Kultura

Rusza VIII Festiwal "Jesień Organowa" w Chełmcach

2023-09-18 08:52:41 Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka"

Na przełomie września i października rusza ósma odsłona Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Jesień Organowa - Chełmce 2023”, organizowanego przez Fundację „Inicjatywa dla Opatówka” oraz Parafię pw. Narodzenia NMP w Chełmcach. W programie wydarzenia znajdą się trzy koncerty festiwalowe oraz dwa koncerty edukacyjne dla najmłodszych melomanów.

Jesień organowa
Jesień organowa

W ramach Festiwalu odbędzie się łącznie pięć różnorodnych koncertów. Wszystkie odbędą się w Sanktuarium Narodzenia NMP w Chełmcach. Pierwszy koncert festiwalowy już 24 września o godz. 17:20, a na inaugurację festiwalu wystąpi Chór Kameralny WPA UAM pod dyrekcją Beaty Szymańskiej, z kolei przy organach zasiądzie Jarosław Tarnawski z Poznania. W programie tego koncertu znajdą się organowe dzieła takich kompozytorów jak m.in. F. Mendelssohn-Bartholdy, M. Reger, F. Liszt, z kolei chór wykona kompozycje takich autorów jak m.in. P. Jańczaka, M. Zieleńskiego czy E. Hagenberg.

Dwa kolejne festiwalowe koncerty odbędą się w dniach 8 i 29 października o godz. 17:20. Z kolei wydarzeniem towarzyszącym będą koncerty edukacyjne „Z organami w roli głównej” w formie hybrydowej, zaplanowane na 16 października w godz. 9:30 i 11:00.

Zainteresowane szkoły, grupy zorganizowane lub indywidualni słuchacze mogą zgłaszać swój udział mailowo: fundacja@inicjatywa.opatowek.pl lub poprzez media społecznościowe Fundacji. Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych ma charakter bezpłatny.

Organizatorami „Jesieni Organowej” są Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka" i Parafia pw. Narodzenia NMP w Chełmcach. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem  Biskupa Kaliskiego Damiana Bryla oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – projekt realizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Dyrektorem artystycznym „Jesieni Organowej” jest Łukasz Mosur, zaś za sprawy organizacyjne odpowiada Mateusz Walczak. Z ramienia parafii Festiwal koordynuje ks. kan. Jerzy Salamon. Słowo o muzyce opowie Izabela Pinczewska-Kubiak.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować