Społeczne

Rolnicy protestują w Opatówku! Utrudniony ruch od Szczytnik do Zdun [zdjęcia, wideo]

2024-02-23 14:30:00 BK

Rolnicy w całej Polsce nie poddają się i kolejny dzień wyjechali ciągnikami na ulice by protestować. W naszym regionie, w powiecie kaliskim, blisko 100 maszyn rolniczych spowalnia ruch na trasie Kalisz-Sieradz. 

fot. Calisia.pl
fot. Calisia.pl

Tym razem rolnicy z powiatu kaliskiego, 23 lutego, od godziny 10:00 utrudnili ruch pojazdów na DK 12, na odcinku od Marchwacza w gminie Szczytniki do Zdun w gminie Opatówek.

Protest rolników w Opatówku. WIDEO

- Ja jestem pod wrażeniem liczby osób, które biorą udział w tych protestach, bo niedawno był protest u nas, ale też w Skarszewie. A dziś jest znowu około 100 ciągników, 300 protestujących i to napawa optymizmem. Serce rośnie, że jest wielu młodych rolników – mówi Paweł Domagała, organizator protestu na DK 12. - Protestujemy przeciwko temu co się dzieje, ponieważ te protesty trwają już od trzech tygodni i sytuacja nie poprawia się. Nie ma żadnego odzewu ze strony rządu. Chyba rząd nie ma pomysłu co z tym zrobić, więc protesty będą kontynuowane, a wręcz będą się nasilać.

Rolników w Marchwaczu wspierali burmistrz Opatówka Sebastian Wardęcki i wójt gminy Szczytniki Marek Albrecht.

Protesty znacząco spowolniły ruch kołowy na trasie Kalisz-Sieradz.

Rolnicy od kilku tygodni demonstrują w całej Europie. Choć interesy sektora rolnego w poszczególnych krajach członkowskich UE są różne i nieraz nawet sprzeczne ze sobą, to wspólnym postulatem manifestujących jest zatrzymanie realizacji tzw. Zielonego Ładu i wycofanie się z umów liberalizujących handel z krajami spoza Unii.

Komisja Europejska reaguje na protesty rolników. Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przekazał, że KE opracowała rozwiązania dążące do zmniejszenia obciążenia administracyjnego producentów. - Przesłanie od rolników jest jasne: chcą pracować na swoich polach, a nie tkwić za dokumentami - napisał komisarz. Projekt został przesłany belgijskiej prezydencji i będzie wkrótce dyskutowany.

Głos w sprawie zabrała również szefowa KE Ursula von der Leyen.

- Komisja pozostaje w pełni zaangażowana w dostarczanie rozwiązań mających na celu złagodzenie presji odczuwanej obecnie przez nasze ciężko pracujące rolniczki i rolników - podkreśliła. - Zmniejszamy obciążenie administracyjne naszych rolników, aby pomóc im zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe obywatelom Europy. Uproszczenie naszej polityki rolnej jest stałym priorytetem, zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym - dodała.

Wśród proponowanych zmian znalazły się m.in.: złagodzenie wymagań dla byłych hodowców bydła zobowiązanych do przekształcenia swoich gruntów w użytki rolne, jak również zmniejszenie liczby fizycznych kontroli u rolników o połowę. Pomysły komisji zostaną omówione w najbliższy poniedziałek, gdy odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa krajów członkowskich UE.


 Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować