dziedzictwa wyprodukuje filmy promujące dziedzictwo kulturowe gmin, które otrzymają tytuł laureata konkursu, udzielając gminie nieodpłatnej licencji na jego rozpowszechnianie.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować