Pytanie o "Kaliski szok cenowy"

2010-11-18 13:43:28 Piotr Tomaszewski - Członek Zarządu PEC S.A. w Kaliszu

Okres wyborczy przynosi jak zwykle szereg „odkrywczych” informacji, o które można zapytać w każdym terminie i uzyskać w normalnym trybie rzeczową odpowiedź bez różnych domysłów.

Pan radny Nowacki podsumował ceny ciepła w Kaliszu i innych miastach regionu na bazie danych prawdopodobnie pochodzących z bilbordu wyborczego z Ostrowa Wielkopolskiego. Próbowaliśmy również przeanalizować te informacje i napotkaliśmy na zasadnicze przeszkody. Zwróciliśmy się do zakładów ciepłowniczych Ostrowa i innych miast o niezbędne dane, które umożliwiły by rzetelne wyliczenie cen ciepła. Tylko z Krotoszyna i Jarocina uzyskaliśmy pełną informację. Inni zasłaniali się tajemnicą handlową. Wg naszych wyliczeń ceny kaliskiego ciepła są porównywalne z cenami w Krotoszynie i Jarocinie.
Nasuwa się kilka podstawowych pytań do radnego Bogdana Nowackiego:
1. Dlaczego nie można uzyskać od wszystkich informacji umożliwiających rzetelne wyliczenia cen ciepła? Jak fachowcy z Ostrowa wyliczyli ceny ciepła bez posiadania takich danych z innych miast?
2. Jak porównywano ceny ciepła w poszczególnych grupach odbiorców i dlaczego publikowane w artykule dane o różnicy cen w % są wzięte z kapelusza?
3. Dlaczego radny nie informuje, że kalkulacje cen ciepła dla poszczególnych grup odbiorców każdorazowo sprawdza i zatwierdza państwowy organ: Urząd Regulacji Energetyki?
Być może rzeczywiście ceny za ciepło w Ostrowie są niższa niż w Kaliszu. Nie jest bowiem tajemnicą, że w Ostrowie duża część ciepła produkowana jest w skojarzeniu tzn ciepło jest ubocznym produktem przy wytwarzaniu prądu elektrycznego w źródle opalanym biomasą i w źródle gazowym. Porównanie cen za ciepło w Ostrowie powinno dokonywać się w stosunku do cen ciepła zakładów produkujących w skojarzeniu.
Bliższe przyjrzenie się danym finansowym ostatnich dwóch lat ostrowskiego „monopolisty ciepła” (http://ozc.ostrow-wielkopolski.pl/) wskazuje, że produkcja ciepła jest dotowana przychodami z tytułu produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu i przychodami z tytułu sprzedaży uzyskiwanych świadectw pochodzenia produkcji tzw „energii zielonej” i „żółtej”. Przychody te stanowią (20-25)% przychodów tej firmy.
Do osiągnięć nie tylko radnego Bogdana Nowackiego w mijającej kadencji należy zaliczyć fakt skutecznego zablokowania budowy w Ciepłowni Rejonowej w Kaliszu odnawialnego źródła energii dla produkcji ciepła i prądu w skojarzeniu. Realizacja tej inwestycji niewątpliwie przyczyniła by się do zwiększenia efektywności wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej a tym samym do zmniejszenia cen za ciepło. O tym jednak nie ma ani słowa w analizie cenowej radnego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować