Powstanie wodniackie centrum na Prośnie

2016-03-03 09:33:00 red. za: kalisz.pl

Budynek przystani wodnej przy Wale Piastowskim 3 zostanie oddany w użytkowanie stowarzyszeniom wodniackim. Wczoraj (02.03.) wiceprezydenci – Piotr Kościelny i Artur Kijewski spotkali się z przedstawicielami organizacji, by porozmawiać o utworzeniu rekreacyjno-sportowego obiektu, służącego kaliszanom.

Rozmowy o zagospodarowaniu Prosny do celów rekreacyjnych toczyły się już w latach poprzednich. Wcześniej nie było dobrego pomysłu na wykorzystanie bazy, jaką jest budynek przystani przy Wale Piastowskim. Teraz, kiedy obiekt przekazano pod zarząd Ośrodka Sportu Rekreacji i Rehabilitacji w Kaliszu, organizacje i stowarzyszenia wodniackie, po uzgodnieniu warunków będą mogły wynajmować pomieszczenia na działalność szkoleniową i rekreacyjną prowadzoną na rzece. Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie z zainteresowanymi podmiotami.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Piotr Lewandowski ze stowarzyszenia Polacy Dookoła Świata:
- Obiekt jest duży, dlatego mam nadzieję, że jak najwięcej osób włączy się w organizację wodniackiego centrum. My chcielibyśmy w tym roku uruchomić Kaliską Ligę Żeglarską, w ramach której raz w miesiącu w sezonie odbywałyby się regaty z możliwością zdobywania punktów klasyfikacyjnych. Ponadto już od 1 kwietnia chcielibyśmy wypożyczać żaglówki i łodzie wiosłowe. Docelowo chcielibyśmy rozwinąć sport wyczynowy dla dzieci zaczynając od pływania na Optymistach. Jeśli uda nam się wystartować z tym od przyszłego roku, to po 5-ciu latach powinniśmy mieć już pierwszych zawodników w kadrze.

W pierwszej kolejności, po konsultacjach z wszystkimi użytkownikami budynku, zostanie przygotowany regulamin korzystania z obiektu, następnie wykonany projekt jego termomodernizacji i modernizacji.

- Cieszę się, że środowiska wodniackie zagospodarują pomieszczenia i będą mogły realizować swoje pasje. To działanie wpisuje się w ideę przywrócenia życia nadbrzeżom Prosny – mówi Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza.

- Jedna z sal będzie miejscem na spotkania organizacyjne. Powstanie też pomieszczenie dla hobbystów oraz izba pamięci im. Stefana Szolc-Rogozińskiego połączona z salą szkoleniową. Do końca przyszłego tygodnia stowarzyszenia przedstawią nam swoje propozycje co do zagospodarowania miejsca – uzupełnia Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza.
Na ten moment zainteresowani obiektem oprócz stowarzyszenia Polaków Dookoła Świata są: Szkoła Żeglarstwa MORKA, Kaliski Związek Żeglarski, Harcerski Klub Żeglarski “Odkrywca” i kaliski Bank Chleba.

Zdjęcia:Anna Błaszczyk
źródło: kalisz.pl,

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować