Edukacja

Rusza egzamin ósmoklasisty! Dziś język polski [zdjęcia]

2023-05-23 09:30:00 red.

23 maja rozpoczął się kolejny maraton egzaminów - tym razem ósmoklasisty. O godzinie 9:00 uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpili do sprawdzianu z języka polskiego. Przed egzaminem odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 18 w Kaliszu.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Już we wtorek ruszył pierwszy z egzaminów ósmoklasistów w 2023 roku. 23 maja uczniowie piszą sprawdzian z języka polskiego. Dzień później zmierzą się z egzaminem z matematyki, a w czwartek 25 maja przyjdzie czas na test z języka obcego. 

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Egzaminu nie można jednak nie zdać. Nie ma określonego minimalnego progu punktów, który należy osiągnąć. Wyniki egzaminów obok ocen na świadectwie mają duże znaczenie w rekrutacji do szkół średnich.

Harmonogram:

  • 23 maja, wtorek - język polski. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa 120 minut. Arkusze obejmują część testową oraz część z wypracowaniem. Maksymalnie uczeń może zdobyć tu 45 punktów;
  • 24 maja, środa - matematyka. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa 100 minut. Arkusze obejmują zadania zamknięte i zadania otwarte. Maksymalnie uczeń może zdobyć tu 25 punktów;
  • 25 maja, czwartek - język obcy. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa. Arkusze obejmują część testową i pisemną wypowiedź. Maksymalnie uczeń może zdobyć tu 30 punktów.

Największa liczba punktów, jaką uczeń może łącznie uzyskać na egzaminie ósmoklasisty 2023 to 100. Nawet jeśli absolwent uzyska 0 punktów, nie będzie to miało wpływu na ukończenie przez niego szkoły podstawowej.

Uczniowie poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty 3 lipca. Zostaną one ogłoszone w systemie ZIU, do którego każdy uczeń będzie musiał się zalogować, aby poznać liczbę punktów, którą uzyskał na egzaminie. 

6 lipca to termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji. Tego dnia również zdający egzaminy ósmoklasisty otrzymają te zaświadczenia i informacje ważne w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować