Sport

QIGONG-KALISKA DROGA DO ZDROWIA

2024-04-05 14:38:20 Przemysław Świątek

W Kaliszu cyklicznie odbywają się bezpłatne treningi Qigong i Tai Chi dla osób 60+. Zajęcia są organizowane w „Akceleratorze Kultury” przy ul. Nowy Świat 2A oraz w siedzibie Klubu Osiedlowego „Serbinów” Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej przy ul. Serbinowskiej 25. Latem, w urokliwej scenerii domku chińskiego, zwanego pagodą w Parku Miejskim w Kaliszu. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Miasta.

Starzenie się w TCM (Tradycyjnej Medycynie Chińskiej) jest procesem, który możemy spowolnić poprzez kultywowanie i pielęgnowanie energii życiowej QI, pozbywanie się stresu, rozpuszczanie zastojów i blokad, świadomy i spokojny oddech. Wszystko to uzyskamy dzięki praktykowaniu Qigong.

Qigong (wym. [tɕʰîkʊ́ŋ]; chiń. upr. 气功; chiń. trad. 氣功; pinyin qìgōng; Wade-Giles ch’i-kung) jest zestawem ćwiczeń zdrowotnych starożytnych Chin. Qigong składa się z dwóch słów: Qi, czyli życiowa energia, oraz Gong, czyli perfekcyjne opanowanie czegoś (np. perfekcyjne opanowanie sztuk walki to Kung-Fu). Oznacza to mniej więcej "perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej". Technika składa się z odpowiedniej postawy, skupienia umysłu oraz odpowiedniego oddechu. Może być stosowana w celach medycznych, medytacyjnych oraz jako sztuka walki. W starożytnych Chinach wierzono, że poprzez pewne ruchy ciała, koncentrację oraz różne techniki oddechowe człowiek mógł osiągnąć równowagę fizyczną, duchową oraz metaboliczną. Te techniki były rozwijane poprzez sprawdzanie możliwości ciała oraz naśladowanie ruchów i zachowań różnych zwierząt. Wiedza była przekazywana od mistrza do ucznia. Ten stopień rozwoju nazwano Qigong.

Luohan Qigong jest to forma ćwiczeń zdrowotnych, przynosi korzyści każdemu, bez względu na ogólny stan zdrowia, wiek czy płeć. Qi gong – tradycyjna gimnastyka chińska polecana dla osób w każdym wieku. Jest to zestaw łagodnie wykonywanych ćwiczeń relaksujących ciało oraz odblokowujących przepływ energii w kanałach energetycznych. Tai chi to sztuka walki oparta o zasady starochińskiej gimnastyki zdrowotnej. Qigong reguluje ciśnienie, pomaga na bóle kręgosłupa, usuwa stres i przywraca równowagę.

Ruch ciała jest w pełni zharmonizowany z oddechem i koncentracją umysłu, prowadzi do osiągnięcia stanu relaksacji i spokoju. Pobudza krążenie krwi, obniża ciśnienie, pomaga przy bezsenności i przewlekłym bólu, stymuluje przepływ życiowej energii chi, przywraca właściwe funkcje organizmu, łagodzi zaburzenia w narządach wewnętrznych i poprawia odporność.

Tai chi to starożytna chińska sztuka walki, która składa się z sekwencji powolnych, płynnych ruchów. Zdaniem ekspertów tai chi może pomóc poprawić nastrój, zmniejszyć poziom stresu i pomóc w utrzymaniu zdrowego serca. Dzięki rozciąganiu struktury ciała powiększają się przestrzenie wewnątrzstawowe, co korzystnie wpływa na ich odżywianie i zakres ruchów, polepsza się krążenie krwi, regenerują się mięśnie. Jest takie chińskie powiedzenie: „Rozciągnij ciało o 1 cal, a przedłużysz życie o 10 lat”. Jak podaje portal medonet: „Charakterystyczne dla treningu tai chi jest rozciąganie całego ciała we wszystkich kierunkach przy jednoczesnym osadzaniu ciężaru w celu stabilizacji postawy. Podczas ćwiczeń mięśnie, które są naprzemiennie obciążane i rozciągane, ciągle pracują w ruchu skrętnym i spiralnym. Dzięki rozciąganiu struktury ciała powiększają się przestrzenie wewnątrzstawowe.”

 Rozciąganie, z jakim mamy do czynienia w przypadku przyjmowania postaw i ruchów w tai chi, różni się od tego, jakie wyróżniają inne formy stretchingu czy jogi. W tai chi ani nie zamyka się do końca, ani nie prostuje stawów. Praca odbywa się w środkowych zakresach, dzięki czemu pojawia się natychmiastowa reakcja w dowolnym kierunku i nie dochodzi do narażania stawów na uszkodzenie. Zginacze i prostowniki pracują w pełnym zakresie, stabilizując ruch i pozycję.

 

Fundamentem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest koncepcja Qi (substancja wszechświata). Qi odpowiada znaczeniem indyjskiemu terminowi prana (siła życiowa) oraz japońskiemu ki. Qi tłumaczy się jako siłę witalną, energię, siłę materialną, parę, emanację, płyn, ducha życia, eter. W medycynie chińskiej organizm jest postrzegany jako mikrokosmos wypełniony energią życiową (chi, Qi). Chi daje siłę, jest symbolem wszystkich form istnienia (myśli, odczuć, ciała, krwi, życia zewnętrznego i wewnętrznego), a jej prawidłowe krążenie w ciele jest jednym z podstawowych warunków zdrowia.

Wielu ludzi praktykuje Qigong korzystając z instruktażowych nagrań na kasetach video, DVD czy na podstawie książek i artykułów z Internetu, z powodu braku mistrza w najbliższej okolicy. Praktyka bez nauczyciela może doprowadzić do niepożądanych efektów. Zanotowano przypadki trwałych urazów fizycznych oraz psychicznych u ludzi praktykujących samodzielnie w nieprawidłowy sposób, lub też praktykujących nieprawidłowo dobrane ćwiczenia.(z Wikipedii).

Rozmawiałem z Adamem Jakubkiem, instruktorem Luohan Gigong w Kaliszu

Jak się zaczęła Twoja przygoda z qigong?

W młodości uprawiałem wiele sportów, które obciążały mój organizm i po latach miewałem bóle kręgosłupa. Z czasem ból się pogłębiał a ja coraz bardziej się frustrowałem i szukałem pomocy. Po wielu latach poszukiwań poznałem tai chi i qigong na studiach naturo terapii we Wrocławiu. Poczułem, że te ćwiczenia niesamowicie są przyjemne i powodują, że czuję się odblokowany (moja ruchomość jest lepsza), dotleniony i zrelaksowany. Zacząłem praktykować zestaw ćwiczeń „Osiem Kawałków Brokatu” codziennie, ponieważ chciałem sprawdzić, czy one są w stanie mi pomóc mocniej na mój obolały kręgosłup. Po 7 miesiącach uświadomiłem sobie, że mój kręgosłup jest odmłodzony o 25 lat, bo nie mam bólu przy pewnych pozycjach, których od wielu lat nie mogłem przyjmować. Zacząłem jeszcze bardziej się interesować i wgłębiać w temat Qigong. Ponieważ już wcześniej bardzo interesowałem się medycyną chińską, filozofia prozdrowotna dalekiego wschodu nie była mi obca i studiowałem tą dziedzinę wiedzy bardziej szczegółowo. Skończyłem również Międzynarodową Szkołę Akupunktury Acuart w Katowicach. Jeździłem na warsztaty Luohan Qigong systemu Choy Lee Fut do Krakowa i Wieliczki, co dawało mi coraz większe możliwości praktykowania różnych form i ćwiczeń Qigong. Muszę powiedzieć, że czym dłużej praktykuję, tym bardziej jestem oczarowany mądrością starożytnych technik dbania i wspierania zdrowia. Obecnie nie wyobrażam sobie nie ćwiczyć, kontuzji praktycznie nie miewam wcale i czuję się świetnie. Każdemu polecam tą formę aktywności fizycznej, bo jest dla nas zbawienna. Warunkiem jest tylko praktyka systematyczna, co najmniej raz dziennie 15 minut powinniśmy się poruszać.

Kto może ćwiczyć qigong?

Ćwiczenia Luohan Qigong są przeznaczone dla wszystkich, w każdym wieku i niezależnie od kondycji fizycznej, ponieważ każde ćwiczenie możemy wykonywać w różny sposób, dostosowany do ćwiczącego.

Każdy ruch i oddech wykonujemy w wedle własnych możliwości i ograniczeń. Ćwiczenia są spokojne, powolnie wykonywane, więc każdy zdąży, bez pośpiechu je wykonać i wykonujemy je wiele razy podczas serii, więc również to pomaga w opanowaniu danych ćwiczeń. Rozluźnienie i rozciągnięcie ciała, mięśni, stawów i więzadeł następuje stopniowo i powoli, ale przez systematyczną praktykę po pewnym czasie widzimy i czujemy duże zmiany. Wyostrza nam się ważność oraz refleks z czasem praktyki Qigong, co też jest niesamowite i ja wiele razy jestem zszokowany reakcją mojego organizmu na wydarzające się sytuacje w codziennym życiu.

Jakie są przeciwwskazania do ćwiczeń qigong?

Praktycznie przeciwwskazań brak.  Każde ćwiczenie możemy wykonywać na wiele sposobów a przecież żeby żyć musimy oddychać i się poruszać, bo inaczej nie ma nas. Nawet wycieńczone i schorowane osoby mogą wykonywać ćwiczenia.  Czasem dojeżdżam do ludzi, którzy chcą rozpocząć ćwiczyć Qigong i uczę prostych i dostosowanych indywidualnie ćwiczeń.

Jak się rozwija idea qigong w Kaliszu?

W Kaliszu prowadzę grupy od 5 lat i cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Obecnie od marca uruchomiłem grupy początkujące w Ostrowie Wielkopolskim i Pleszewie. Prowadzę tam zajęcia raz w tygodniu, ale zachęcam zawsze do codziennej praktyki. W naszym. Mieście od kilku lat jest realizowany projekt Urzędu Miasta dla Seniorów 60+ i cieszy się on również dużym zainteresowaniem. Zajęcia trwają godzinę i ćwiczący wychodzą zawsze rozluźnieni, uśmiechnięci i zadowoleni.

Zajęcia w Pleszewie są w poniedziałki a w Ostrowie Wielkopolskim w czwartki. Adres mailowy i telefon do instruktora: qigongkalisz@gmail.com  601 525 425.

Bezpłatne treningi Luohan Qigong dla Seniorów:

Akcelerator Kultury, Kalisz ul. Nowy Świat 2A. Telefon  62 751 90 99, 735 021 616.

 Poniedziałki: 13:30 – 14:30, 14:30 – 15:30

Klub Osiedlowy „Serbinów” Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej przy ul. Serbinowskiej 25. Telefon 62 753 21 36.

 

Wtorki: 15:00-16:00, 16:00-17:00

Przydatne linki:

 

https://www.facebook.com/qigongkalisz/

https://www.medonet.pl/zdrowie,tai-chi---podstawy-filozofii--zasady-cwiczen--dzialanie-terapeutyczne,artykul,1729097.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Qigong

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować