Społeczne

Przedstawiciele Izby Rzemieślniczej w Kaliszu spotkali się z posłem Mariuszem Witczakiem.

2022-02-08 13:00:00 red za Cech Rzemiosł Różnych w Kaliszu

W siedzibie Izby Rzemieślniczej w Kaliszu w poniedziałek, 7 lutego odbyło się w spotkanie lokalnych rzemieślników z posłem Mariuszem Witczakiem.

fot. Cech Rzemiosł Różnych w Kaliszu
fot. Cech Rzemiosł Różnych w Kaliszu

Celem spotkania było przedstawienie aktualnej sytuacji przedsiębiorców oraz wszczęcie szerokiej dyskusji, także na forum parlamentu, na temat kształcenia przyszłych fachowców.

W spotkaniu wzięła udział również Alicja Łuczak - radna powiatu kaliskiego, a przewodniczył jej prezes kaliskiej Izby Szymon Rubik oraz Maciej Całka - członek Zarządu.

Inicjatorami spotkania byli rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych, którzy wystosowali w zeszłym roku list otwarty do parlamentarzystów poruszający problemy kształcenia zawodowego i wszechobecny brak fachowców praktycznie w każdej dziedzinie - https://cech-kalisz.pl/list-otwarty-do-poslanek-i-poslow/.

Zebrani na spotkaniu przedstawiciele Cechów zrzeszonych w Izbie między innymi z Ostrzeszowa, Sycowa, Pleszewa i Jarocina zgodnie wyrazili poparcie dla postulatów zawartych w liście otwartym, a jednocześnie zapoznali zaproszonych gości z problemami z zakresu praktycznego szkolenia uczniów szkół branżowych napotykanych na swoim terenie. Podkreślano przy tym konieczność pilnego działania również ze względu na planowaną zmianę ustawy o rzemiośle, a także gwałtowne pogorszenie opłacalności wykonywanej działalności gospodarczej z powodu wzrostu kosztów oraz inflację.

Mariusz Witczak w podsumowaniu spotkania zauważył, że ze względu na złożoność problemów z jakimi borykają się małe i średnie przedsiębiorstwa na naszym terenie należy rozdzielić kwestie ogólnopolskie związane z ustawami oraz te, które można próbować uregulować lokalnie poprzez współpracę pomiędzy instytucjami kształcenia dualnego lub samorządu. Doceniając zaangażowanie rzemieślników szkolących uczniów zadeklarował pomoc w ramach dostępnych instrumentów, w tym zawiązanie szerszego zespołu przedstawicieli władz, który będzie mógł realnie wpłynąć na poruszane tematy.

Przekazane konkretne zapytania będą teraz analizowane pod względem prawnym tak aby na kolejne spotkanie zaplanowane w II połowie marca można było zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować