Społeczne

Realizacja inwestycji i spłata długów - Prezydent wyjaśnia na co miasto przeznaczy 20 mln zł z obligacji.

2022-05-17 15:30:00 BK

W grudniu 2021 roku, uchwalając budżet na 2022 rok, radni Rady Miasta Kalisza podjęli uchwałę uwzględniającą emisję obligacji na kwotę 20 mln zł. Środki te posłużą do spłaty zaciągniętych przez poprzednie władze miasta zobowiązań, a także realizacji sześciu inwestycji.

fot. BK
fot. BK

Z 20 mln, 5 mln 569 tys. zł zostanie wykorzystanych na sfinansowanie 6 zadań. M.in. na realizację programu Budowy i Przebudowy Dróg Osiedlowych, w ramach którego realizowana jest ulica Lipowa, ulica Łazienna i Mariańska, ulica Wyspiańskiego, Kościuszki, a także Aleja Wojska Polskiego do ulicy Kościuszki do ul. Widok. Ta kwota obejmuje również rewitalizację Parku Przyjaźni - wyjaśnia prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. - Pozostała kwota czyli 14 430 400 zł jest przeznaczone na spłatę długów, które zostały zaciągnięte przez całą kadencję Pana Janusza Pęcherza, w której współrządził z Dariuszem Grodzińskim.

Emisja obligacji ma na celu pozyskanie środków pieniężnych na spłatę rat kapitałowych kredytów, pożyczek, wykup papierów wartościowych na kwotę 14 430 400 zł oraz sfinansowanie zadań inwestycyjnych na kwotę 5 569 600 zł.

Kwota 14 430 400 zł na spłatę zadłużenia dotyczy zobowiązań zaciągniętych w latach:

- 2011 – 2015 – w kwocie blisko 12 mln zł,

- 2017 – 2018 – w kwocie ok. 2,5 mln zł.

 

- Zaciągając obligacje zadłużamy miasto tylko na 5 mln, które zostaną przeznaczone na inwestycje. To nie jest tak, że pieniądze są przejadane. Pan Grodziński powinien sobie uświadomić, że jak zadłużał miasto to bardziej niż ja i kiedy podnosił podatki to więcej niż my, a robił i dawał mieszkańcom dużo mniej - komentuje prezydent Krystian Kinastowski.

Jak wyjaśnia prezydent, obligacje są dla Miasta bardziej korzystne niż tradycyjny, komercyjny kredyt bankowy. Instrument ten daje możliwość określenia takich terminów wykupu (spłaty kapitału), które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu Miasta Kalisza.

Jak przekazuje Urząd Miasta, planowane zadłużenie z uwzględnieniem emisji obligacji na 31 grudnia 2022 r. wzrośnie tylko
o 5 569 600 zł.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować