Kultura

Powstał album z wyjątkowymi fotografiami z projektu o Powstaniu Styczniowym

2024-02-29 17:30:00 Powiat Kaliski

Wczoraj w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbyła się promocja albumu pn. "A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim” z fotografiami Tomasza Potemkowskiego, które powstały podczas realizacji projektu o tym samym tytule. Album jest trwałą pamiątką po tym niezwykle ciekawym i edukacyjnym projekcie, oraz podziękowaniem dla uczestników poszczególnych inscenizacji. Jest fotograficznym zapisem tego wszystkiego, co działo się na przestrzeni całego ubiegłego roku na terenie powiatu kaliskiego w związku z przypadającą 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego.
 

Foto: Artemis Keler
Foto: Artemis Keler
Jest także formą uznania dla autora wyjątkowych fotografii, które się w nim znalazły - Tomasza Potemkowskiego. Na 200 kartach albumu odnajdujemy bogactwo jego wyjątkowych kadrów, wykonanych z niezwykłą starannością, dbałością o szczegóły i z wyjątkowym kunsztem.
 
Podjęliście Państwo trud odtworzenia tego, co się wydarzyło, abyśmy mogli gdzieś z odmętów przeszłości skraść kadry, obrazy i wizerunki tych, którzy nie zdołali uwiecznić siebie wtedy w jakikolwiek sposób. Państwo w przebraniach, mundurach, na boso, po kolana w wodzie, daliście coś, czego bezimiennym często powstańcom nie dał dotychczas nikt. Wydobyliście ich z niepamięci, albo, można by rzec bardziej patetycznie, choć to wyświechtany nieco frazes, przewróciliście pamięć o nich, pamięć o nich, choć nadal pozostają często bezimienni. Bezimienność to w fotografii z przeszłości choroba powszechna. Często nie wiemy kto jest na fotografii, skąd ona jest, kiedy została zrobiona. Praca detektywa fotograficznego nie zawsze daje zadowalające efekty. Tworzenie archiwów społecznych, co robią między innymi bibliotekarze, często ogromnym wysiłkiem i poświęceniem, gromadzenie i poszukiwanie starych fotografii i zapisywanie wszelkich informacji związanych z nimi to praca, która ma ocalić od zapomnienia innych. Ale zauważcie Państwo, że ta przypadłość nie dotyczy tylko starych fotografii, dotyczy wszelkich fotografii, również współczesnych. Nieopisane, bezimienne, będące jedynie przypomnieniem, ale już nie informacją, popadają w informacyjną bezużyteczność wraz z odejściem właściciela, nie mówiąc nic o sobie swoim spadkobiercom [...] Dbajmy o to, aby nasze fotografie wysyłane i umieszczane na stronach urzędów miały autorów. Dbajmy o to, aby od czasu do czasu wydrukować coś ważnego i opisać to na odwrocie - mówił Tomasz Potemkowski.
 

Celem realizowanego w ubiegłym roku projektu było włączenie mieszkańców naszego regionu w obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz zwiększenie świadomości historycznej , ale też wiedzy o wydarzeniach z 1863 r. - 1864 r. Mamy nadzieję, że tak też się stało. W wielu wydarzeniach udział wzięli mieszkańcy powiatu kaliskiego, nie tylko w roli obserwatorów, ale także jako występujący, którzy doskonale odegrali powierzone im role. Zaangażowaliśmy także dzieci i młodzież ze szkół, harcerzy, członków organizacji pozarządowych i pracowników samorządów, a nawet włodarzy poszczególnych gmin i władze powiatu kaliskiego - mówiła Ewa Kłysz.

Jak dodała Marta Wolarz - Album powstał ponieważ oglądając kolejne fotografie, patrząc jak z każdą kolejną inscenizacją pojawiają się nowe pomysły na ujęcia, coraz więcej osób jest zaangażowanych a zdjęcia krążą i cieszą się uznaniem, stwierdziliśmy, że musi pozostać jakaś trwała pamiątka - przede wszystkim dla uczestników.  Składa się on z kilku części, podzielonych chronologicznie według kolejno odbywających się inscenizacji historycznych  w Murowańcu, Opatówku, Przystajni, Kosmowie i  Stawiszynie. Są w nim portrety, są detale, są pokazane odgrywane sceny. Zamieszczając fotografie uczestników na kartach albumu, chcieliśmy wyrazić im naszą wdzięczność oraz zapisać ich udział w projekcie w naszej lokalnej historii. Wymieniliśmy w albumie ponad 130 osób i zdajemy sobie sprawę, że to pewnie nie wszyscy. Jedni pokazani są ciut bardziej, inni mniej, ale wszystkim biorącym udział bardzo serdecznie dziękujemy.

Podczas wydarzenia podziękowano osobom, które współpracowały przy realizacji projektu, jego partnerom i uczestnikom oraz wszystkim zaangażowanym w powstanie albumu.
 
Podziękowania i gratulacje indywidualne za pracę przy projekcie i albumie odebrali:
Ewa Kłysz - koordynator projektu,
Tomasz Potemkowski - autor fotografii,
Marta Wolarz - pomysłodawczyni i autorka albumu,
Artemis Keler - graficzka,
Karol Matczak - koordynator rekonstrukcji.
 
Za współpracę i pomoc przy realizacji projektu podziękowano:
- pracownikom Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku,
- pracownikom Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady Starostwa Powiatowego w Kaliszu,
- Stowarzyszeniu "LGD7-Kraina Nocy i Dni",
- Stowarzyszeniu Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej,
- kaliskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Historycznego,
- Hufcowi ZHP Powiatu Kaliskiego,
- II Liceum Ogólnokształcącemu im. T. Kościuszki w Kaliszu,
- III Liceum Ogólnokształcącemu im. M. Kopernika w Kaliszu,
- Gminie Ceków-Kolonia,
- Gminie Opatówek,
- Gminie i Miastu Stawiszyn,
- Gminie Koźminek,
- Gminnemu Centrum Kultury w Koźminku,
- Stowarzyszeniu LGD „Długosz Królewski”,
- Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Opatówku,
- Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zbiersku,
- Sołectwu Moczalec,
- Sołectwu Przystajnia.
 
Grupy rekonstrukcyjne biorące udział w inscenizacjach:
- GRH 25 Dywizji Piechoty,
- Gloria Victis,
- Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej,
- Partia Powstańcza Józefa Oxsińskiego,
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej Złoty Krzyż.
 
Patroni medialni:
- Radio Centrum Kalisz,
- TVP Poznań,
- Radio Poznań,
- Calisia.pl,
- Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.
 
Podziękowania wręczyli Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oraz Jolanta Golicka Z-ca Dyrektora Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz Robert Łuczak Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować