Rolnicy zablokowali DK25 na trasie Ostrów-Kalisz! Są przeciwni budowie obwodnicy w wariancie wskazanym przez GDDKiA [zdjęcia, wideo]

2022-12-15 13:00:00 BK

Spory korek samochodów powstał po godzinie 10:00 na drodze krajowej nr 25 na trasie od Skalmierzyc do Fabianowa. Rolnicy wyjechali ciągnikami by spowolnić ruch w ramach kolejnego protestu. Tym razem sprzeciwiają się wskazanemu przez Komisję GDDKiA wariantowi przebiegu obwodnicy Kalisza. - Sytuacja jest patowa a urzędnicy w tej sprawie nic nie robią - mówią rolnicy z regionu.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Kilkadziesiąt ciągników czekało w gotowości w Skalmierzycach już przed godziną 10:00, by w ramach protesty wyjechać na DK25 i przez 3 godziny spowalniać ruch. Przejadą ze Skalmierzyc do Fabianowa i z powrotem kilkukrotnie. Przyczyną protestu jest wskazanie wariantu nr 5 obwodnicy Kalisza przez Komisję Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych GDDKiA. Wariantowi temu przeciwne są władze gminy Skalmierzyce, mieszkańcy, rolnicy. 

- Zaproponowałem wariant kompromisowy wzdłuż granicy między Kaliszem a gminą Nowe Skalmierzyce, na który była zgoda społeczna. Ten wariant nr 6 na posiedzeniu KOPI został wybrany do dalszej procedury. Protokół ze spotkania miał zostać sporządzony w ciągu 3 tygodni. Trwało to jednak dłużej. Napisaliśmy pismo do GDDKiA, dlaczego po 2 miesiącach nie ma jeszcze protokołu z posiedzenia komisji. Po dwóch dniach otrzymaliśmy ten protokół drogą mailową. Wnioski w nim zawarte okazały się zupełnie inne niż te, które padły podczas posiedzenia KOPI. Wybrano wariant nr 5 - mówił Burmistrz Gminy Nowe Skalmierzyce Jerzy Walczak. - Była zgoda społeczna na wariant nr 6, który jest dobry dla wszystkich, najbardziej racjonalny, wykorzystuje obecny fragment obwodnicy Skalmierzyc, gdzie grunty pod drugi pas ruchu już są wykupione, obiekty inżynieryjne również są przygotowane.

Zobaczcie wideo z protestu rolników na DK25

- Za czasów komunizmu był to sabotaż, czyli marnowanie państwowych pieniędzy. Wystarczy jechać do Kalisza by zobaczyć. Są zrobione wiadukty, wykupiona jest ziemia, obwodnica przygotowana do produkcji. Stoi 25 lat  i ani Platforma Obywatelska ani PSL tej inwestycji nie dokończyli. Rząd chce teraz robić obok drugą obwodnicę - mówi zbulwersowany rolnik z Boczkowa.

- Samorządowcy gminni powinni wziąć pod uwagę, że jest to rejon rolniczy typowo warzywniczy, ziemie wysokiej klasy. Jak przetną te ziemie obwodnicą to nam nic nie zostanie jak zwijać żagle. Jeśli my nie będziemy produkować i płacić podatków to urzędy nie będą miały z czego żyć - mówi Jacek Ciesiółka, rolnik z gminy Skalmierzyce produkujący kalafiora, kapustę, ziemniaki, cebulę. - Jak można doprowadzić do tego, żeby przeciąć na szagę wszystkie pola. Rolnicy mają infrastrukturę wodną zainstalowaną, która kosztowała setki tysięcy złotych. Kto jest w stanie zwrócić te pieniądze?

- Zostaliśmy prawdopodobnie oszukani dlatego, że uzgodniony był wariant przebiegu obwodnicy Kalisza nr 6, zaproponowany przez Burmistrza, uzgodniony z władzami Kalisza. Nagle okazuje się, że w protokole KOPI istnieje niekorzystny wariant nr 5. Tnie on nasze działki pod bardzo ostrym kątem niszcząc infrastrukturę na tych działkach od nawadniana pól, meliorację, dojazd do pól. To najgorszy wariant dla kierowców. Nie będą mogli korzystać z niego kierowcy jadący do Kalisza. Ta obwodnica, po której jeżdżą zostanie niewykorzystana - mówią mieszkańcy Trkusowa. 

Wariant nr 5 ma biec od Skalmierzyc przez pola a wyjdzie przy ulicy Poznańskiej na wysokości Cmentarza Komunalnego. Kompromisowy wariant miał przebiegać starym śladem do wysokości miejscowości Gniazdów, a następnie w lewo wzdłuż istniejącej obwodnicy i do ulicy Poznańskiej. Wjazd do Kalisz znajdowałby się od strony ulicy Wrocławskiej. 

- To są działki wielkości od 1 do 2 hektarów i będą cięte pod bardzo ostrym kątem więc zostaną skrawki, małe trójkąty. To będzie w zasadzie do wyrzucenia, nie wjedzie tam nawet maszyna - mówił Karol Frąszczak, koordynator protestu. - Naszą rolą jest produkować żywność a stać na drodze, ale niestety jesteśmy do tego zmuszeni.

Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych GDDKiA wskazała wariant przebiegu obwodnicy Kalisza do dalszych prac. Pobiegnie poza granicami miasta, tzw. wariantem nr 5.

Procedowane były trzy wariant przebiegu obwodnicy Kalisza:

  • wariant 1 przebiegający w granicach miasta Kalisz, wykorzystujący w największym stopniu istniejąca obwodnice Nowych Skalmierzyc, powodujący jednak znaczną ilość wyburzeń;
  • wariant 5 stanowiący tzw. dalekie obejście miasta Kalisz, korzystny pod kątem najmniejszej liczby wyburzeń oraz przebiegający nowym śladem;
  • wariant 6 wykorzystujący częściowo przebieg wariantu 5 oraz częściowo przebieg istniejącej obwodnicy Nowych Skalmierzyc.

Podczas posiedzenia Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, które odbyło się 30.09.2022r., obradujący jako najkorzystniejszy ocenili wariant 6., który powstał na skutek protestu władz samorządowych Nowych Skalmierzyc, jest wariantem wynikowym, stanowiącym połączenie wariantów 5 i 1 . 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować