Polityka

Prof. Piotr Łuszczykiewicz kandydatem na prezydenta Kalisza - "Tu nie chodzi o palmę w doniczce. Tu chodzi o coś znacznie większego, projekty, które będą dużym skokiem naprzód"

2024-01-29 14:00:00 BK

29 stycznia Koalicja Obywatelska w Kaliszu przedstawiła oficjalnie swojego kandydata na prezydenta miasta w kwietniowych wyborach samorządowych. Jest nim prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu.

fot. BK
fot. BK

Kwietniowe wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami więc czas odkryć pierwsze karty i przedstawić kandydatów na fotel prezydenta oraz do Rady Miasta. Jako pierwsze ugrupowanie swoją decyzję ogłosiła Koalicja Obywatelska w Kaliszu. 29 stycznia w restauracji KTW Park parlamentarzyści z okręgu kalisko-leszczyńskiego a także Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska zaprezentowali swojego kandydata na włodarza miasta. Jest nim prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu.

Konferencja KO w KTW - 29 stycznia

- Cieszę się, że są ze mną ludzie, którzy postanowili mnie wesprzeć. To jest dla mnie znakiem, że ta kandydatura, misja jest traktowana poważnie i że znajdzie poparcie lokalne oraz ponadlokalne - mówił prof. Piotr Łuszczykiewicz. - Dla kaliszan, Kalisza, jest to moment przełomowy. Po 8 latach smuty zmienia się Kalisz, Polska. To miasto w zmieniającej się Polsce może wykorzystać w pełnej skali swoją szansę. Taka konfiguracja może się już więcej nie powtórzyć. Potrzebna jest wizja, duża, ambitna, oryginalna. Tutaj nie chodzi o to byśmy coś tylko poprawiali, korygowali, retuszowali, kopiowali inne wzory. Tu nie chodzi o palmę w doniczce. Tu chodzi o coś znacznie większego, projekty które będą dużym skokiem naprzód, które przyniosą za kilka lat nowe spojrzenie na życie w Kaliszu - mówił kandydat na prezydenta Kalisza. 

- Często rozmawiam ze studentami, licealistami, maturzystami, uczestniczę w spotkaniach, mam kontakt z seniorami, absolwentami. Widzę ich energię, potencjał, że nie stracili do końca nadziei. Ale widzę też smutek, rozczarowanie, zwątpienie, które pojawia się dlatego, że ten Kalisz, na który postawili nie okazał się miastem na miarę marzeń. To trzeba zmienić. Nie możemy w tym marazmie tkwić. Nie możemy tkwić w średniości, która zaczyna się zsuwać w jakąś mierność - mówił prof. Piotr Łuszczykiewicz. 

Kandydat wspomniał też również o swoim prywatnym życiu. Jest związany ze swoją pierwszą licealną miłością od 1981 roku. 

W spotkanku uczestniczyła posłanka Karolina Pawliczak, posłowie Mariusz Witczak, Rafał Grupiński, Jarosław Urbaniak, senator Janusz Pęcherz a także przewodniczący klubu radnych KO Dariusz Grodziński. 

- Za nami bardzo ważne spotkania. Ważne jest odwiedzanie takich miast jak Kalisz. Kalisz potrafił połączyć kulturę z nauką. To jest dobre miejsce dla ludzi, którzy chcą mieć spokój a jednocześnie szaleństwo by kreować nową rzeczywistość. W Kaliszu jest to możliwe - mówiła Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Pan Piotr Łuszczykiewicz to znany i uznany naukowiec, jednocześnie świetny wykładowca akademicki. Jest także świetnym organizatorem i menadżerem. Jest także popularyzatorem kultury, literatury i sztuki związanej z Kaliszem, za co został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Miasta Kalisza. Ma wiedzę, zna problemy miasta bo wielokrotnie nimi się zajmował. Umie współpracować z ludźmi i potrafi zorganizować ludzi do wspólnej realizacji celów - mówił senator Janusz Pęcherz. 

Piotr Łuszczykiewicz urodził się 28 maja 1964 roku w Kaliszu, gdzie do dzisiaj mieszka. Odbył studia magisterskie filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi oraz studia doktoranckie w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Obronił rozprawę doktorską O poezji miłosnej Stanisława Grochowiaka. (Studium z poetyki współczesnego erotyku). Po studiach doktoranckich uzupełniał wykształcenie m.in. w Akademii Wiedzy i Literatury w Moguncji oraz w Niemieckim Instytucie Polskim w Darmstadt. Od 1992 roku pracuje w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie habilitował się na podstawie dysertacji Piosenka w poezji pokolenia ery transformacji 1984-2009. Przez ponad dwadzieścia lat był kierownikiem Studium Filologii Polskiej w Kaliszu. Od 2016 pełni funkcję dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu oraz kierownika Zakładu Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydał sześć książek i trzy publikacje arkuszowe. Ogłosił kilkadziesiąt artykułów naukowych i kilkaset recenzji w prasie polskie i zagranicznej. Prowadzi zajęcia z zakresu teorii literatury, historii współczesnej literatury polskiej i sztuki komunikowania. Wypromował wielu licencjatów i magistrów oraz dwoje doktorów. Otrzymał m.in. honorową odznakę Zasłużony dla Miasta Kalisza oraz odznakę Zasłużony dla Kolarstwa Polskiego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować