Przez zabawę do wiedzy

2010-09-13 11:12:37 Reklama

Nauka przez zabawę? Brzmi znajomo. Na czym to tak naprawdę polega? Czego mogą uczyć się dzieci od najmłodszych lat? Kiedy można odkryć talent u swojej pociechy? O tym opowiada Magdalena Maleńczyk, właściciel Studio Edukacji Muzycznej “NUTKA”.

Coraz częściej mówi się o jak najwcześniejszym kształceniu dzieci – od ilu lat dziecko jest w stanie efektywnie przyswajać wiedzę i różne umiejętności na zajęciach muzycznych, plastycznych itp.
Człowiek uczy się od momentu swoich narodzin i nie chodzi tylko o to jak wcześnie zaczniemy, ale też, na ile Mu w tym pomożemy. To rodzice są pierwszymi nauczycielami dziecka. Przebywając z nim cały czas stwarzają sytuacje, w których dziecko zdobywa umiejętności i wiedzę. Ponieważ nie jesteśmy „wszechwiedzącymi”, dobrze jest skorzystać z wiedzy, umiejętności i doświadczenia innych. Cały świat dziecka do 5,6 roku życia „kręci się” wokół zabawy, dlatego też wiedzę o świecie dziecko zdobywa doskonale się przy tym bawiąc. Wykorzystajmy to!
Prowadzicie zajęcia z gry na keyboardzie, gitarze, śpiewu i in. Czego poza samymi umiejętnościami muzycznymi uczą się dzieci? Jaki rozwój obserwujecie u swoich podopiecznych?
Każdy z nas lubi słuchać utworów muzycznych. Myślę też, że większość dorosłych dzisiaj osób marzyło, żeby nauczyć się grać na jakimś instrumencie, śpiewać, tańczyć. Dlaczego? Bo jest to coś naturalnego w człowieku związanego z muzyką. I czy to będzie gra, taniec, czy śpiew, to zawsze będzie nam to sprawiać przyjemność, a przy okazji umiejętności, dawać jeszcze satysfakcję, że potrafimy robić to sami. I nie chodzi tu wcale o wirtuozostwo, ale o prawdziwą frajdę. A przy okazji zdobywania umiejętności, kształtujemy swoją wrażliwość, przełamujemy nieśmiałość, uczymy się skupienia, wyrabiamy w sobie zdolność logicznego myślenia i to czego wszyscy pragniemy, wzmacniamy wiarę w siebie!
Czy uczycie przede wszystkim przez zabawę, czy też dzieci zdobywają jakieś konkretne techniczne umiejętności?
RYTMIKA DLA SMYKA to przede wszystkim zabawa i czas spędzony z rodzicami, a przy okazji nauka. Natomiast wszystkie zajęcia indywidualne, to już zdobywanie konkretnych umiejętności i wiedzy. Ponieważ każdy z nas potrzebuje też zaprezentować to, czego się nauczył, dlatego organizujemy koncerty. Koncert Świąteczny z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Koncert Wiosenny pod koniec roku szkolnego.
Czy uczenie dzieci od tak wczesnych lat nie jest pewnego rodzaju „okradaniem ich z dzieciństwa”?
Myślę, że rośnie w nas świadomość wspierania rozwoju swojego dziecka. Dlatego, jeśli będziemy to robić w umiejętny sposób, nigdy to nie będzie ze stratą dla dziecka, a wręcz przeciwnie. Dlatego też zachęcałabym rodziców do korzystania z różnych form wspierania rozwoju swojego dziecka . Czy to będzie plastyka, teatr, muzyka niech pomoże to rozwinąć pasję i pragnienia naszych dzieci.
Jakie zajęcia cieszą się największą popularnością?
To wszystko zależy od tego w jakim wieku mamy dziecko. Dla Maluszków 1,5 – 3 lat i dla Przedszkolaków 3-6 lat prowadzimy zajęcia RYTMIKA DLA SMYKA z mamą i tatą. To jest czas wspólnej zabawy razem z rodzicami lub rodzicem. Dla Maluszków jest to też dobry czas adaptacji społecznej przed pójściem do przedszkola. Dla dzieci starszych prowadzimy naukę gry na instrumentach i naukę śpiewu. Dlatego też trudno jest powiedzieć, które zajęcia cieszą się największą popularnością. Tworząc tę ofertę, chcieliśmy dać możliwość niemal każdej osobie rozwijać swoje marzenia i pragnienia.
Czy kiedy dziecko ma 3 – 5 lat można rozpoznać u niego talent muzyczny?
Istnieje podział na dzieci zdolne muzycznie i niezdolne. W pewnym stopniu zgadzam się z nim, ale jest on też bardzo krzywdzący dla dzieci, które wg opinii człowieka, zostaną zaklasyfikowane do tej drugiej grupy. Po 15 latach doświadczenia w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, doszłam do przekonania, że nie ma ludzi niezdolnych muzycznie. Jeżeli pomożemy rozwinąć się temu, co ukryte w człowieku i zaczniemy to w miarę możliwości jak najszybciej, to nam się uda osiągnąć zamierzony cel. Żeby nie być „gołosłowną”, przytoczę przykład. Jedna mama pewnego razu stwierdziła, że ponieważ jej i mężowi „słoń na ucho nadepnął”, to na pewno ich dzieci też nie rozwiną się muzycznie. Ponieważ z natury jestem „przekorą”, to po cichu obiecałam sobie, że im pokażę jak bardzo się mylą. Jakie było ich zdziwienie, kiedy jedno z nich wymusiło wręcz zakup pianina i uczęszczanie na naukę gry przez kilka lat, a drugie do dzisiaj rozwija się wokalnie na zorganizowanych zajęciach. Czyli wszystko jest możliwe!
W tym roku organizujecie także teatrzyk muzyczny. Do kogo jest on adresowany – jakie dzieci mogą brać w nim udział i na czym dokładnie będą polegały zajęcia odbywające się w jego ramach?
W tym roku udało nam się nawiązać współpracę, organizując wspólnie WAKACYJNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE, z firmą usługowo-edukacyjną „GARTA”, której właścicielką jest p. Agnieszka Cieślak. Ponieważ dzieci były bardzo zadowolone z takiej formy twórczego wypoczynku, postanowiliśmy kontynuować naszą współpracę w wyniku, której powstał DZIECIĘCY TEATR MUZYCZNY. Do teatru dziecięcego zapraszamy dzieci od 7 do 13 lat, które chcą rozwinąć swój talent aktorski i muzyczny.
Kolejną formą naszej współpracy w roku szkolnym 2010/2011 jest nowy projekt pt. “ARTYSTA MATEMATYK”
Jest to projekt skierowany do dzieci ze szkół podstawowych, które przejawiają zainteresowania i zdolności artystyczne z zakresu muzyki, plastyki i teatru. Głównym celem udziału dzieci w projekcie jest pomoc w przyswojeniu wybranych treści matematycznych zawartych w programie nauczania szkoły podstawowej.
Pierwsza edycja projektu, będzie nosić nazwę:
“Akcja I: Pogromcy ułamków” i obejmować będzie trzy rodzaje zajęć dla uczniów klas V i VI:
Ułamki w teatrze: przygotowanie spektaklu pt. “Agent Dwanaście Szesnastych” - Ułamki w plastyce: przygotowanie galerii prac plastycznych pt. “Ułamki jak malowane”. Ułamki w muzyce: przygotowanie muzycznego show pt. “Muzykalne ułamki”.
A dla wszystkich miłośników tańca mamy
WARSZTATY TAŃCA IZRAELSKIEGO
Termin warsztatów: 18 września 2010 godz. 10.00 do 12.30
Więcej szczegółów: 694 536 960, garta@vp.pl, www.garta.pl.tl
Jakie formy nauczania wykorzystywane są na zajęciach rytmiki?
Na zajęciach grupowych wykorzystujemy wszystkie formy nauczania muzyki: śpiew, ruch przy muzyce, gra na instrumentach perkusyjnych, taniec, tworzenie muzyki oraz aktywne słuchanie muzyki. Ta ostatnia wymieniona przeze mnie forma jest jedną z najnowszych, a jej prekursorką jest nieżyjąca już nauczycielka pochodząca z Izraela p. Batia Strauss, od której miałam przyjemność uczyć się osobiście.
Mówimy dużo o nauce, a jak to się stało, że powstała taka firma jak Wasza? Jak długo działacie już na rynku?
Istniejemy 5 rok. Wiele czynników wpłynęło na powstanie naszej firmy. Jednym z nich była realizacja marzeń, pasja tworzenia nowych rzeczy oraz pragnienie stworzenia szansy na rozwój zdolności i talentów wielu dzieciom nie tylko z Kalisza. Dlatego też naszą działalność rozpoczęliśmy od placówek i dzieci z okolic Kalisza. W tej chwili prowadzimy zajęcia w 15 placówkach. „NUTKA” powstała w tamtym roku i widzimy, że była odpowiedzią na pragnienia wielu rodziców i dzieci z Kalisza.
Co ciekawego obserwujecie jeśli chodzi o rozwój dzieci?
Najciekawsze jest to jak dzieci się zmieniają, pod każdym względem. Z nieśmiałych stają się odważne, zaczynają dostrzegać, że istnieje coś więcej niż tylko otaczający nas świat Po kilku miesiącach taki mały człowieczek powiedział kilka słów, zaśpiewał „dzień dobry ciociu”, uśmiechnął się, podał rękę na powitanie, zagrał poprawnie rytm, z którym miał wcześniej problemy. I to jest piękne i o tym można mówić godzinami.
Dlaczego zdecydowaliście się na uczenie najmłodszych?
Wiem, że sporo dzieci do 3 lat znajduje się pod opieką rodziców lub dziadków. Dlatego głównie z myślą o nich i nie tylko, powstała ta forma zajęć. Żeby dać im też możliwość przebywania w grupie razem z dziećmi i to w komfortowych warunkach, bo razem z rodzicami.
Jakie cele stawiacie sobie prowadząc taką działalność?
Pozwolę sobie w tym miejscu na przedstawienie misji naszej firmy, bo w pełni pokazuje zasadniczy cel naszej działalności:
„ Istniejemy po to, aby zapewnić każdej osobie wysoki i rzetelny poziom nauczania oraz pomóc Rodzicom w kierowaniu rozwojem intelektualnym i artystycznym ich dzieci.
Pragniemy rozwijać indywidualne talenty każdego człowieka, aby potrafił umiejętnie je wykorzystywać, dzieląc się nimi z otaczającym go światem”.
Jakie „mądrości” dotyczące kształcenia dzieci wynieśliście z dotychczasowego doświadczenia?
Że wszystko jest możliwe! Trzeba tylko szukać takich rozwiązań, które doprowadzą do celu. Nauczanie jest związane z metodami, które warto wykorzystywać w swojej pracy edukacyjnej. Ale nie należy też zapomnieć, że każdy sposób jest dobry, dzięki któremu osiągamy zamierzony cel. I to jest fajne w nauczaniu, bo przez cały czas odkrywa się coś nowego, nowe sposoby, nowe możliwości, nowe podejście.
Jak wyglądają typowe zajęcia w „Nutce”?
Na rytmice, na początku zajęć, witamy się śpiewająco. Uczymy się poruszać w określonym rytmie i reagować na jego zmiany. Potem uczymy się nowej piosenki lub utrwalamy już poznaną. Często na zajęciach pojawia się też element plastyczny. A wszystko to robimy doskonale się bawiąc. To tak teoretycznie wygląda i wiem, że trudno sobie to tak do końca wyobrazić. Dlatego też dla wszystkich dzieci i rodziców mamy pierwsze zajęcia pokazowe – gratisowe. Na zajęciach indywidualnych każdy rodzic może również uczestniczyć w zajęciach i otrzymać wskazówki od nauczyciela.
Z czego dzieci cieszą się najbardziej?
Myślę, że z tego samego co dorośli. Kiedy im się coś uda, pokonają swoje własne ograniczenia, nagle zobaczą, że coś co było trudne stało się proste i można by wymienić tutaj mnóstwo takich rzeczy, a wszystkie można nazwać „SUKCESEM”. A tak trochę mniej poważnie to bardzo cieszą się, gdy budujemy wieżę z poduszek, a potem ją burzymy i rzucamy się nimi.
Kto uczy w Waszej firmie?
W naszej firmie zatrudniamy nauczycieli z wykształceniem muzycznym. I każdy z Nich w czymś „czuje się” dobrze. I o to chodzi, aby każdy był szczęśliwy w tym co robi.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować