Kultura

Promocja książki pt. „Maria Konopnicka w oczach badaczy i w źródłach archiwalnych”

2023-03-16 19:00:00 Archiwum Państwowe w Kaliszu

15 marca 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu zapromowano, w ramach XII Marcowego Maratonu Archiwalnego, książkę pt. „Maria Konopnicka w oczach badaczy i w źródłach archiwalnych”.

Archiwum Państwowe w Kaliszu
Archiwum Państwowe w Kaliszu
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród kaliszan, pojawili się na nim m. in. przedstawiciele władz miejskich, lokalnych instytucji nauki i kultury, a także organizacji społecznych i stowarzyszeń.
 
Dyrektor APK dr Grażyna Schlender zapromował książkę składającą się z 2 zasadniczych części: 6 artykułów naukowych oraz ilustracji. Nadmieniła przy tym, że publikacja ma charakter prymarny - wiele źródeł jest prezentowanych po raz pierwszy, udało się także dotrzeć do nowych faktów z historii rodu Wasiłowskich i Konopnickich.
 
Autorka jednego z artykułów, kierownik Oddziału IV popularyzacji zasobu archiwalnego dr Anna Bestian-Zając przedstawiła w pigułce kilka nowych tez, do których udało się dojść w wyniku bardzo wnikliwej kwerendy przeprowadzonej w kaliskim Archiwum.
 
Przede wszystkim z całą pewnością można stwierdzić, że Maria Konopnicka mieszkała wraz z rodzicami w Kaliszu już na przełomie września i października 1849 r. - świadczy o tym wpis w repertorium notariusza Jana Nepomucena Wojciechowskiego.
 
Dzięki odkryciu intercyzy przedmałżeńskiej siostry Marii - Wandy Zenobii Wasiłowskiej, udało się, z dużą dozą prawdopodobieństwa, ustalić nieznaną dotąd badaczom dzienną datę jej urodzin (akt urodzenia nie zachował się) - 23 czerwca 1840 r.
 
Udokumentowano także aktywność społeczną Józefa Wasiłowskiego - pełnił on miesięczne dyżury w Sali Ochrony Ubogich Dzieci w Kaliszu wespół z Kazimierzem Asnykiem, Gustawem Weigtem i Karolem Hindemithem.
 
Wszyscy goście oraz osoby zaangażowane bezpośrednio w wydanie książki otrzymali po jej egzemplarzu. Publikacja trafi niebawem do sprzedaży - już teraz serdecznie polecamy!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować