Kultura

„Powstańcy 1863” w kaliskim muzeum

2023-01-20 10:00:00 MOZK

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu zaprasza 27 stycznia o godz. 17:00 na otwarcie wystawy pt. „Powstańcy 1863”. Ekspozycja została przygotowana w związku z przypadającą w tym roku 160. rocznicą wybuchu narodowej insurekcji w styczniu 1863 roku.

MOZK
MOZK

Z okazji 160. Rocznicy wybuchu powstania styczniowego Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej pokaże najcenniejsze pamiątki po powstaniu i powstańcach zachowane ze starych, przedwojennych zbiorów kaliskiego muzeum. Są wśród nich dokumenty, fotografie, medale, biżuteria żałobna, druki okolicznościowe, a także kajdany zesłańca na Sybir.

Ekspozycję wzbogacają rekonstrukcje mundurów kaliskiego oddziału gen. Edmunda Taczanowskiego, które wykonał Przemysław Dunaj na podstawie badań własnych oraz dr. Marka Relzera. Natomiast dzięki uprzejmości z Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu (https://www.xixgallery.com) na wystawie zobaczyć będzie można replikę polskiej sukni żałobnej z okresu tzw. Żałoby Narodowej. Ubiór żałobny szczególnie zwalczany był w zaborze rosyjskim. Carskie zakazy kobiety próbowały ominąć przywdziewając suknie w kolorze półżałoby – fioletowe lub popielate.

Szczególnym eksponatem na wystawie jest drukowana replika kaliskiego sztandaru z haftem Walecznym Braciom poświęcają Polki Izraelitki. Sztandar jest swoistym pendantem do ryngrafu z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i napisem Walecznym Braciom poświęcają Polki Izraelitki, Kalisz 1863 r. ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Oryginalny sztandar przechowywany jest w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, natomiast jego kopia eksponowana jest na wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. To właśnie dzięki współpracy z Muzeum POLIN możliwe było wykonanie cyfrowej kopii sztandaru na kaliską wystawę.

Kuratorką wystawy jest Anna Tabaka, natomiast oprawę graficzną wykonał Przemysław Dunaj.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 27 stycznia o godz. 17:00 w budynku głównym Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej przy ul. Kościuszki 12.

Ekspozycja potrwa do 31 marca 2023 r.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować